Ciasto z jabłkami i kremem orzechowym
To niezwykle delikatne, rozpływające się w ustach ciasto, najczęściej widnieje pod nazwą „Placek Niebo” lub „Niebo w gębie”. Lekki, puszysty krem z tartych orzechów i słodycz dojrzałych jabłek na kruchym cieście to wyrafinowane połączenie, które sprawia, że kosztując go odczuwamy wręcz niebiańską rozkosz. Doskonale będzie reprezentować desery nie tylko na rodzinnych uroczystościach i zachwyci smakiem każdego z gości.
Składniki na ciasto:
– 300 g mąki,
– 200 g masła lub margaryny,
– 1/2 szklanki cukru pudru,
– 3 żółtka,
– łyżeczka proszku do pieczenia.
Składniki na warstwę jabłkową:
– 60 g cukru,
– 2 łyżeczki soku z cytryny.
Składniki na krem orzechowy:
– 250 g orzechów włoskich (można dodać trochę laskowych),
– 1 szklanka mleka,
– 250 g masła,
– 100 g cukru pudru.
Składniki na polewę:
– 7 łyżek wody,
– 3 łyżki cukru,
– 100 g masła lub margaryny,
– 2 łyżki ciemnego kakao.
Przygotowanie:
Masło lub margarynę przeznaczoną na ciasto posiekać z mąką. Dodać proszek do pieczenia, cukier, żółtka i zagnieść ciasto. Rozdzielić je na dwie części i chłodzić w lodówce przez minimum 30 minut. Następnie upiec z niego dwa placki (około 15 minut na każdy w temperaturze 180 stopni).
Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dusić na wolnym ogniu dodając pod koniec cukier i sok z cytryny. Ciepłe jabłka rozłożyć na jednym placku i drugim przykryć. Ważne jest, aby zrobić to zanim przestygną.
Orzechy włoskie (można dodać trochę laskowych) zmielić i sparzyć szklanką gorącego mleka. Pozostawić do ostygnięcia. Masło utrzeć z cukrem pudrem na krem, następnie dodać tarte orzechy i połączyć w masę. Schłodzić w lodówce.
Masę orzechową wykładamy na wystudzone ciasto (warstwa ciasta kruchego, warstwa jabłek, warstwa ciasta i dopiero warstwa masy na wierzch). Polewę przygotowujemy gotując wodę z cukrem. Do gotującej się wody dodajemy masło i następnie kakao. Zagotowujemy. Dekorujemy wierzch ciasta.
Ciasto przechowujemy w lodówce.
Podobno jest to bardzo stary przepis. A czy Wy znacie jakieś przepisy na ciasta, które przechodzą z pokolenia na pokolenie?