Akustyka mieszkania – jak ją poprawić?

13 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Na problemy z akustyką narzekają mieszkańcy niemal wszystkich budynków wielorodzinnych. Remont w pobliskim lokalu, sąsiad trenujący umiejętności wokalne, śmiałe zabawy najmłodszych – wszystkie te dźwięki potrafią zakłócić codzienne funkcjonowanie. A w końcu to cisza sprzyja odpoczynkowi i jest gwarantem efektywnej pracy. Jak poprawić akustykę mieszkania i zwiększyć poczucie komfortu w czterech ścianach? Podpowiadamy.

balkon

Z analiz przeprowadzonych przez Zakład Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej jednoznacznie wynika, że zarówno mieszkańcy nowych domów wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, nie są w dostatecznym stopniu chronieni przed nadmiernym hałasem.

Klimat akustyczny

Zanim przejdziemy do konkretnych wytycznych, warto przyjrzeć się definicji klimatu akustycznego. Jest to zespół zjawisk akustycznych występujących na danym obszarze, niezależnie od źródeł je wywołujących. Co istotne i warte podkreślenia, klimat akustyczny ocenia się za pomocą poziomu dźwięku. Długotrwałe przebywanie wśród dźwięków o natężeniu 60 dB – taki poziom może osiągnąć rozmowa – powoduje m.in. pogorszenie koncentracji. To właśnie dlatego bardzo ważne jest dbanie o poprawną akustykę mieszkania. Odpowiednio dobrana izolacja pomoże zarówno wygłuszyć nieruchomość od dźwięków zewnętrznych (pochodzących np. od sąsiadów), jak i ograniczy hałas wydobywający się z naszego czterech ścian. Najlepszy efekt izolacji akustycznej osiągniemy przez wygłuszenie sufitów, ścian i podłóg. Jak to zrobić?

Sufit podwieszany

Podwieszany sufit z płyty kartonowo-gipsowej to najlepszy sposób na poprawę akustyki mieszkania. Żeby spełniał swoją rolę, przestrzeń między sufitem a płytą  powinna być wypełniona przez materiał izolacyjny. Im grubszy i gęściejszy materiał (wełna mineralna mata, pianka), tym lepsza skuteczność.

Okładanie ścian

Warstwę izolacyjną można również wykorzystać do okładania ścian. Należy jednak zwrócić uwagę, że takie rozwiązanie może zmniejszyć powierzchnię użytkową pomieszczenia, co jest niezwykle istotne w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Jeżeli zależy nam na jak największej przestrzeni, możemy skorzystać z nowoczesnych technologii, jakich nie brakuje na rynku. Jedną z nich jest innowacyjna okładzina – wełnę mineralną pokrywają dwie akustyczne powłoki o grubości 3 i 2 mm czy zastosowanie wygłuszających paneli ściennych. Więcej o aranżacji ścian przeczytasz na immodi.pl.

Izolacja podłogi

Warto również zwrócić uwagę na wybór podłogi i przed położeniem paneli, dywanu czy wykładziny zastosować specjalny rodzaj maty wyciszającej. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania można również zastanowić się nad podłogą z naturalnego drewna, która nie tylko odbija dźwięki,ale również je pochłania.

Poprawa akustyki tanim kosztem

Ważną rolę w procesie poprawy naszego komfortu w czterech ścianach stanowią dodatki. To dzięki nim możemy skutecznie wyizolować zarówno dźwięki zewnętrzne, jak i te pochodzące bezpośrednio z naszego mieszkania. Na komfort akustyczny pomieszczenia wpływają także, materiały użyte do wykończenia wnętrza, jego wystrój i wyposażenie. Tapicerowane meble, dywany, wykładziny, zasłony – również zmniejszają amplitudę dźwięków.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu Immodi.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podłoga w łazience
Jeśli chcemy mieć łazienkę utrzymaną w stylu naturalnym, wybieramy podłogę drewnianą. Deski podłogowe...
Wywoływanie zdjęć
Ja wywołuje zdjęcia w Rossmannie , a później lądują w albumie albo...
Masaż ultradźwiękowy
Masażer ultradźwiękowy może być skutecznym narzędziem w walce z różnymi problemami skórnymi, takimi...
Wąskie biodra a styl ubierania się…
Zamaskowanie wąskich bioder za pomocą spodni wcale nie jest trudne! Wystarczy wybrać szerokie jeansy...