Co znajduje się w dopalaczach?

13 listopada 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

drug-overdose

Dziś zaserwujemy wam pyszny obiad. Na pierwsze danie skonsumujecie zupę śmieciową na wywarze z kostki wc i odświeżacza powietrza. Potem wjedzie na tacy przewyborny kotlet w panierce z trocin, zamiast ziemniaków rarytasowy ekogroszek, wyjęty z podajnika do pieca i wyskokowa surówka ze zgniłej marchewki i muchomora czerwonego.  Czujecie tę woń? To efekt dodania aromatu z muchozolu. Smacznego…

Wiadomo, że takiego prowiantu nie zakąsicie ze smakiem i może was to kosztować uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet odejściem na wieki, zatem stawiamy pytanie: CZEMU STOSUJECIE DOPLACZE, SKORO TO SAMO ZŁO? Jeśli potrzebujecie „kopniaka na rozruszanie” to na pewno sensowniejsze będzie zjedzenie metra czekolady, wypicia wiadra glukozowego trunku czy wylanie sobie na głowę kubła z lodowata wodą.
Dopalacz to gigantyczny wróg o działaniu psychoaktywnym, wprowadzający na chwilę w stan euforii, by w równie szybkim tempie przenieść was w nastrój smutku i otępienia. Czy warto dla takich przebłysków tracić witalność?

A co w takim dopalaczach można znaleźć? Skład tych chemikaliów jest słabo znany, zatem ciężko przewidzieć ich efekty i spustoszenie, jakie mogą wywołać w organizmie. W rezultacie powoduje to obniżenie skuteczności poczynań skierowanych na ratowanie zdrowia albo życia. Producenci dopalaczy celowo nie podają rzetelnych informacji o ich składnikach, by ominąć obowiązujące zakazy antynarkotykowe. Udało się ustalić, że jest ponad 12 tysięcy związków chemicznych o działaniu psychoaktywnym, które znajdują się w recepturach dopalaczy.

ghb - pigułka gwałtu

Komponenty dopalaczy można podzielić na trzy naczelne grupy. Pierwsza to środki pochodzenia głównie roślinnego, które stosuje się tak jak tytoń (np. pali w fajkach) albo spala niczym kadzidełka. Efekty ich działania są porównywalne do palenia opium czy marihuany. Mikstury te są niekiedy wzmacniane innymi związkami (np. syntetycznymi kannabinoidami, dodatkami smakowo-zapachowymi). W krajach anglosaskich nazywane są „spice”.Drugi zestaw to środki pochodzenia w głównej mierze syntetycznego, rozpowszechniane w postaci tabletek bądź proszków. To mieszanki różnych związków psychoaktywnych, np. stymulantów, dysocjantów, halucynogenów. Zażywane są w celu poprawy nastoju i ułatwienia znoszenia wysiłku fizycznego. Trzecia kategoria to środki, które zawierają jedną substancję, która dotychczas nie została zakazana w formie np. znaczków do lizania, pigułek.

Zabierzemy was teraz na wycieczkę do laboratorium i zaprezentujemy dokładniejsze charakterystyki składników dopalaczy. Należy tutaj podkreślić fakt, że nie jest to pełna lista, gdyż wykorzystywane są coraz to nowe związki do wytwarzania tych groźnych chemikaliów i na bieżąco trzeba ją aktualizować. Tak więc zapraszamy:

BZP (N–benzylopiperazyna) – substancja psychoaktywna, wywołująca błogość, intensyfikująca doznania, zwiększająca koncentrację, ale także powodująca drgawki, mdłości, gorączkę, bóle głowy, bezsenność, uczucie psychozy, a nawet ataki padaczki. BZP jest silnie uzależniająca. Stosowano ją kiedyś w weterynarii do zwalczania chorób pasożytniczych i do produkcji leków przeciwdepresyjnych.

Fenyloetyloaminy (inaczej amfetaminy) oprócz właściwości pobudzających, mogą spowodować m.in. częstoskurcz, zmniejszenie łaknienia, zaburzenia pracy serca, omamy.

GHB – substancja, której działanie przypomina zastosowanie etanolu – pobudzenie, euforia, intensyfikacja bodźców, otwartość, Ujemne rezultaty to wymioty, niepokój, senność, zaburzenia koncentracji, problemy z oddychaniem, amnezja, drgawki, utrata przytomności. Substancję tę można znaleźć w pigułce gwałtu.

środki chemiczne - domestos, kret....
JWH-018 zastąpiona JWH-073 – JWH-018 – silnie uzależniająca substancja, której negatywne oddziaływanie na organizm to m. in. zaburzenia koncentracji, przyspieszone tętno, zawroty głowy, wzrost ciśnienia krwi, wysuszenie śluzówek.

