Domowa ekologia. Sposoby na bycie eko we własnym domu

26 listopada 2024, dodał: swojciechowska

Istnieje kilka dobrych i co najważniejsze sprawdzonych sposobów na bycie eko. Zanim wyjdziemy na ulicę, żeby uczestniczyć w proteście proekologicznym, warto się zastanowić co możemy zmienić w funkcjonowaniu naszych gospodarstw domowych. Nie oznacza to oczywiście rewolucji, która przewróci cały dom do góry nogami. Wystarczy zmienić pewne codzienne przyzwyczajenia, co w szerszym ujęciu może nie tylko spowodować poprawę środowiska w naszym otoczeniu, ale również korzystnie wpłynąć na stan naszego portfela.

Po pierwsze oszczędność energii. Główną zasadą każdego ekologa jest wyłączenie wszystkich urządzeń z gniazdek, jeśli nie są używane. Należy zadbać o to, by nie korzystać z funkcji „stand by” w urządzeniach elektrycznych, które niepotrzebnie zużywają energię. Warto również pamiętać, by wyłączyć niepotrzebnie świecące się lampy, a żarówki wymienić na energooszczędne. Na ten prosty gest zwróciła uwagę w swojej kampanii społecznej „Zróbmy sobie dobry klimat” organizacja WWF, której naczelną zasadą było skłonienie ludzi aby nie marnowali energii, a tym samym nie przyczyniali się do dalszego wzrostu temperatury na naszej planecie i zmian klimatu.

Po drugie oszczędność wody. Prysznic zużywa dużo mniej wody niż kąpiel w wannie, dodatkowo można zmienić w nim końcówkę, która miesza wodę z powietrzem, dzięki czemu wydaje się, że jest jej więcej. Podczas mycia zębów czy rąk warto zakręcić kran, a wodę wlać do kubeczka by przepłukać usta. Kiedy robimy pranie korzystniejsze dla środowiska będzie nastawienie niższej temperatury. Należy również zwrócić uwagę na ilość rzeczy: jeśli pralka nie jest pełna, wystarczy poczekać aż uzbieramy więcej prania. Jak się okazuje technika może nam znacznie pomóc w działaniach proekologicznych. Zmywarka jest równie doskonałym wynalazkiem co pralka automatyczna, pobiera znacznie mniej wody niż my sami, zmywając w zlewie. Gdy jednak nie posiadamy zmywarki, warto podczas zmywania zatkać zlew i jedynie spłukiwać naczynia pod bieżącą wodą. Powinno się również używać małej ilości środków myjących – im więcej piany, tym więcej wody potrzeba na jej spłukanie.

Po trzecie segregacja odpadów. Większość z produkowanych przez nas śmieci nadaje się do powtórnego przetworzenia, wystarczy je tylko umieścić w odpowiednim pojemniku, służącym do segregacji odpadów. Jest to prosty sposób na zmniejszenie wysypisk śmieci.

Po czwarte utylizacja sprzętu elektronicznego. Zużyte baterie i zepsuty sprzęt elektroniczny nie powinien lądować w pojemniku z pozostałymi odpadkami z naszego gospodarstwa domowego. Należy oddawać tego typu rzeczy do specjalnych punktów zbiórki, po to, by zapewnić odpowiednią utylizację.

Zobacz również:

  1. Ekologiczne wypełniacze do paczek

 



FORUM - bieżące dyskusje

Na Jesienne smutki jakie zapachy?
Cytrusowy uwielbiam i dlatego używam olejku perfumującego do ciała.
Ponadczasowe zapachy
A ja polecam wypróbowac pięknie pachnacy olejek perfumujący do ciała. Cudnie pachnie egzotycznie cytrusami,...
Czy ładny i trwały zapach musi być …
Moim zdaniem nie musi byc drogi. Lubię jak pachnie cytrusami.
Delikatna skóra
Polecam Balsam kokosowy z mango, doskonały do delikatnej skóry. Świetnie nawilża...