Ale patelnia!, czyli co smażyć latem? Radzi Pascal Brodnicki

24 sierpnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ten smak, ten zapach! I wygląd! Wystarczy jedno spojrzenie na smażone roladki, udka z kurczaka czy warzywa z patelni, by zaostrzyć sobie apetyt. Za taki efekt – złote zabarwienie, apetyczny smak i aromat – odpowiadają związki Maillarda, będące rezultatem zachodzącej podczas smażenia reakcji między aminokwasami i cukrami. Co ważne, takim smakiem możemy cieszyć się także latem – warto tylko wiedzieć, co i jak smażyć podczas gorących letnich dni. Wskazówek udziela Pascal Brodnicki, ambasador Ramy Smaż jak szef kuchni.

090

Warzywa – chrupiące i aromatyczne
Jakie warzywa możemy wrzucić na patelnię? Wybór mamy ogromny – rośliny korzeniowe, jak marchewka, pietruszka, ponadto papryka, fasolka szparagowa, bakłażany, groszek. Co więcej, możemy je smażyć nie tylko na standardowej patelni, ale też w coraz bardziej popularnym woku.
„To takie proste i wygodne!”, przekonuje Pascal Brodnicki. „Kroimy warzywa na drobne kawałki, a na rozgrzany wok wlewamy Ramę Smaż jak szef kuchni, by pokryła całe dno. Teraz czekamy, aż z powierzchni znikną bąbelki i tłuszcz będzie bardzo gorący. Najpierw zaczynamy smażyć najtwardsze warzywa, takie jak cebula czy marchewka. Kolejno dodajemy resztę i mieszamy lekko, potrząsając patelnią. Dodajemy odrobinę soli, wody lub np. sosu sojowego (wtedy już nie dodajemy soli), by złagodzić smak. Następnie zgarniamy warzywa do środka patelni i czekamy, aż nadmiar płynu wyparuje. Dodajemy paprykę, cukinię i mieszamy. Do tego na koniec kiełki soi, rzodkiewki i doprawiamy do smaku”.

Wątpliwości mogą się pojawić przy smażeniu szparagów – czy je kroić, której części się pozbyć, jak długo trzymać na patelni? Rozwiewa je Pascal Brodnicki: „Po obraniu szparagów odcinamy ich dolną, drewnianą część i kroimy warzywa na słupki. Rozgrzewamy Ramę Smaż jak szef kuchni na patelni i smażymy szparagi przez ok. 10 minut, od czasu do czasu mieszając”.

Warzywa z patelni czy woka mogą być samodzielnym posiłkiem w czasie gorących dni, kiedy to sięgamy po mniej obfite dania, lub dodatkiem do letniego obiadu. Co więcej, stanowią podstawę doskonałej sałatki, np. z kurczakiem, którą zabierzemy na lunch do pracy:

Sałatka na ciepło z kurczakiem oraz czerwoną i zieloną papryką

Składniki:
• piersi z kurczaka pokrojone w paseczki – 4 sztuki
• czerwona papryka, obrana nożem do obierania i pokrojona w paseczki – 1 sztuka
• zielona papryka, obrana nożem do obierania i pokrojona w paseczki – 1 sztuka
• sałata rzymska lub masłowa, umyta i wysuszona, pokrojona w paseczki – 1 sztuka
• jogurt bałkański – 100 mililitrów
• Rama Smaż jak szef kuchni, wariant z oliwą z oliwek – 80 mililitrów
• sól
• pieprz cayenne
• ocet balsamiczny – 2 łyżki
• ostra musztarda – 1 łyżeczka
• oliwa z oliwek – 6 łyżek
• sól
• pieprz
Sposób przygotowania:
1. Na patelni rozgrzej 40 ml Ramy Smaż jak szef kuchni. Poczekaj, aż z tłuszczu znikną bąbelki – to znak, że uzyskał odpowiednią temperaturę do smażenia. Przez 10 minut smaż czerwoną i zieloną paprykę, następnie zdejmij ją z patelni.
2. Na tej samej patelni rozgrzej pozostałe 40 ml Ramy Smaż jak Szef kuchni i smaż szybko na mocnym ogniu kurczaka, przyprawiając go solą i pieprzem kajeńskim. Po 3 min dodaj jogurt, wymieszaj i obniż ogień o połowę. Dusząc wszystko pod pokrywką przez 10 min.
3. Przygotuj sos vinegret mieszając ocet, sól, pieprz i musztardę. Następnie dodając oliwę z oliwek ponownie wymieszaj.
4. Do miski wrzuć sałatę, paprykę, kurczaka i dolej sos vinegret. Podawaj od razu z ciepłym kurczakiem i kawałkiem pieczywa.

Salatka na cieplo z kurczakiem oraz czerwona i zielona papryka

Zielona fasolka szparagowa z pomidorami i bazylią

Składniki:
• posiekany ząbek czosnku – 2 sztuki
• posiekana cebula – 1 sztuka
• Rama Smaż jak szef kuchni, wariant maślany smak – 60 mililitrów
• pomidor bez pestek i bez skóry, pokrojony w grubą kostkę – 2 sztuki
• żółta papryka, obrana i pokrojona w grubą kostkę – 1 sztuka
• fasola szparagowa – 0.5 kilogramów
• pęczek posiekanej bazylii – 1 sztuka
Sposób przygotowania:
1. Na patelni rozgrzej Ramę Smaż jak szef kuchni. Poczekaj, aż z tłuszczu znikną bąbelki – będzie to znak, że uzyskał odpowiednią temperaturę do smażenia. Przez około 4 minuty podsmażaj czosnek z cebulą i papryką.
2. Dodaj pomidory, fasolę szparagową, 5 łyżek wody, a następnie przykryj i gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez około 20 minut.
3. Zdejmij pokrywkę. Dodaj posiekaną bazylię, dopraw solą i pieprzem. Bon appétit!

Zielona fasolka szparagowa z pomidorami i bazylia

Smażona papryka z bakłażanem i szynką w orzechach

Składniki:
• małe zielone papryki bez pestek pokrojone w paski – 2 sztuki
• małe żółte papryki bez pestek, pokrojone w paski – 2 sztuki
• Rama Smaż jak szef kuchni, wariant z oliwą z oliwek – 40 mililitrów
• szynka parmeńska pokrojona w paseczki – 4 plastry
• duża czerwona cebula pokrojona w piórka – 1 sztuka
• bakłażany pokrojone w talarki grubości 0,5 cm – 2 sztuki
• orzechy włoskie pokruszone – 50 gramów
• papryka wędzona lub inna papryka ostra lub łagodna – 1 szczypta
• posiekana natka pietruszki – 2 łyżki
Sposób przygotowania:
1. Na patelni rozgrzej Ramę Smaż jak szef kuchni, poczekaj aż z tłuszczu znikną bąbelki – to znak, że uzyskał odpowiednią temperaturę do smażenia.
2. Podsmaż czerwoną cebulę, czosnek, paprykę i bakłażana. Całość oprósz papryką wędzoną i podsmaż całość 5 min.
3. Zmniejsz ogień i duś całość mieszając od czasu do czasu przez 10 min.
4. Warzywa nie mogą się rozpadać, muszą być jędrne. Dodaj do tego szynkę i orzechy włoskie. Smaż całość 2 minuty. Na koniec dodaj pietruszkę, sól, pieprz, mieszaj i od razu podawaj. Bon Appétit!

Smazona papryka z baklazanem i szynka w orzechach

Grzyby, grzybki i podgrzybki prosto z patelni
Najpopularniejsze grzyby to oczywiście dostępne przez cały rok pieczarki. Szczególnie łaskawie warto na nie spojrzeć latem, kiedy – cudownie przyrumienione – znajdą swoje miejsce w lżejszych daniach przyrządzanych na bazie makaronu, kaszy czy ryżu. I oczywiście – porannej jajecznicy. Możemy je potraktować także jako przekąskę – usmażone z dodatkiem przypraw, ostrej papryczki czy zieleniny będą smakować wyśmienicie.
Jak je przygotować, by były chrupkie i bardzo aromatyczne? „Pieczarki należy umyć szybko pod bieżącą wodą (tak, by nie nasiąkły). Potem je obieramy i zostawiamy na ściereczce do całkowitego wyschnięcia. Następnie odcinamy dół nóżek i kroimy pieczarki w talarki ok. 5 cm grubości. Pamiętajmy, by nie pokroić ich zbyt cienko, gdyż stracą swoją objętość w trakcie smażenia. Rozgrzewamy patelnię i nalewamy 15 ml Ramy Smaż jak szef kuchni. Gdy tłuszcz zacznie się rozgrzewać, a z jego powierzchni znikną pęcherzyki, wrzucamy garść po garści grzyby. Zacznijmy je mieszać dopiero wtedy, gdy zaczną się zarumieniać i tracić wodę. Smażymy je jeszcze przez 7-10 minut, aż całkowicie się zarumienią. Dodajemy drobno posiekany czosnek, 2 łyżki skrojonej natki pietruszki, bazylię, tymianek i inne zioła. Wrzućmy je w ostatniej chwili, by nie spalić ich na patelni”, opowiada ambasador Ramy Smaż jak szef kuchni, Pascal Brodnicki.
Smażyć możemy także wszelkie gatunki jadalnych grzybów leśnych. Już teraz, w sierpniu, sięgajmy po pojawiające się obficie kurki, maślaki i podgrzybki.

Owoce morza na stół
Lato, wakacyjne podróże, kuchnie świata… w naszym letnim menu nie może więc zabraknąć owoców morza! Najłatwiejsze do przyrządzenia i zarazem najsmaczniejsze będą krewetki – do przygotowania w 5 minut. Możemy je przyrządzić w panierce lub natrzeć ziołami. Podczas smażenia często mieszamy, by nie przywarły do patelni. Tak przygotowane krewetki będą ozdobą letniego stołu – na obiad, przekąskę, lunch czy wykwintną kolację.
Smacznego!

Pascal Brodnicki przygodę z gotowaniem rozpoczął od ukończenia szkoły gastronomicznej we francuskim Bayonne. W kolejnych latach jego zawodowe doświadczenie ukształtowała praca w restauracjach we Francji (m.in. la Laiterie lub Les Pyrénées nagrodzona dwoma gwiazdkami Michelin) i w Warszawie (m.in. lokale Montmartre, Malibu). Kulinarne umiejętności szlifował także w warszawskim hotelu Bristol czy Chelsea Hotel w Londynie. Pasjonaci gotowania znają Pascala z takich programów jak „Pascal po prostu gotuj”, „Smakuj świat z Pascalem”, „Pascal po polsku” czy „Pascal po Francji” lub jego pięciu autorskich książek „Pascal Po Prostu Gotuj 1”, „Pascal Po Prostu Gotuj 2”, „Gotuj kolorowo z Pascalem”, „Po Prostu Grilluj”, „Po Prostu mi to ugotuj”. Pascal został też laureatem nagrody francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Le trophée de l’esprit alimentaire w 2008 za promocję kuchni francuskiej na świecie. Jako promotor zdrowego odżywiania, zostały wybrany przez Instytut Żywienia do udziału w kampanii Zachowaj Równowagę promującej zdrowe żywienie oraz twarzą programu Wielkopolska Onkologia, zajmującego się profilaktyką onkologiczną. Od września 2015 r. Pascal jest Ambasadorem Ramy Smaż jak szef kuchni.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkanie w bloku czy domek?
Jeżeli pracuje się w centrum, zamieszkanie w bloku to najczęstszy wybór. Jeśli szuka...
Jaki kolor auta dla kobiety?
Jeśli zaś chodzi o kolor samochodu dla kobiety, wielką popularnością cieszą się cieplejsze barwy:...
Bardzo się pocę - macie sprawdzone …
Wśród nich wymienić można: odpowiednią higienę, stosowanie antyperspirantów i blokerów, laseroterapię, iniekcje z toksyny...
A jakie wam się podobają sukienki n…
Kluczem do udanej stylizacji zimą jest warstwowanie. Wybierz gładką sukienkę o prostym kroju...