Co należy wiedzieć o leczeniu kanałowym?

29 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zębów oraz powikłań z nimi związanych.
Odczuwany ból zęba świadczy zazwyczaj o przedostaniu się do jego miazgi, czyli tkanki wypełniającej jamę zęba, bakterii. Obecny w miazdze stan zapalny doprowadza z czasem do jej obumarcia, a bakterie się rozprzestrzeniają. Jeśli w tym momencie nie podejmie się stosownego leczenia, owe bakterie za pomocą korzeni miazgi dostają się do kości i stan zapalny pojawia się także tam.

le

Na czym polega leczenie endodontyczne, zwane kanałowym?

Najpierw należy usunąć zainfekowaną miazgę zęba. Oczyszcza i dezynfekuje się jej kanały. Następnie kanały zamyka się odpowiednim materiałem wypełnieniowym. Ostatnim etapem jest odbudowanie zęba. Jeśli jest to przedni ząb o małym stopniu zniszczenia, wystarczy użycie materiału kompozytowego. W przypadku zębów wymagających trudniejszej odbudowy, w części koronowej zęba umieszcza się wkład z włókna szklanego, a potem wypełnia ząb materiałem kompozytowym lub osadza się koronę protetyczną.

Aby skontrolować dokładność wypełnienia kanałów korzeniowych, zaraz po zabiegu lub nawet  w jego trakcie, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

Leczenie kanałowe wymaga wielkiej precyzji, by osiągnąć zadowalający efekt.

Z tego względu w endodoncji używa się mikroskopu wyposażonego  w oświetlenie, z kilkudziesięciokrotnym powiększeniem pola operacyjnego. Pozwala to na pracę nawet w wąskich i głębokich kanałach zębów.

Oczywiście zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu. Leczenie kanałowe może być wykonane na pierwszej wizycie, jednak na bardziej skomplikowane przypadki przeznacza się dwie lub więcej spotkań. Jeśli chodzi o wiek pacjentów – nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. U dzieci jednak, ze względu na niecałkowite uformowanie się wierzchołka korzeniowego zęba z żywą miazgą, zakończenie leczenia trzeba czasami odroczyć. U osób starszych zdarza całkowite zamknięcie światła kanału korzeniowego, co uniemożliwia pracę nad nim.

Leczenie kanałowe daje jednak pacjentowi  szansę na zachowanie własnego zęba, który w czasach dawniejszej stomatologii skazany byłby na usunięcie.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów z Centrum Stomatologicznego ALBUSDENT w Krakowie, ul. Balicka 73.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