Kannabinoidy – związki chemiczne, pochodzące z rośliny Cannabis sativa L. Ich efekt sprowadza się do uśnieżenia bólu, stymulacji. Mają też właściwości depresyjne oraz psychodeliczne. Można je spotkać np. w lekach odchudzających, farmaceutykach pomagających leczyć nowotwory, chorobę Parkinsona i Alzheimera.

MDPV – organiczny związek chemiczny, wywołujący pobudzenie, bezsenność,  podwyższenie koncentracji, podniecenie seksualne, niepokój, nadpobudliwość, przyspieszenie akcji serca, nudności, pocenie się, skoki ciśnienia. Zaobserwowano też przypadki przewlekłych stanów psychotycznych.

Mefedron – jego skutki działania są podobne do amfetaminy, czyli: rozentuzjazmowanie, stan błogości, otwartość, rozszerzenie źrenic, wypieki na twarzy, drżenie rąk, pocenie, skoki temperatury ciała, podwyższenie ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, kłopoty z pamięcią, szczękościsk, realistyczne sny. Może też doprowadzić do śmierci z powodu wylewu.

Metoksetamina MXE – pochodna ketaminy, która pobudza, poprawia nastrój, ale powoduje też bezsenność, trudności psychomotoryczne, nadciśnienie tętnicze. Jest wykorzystywana w celach leczniczych w medycynie i weterynarii.

Mitragyna Speciosa (Kratom) – środek pochodzenia roślinnego, działający depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, wywołujący wymioty, zaburzenia pracy jelit, osłabienie potencji seksualnej, obniżenie sprawności psychomotorycznej oraz powodujący brązowienie skóry.

muchomor czerwony
Muchomor czerwony – jego początkowe działanie przypomina stan upojenia alkoholowego, ale potem pojawiają się m. in. halucynacje, uczucie przygnębienia, pobudzenie, zburzenia wzroku, (nawet jego utrata), nagłe osłabienie, wymioty, śpiączka.

Ołów – toksyczny metal ciężki, który kumuluje się w kościach, mózgu i nerkach, co powoduje zaburzenia krążenia, dysfunkcję układu nerwowego, a także doprowadza do uszkodzenia mózgu. Substancja ta jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle do produkcji np. kabli, baterii, farb.

Opioidy – stymulują receptory opioidowe np. morfina, heroina, kodeina. Powodują chwilowe stany uniesienia i radości, zanik odczuwania negatywnych uczuć. Spustoszenie, jakie wywołują w organizmie to np. nerwobóle, zaburzenia pamięci, spowolnienie oddechu.

Pestycydy – substancje stosowane w głównej mierze do pozbywania się szkodników roślin uprawnych. U człowieka wywołują np. zapalenie skóry, osłabienie, ból głowy, zaburzenia pracy serca i wątroby.

Pochodne piperydyny – substancje psychoaktywne, których stosowanie wywołuje działania podobne do zażycia kokainy – błogostan, silne pobudzenie, pocenie się, nadciśnienie, bruksizm (nocne tarcie zębami), paranoje, halucynacje, ostrą niewydolność nerek.

Rtęć – silnie toksyczny pierwiastek, wywołujący ból głowy, osłabienie, zaburzenia snu, zmiany osobowości, problemy z koncentracją i pamięcią. W ciężkich przypadkach prowadzi do uszkodzenia nerek, niewydolności krążenia, a nawet śpiączki. Pierwiastek ten znajdziecie np. w świetlówkach, barometrach, detonatorach.

Trutka na szczury

Szałwia wieszcza – wywołuje halucynacje, utratę kontroli nad ciałem, ból głowy. Może powodować też nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, co jednak nie zostało w 100 % potwierdzone. Wykorzystywano ją u osób chorych na schizofrenię, AIDS, Alzheimera.

Trifluorometylofenylpiperazyna (TFMPP-3 ) – środek z grupy pochodnych piperazyny o działaniu stymulującym i obciążającym układ krążenia. Jego zażywanie prowadzi do wymiotów, problemów ze spaniem, zapadania na migreny, utratę apetytu.

Pamiętajcie, że powstają coraz to nowe dopalacze i tak naprawdę nie wiadomo, co wchodzi w ich skład. Ich producenci ukierunkowani są na zysk finansowy i nie zwracają uwagi na tragiczne skutki, do jakich może doprowadzić ich zażywanie. Najważniejsza lekcja z tego artykułu to: konsekwencje farmakologiczne i toksykologiczne stosowania dopalaczy zagrażają waszemu zdrowiu i życiu, zatem wystrzegajcie się ich!



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz