Aktywny czy dynamiczny sposób siedzenia?

25 września 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Statyka vs. dynamika – czy to ważne w biurze?

Ergonomia w pracy – zagadnienie istotne, tym bardziej że 80% populacji boryka się ze schorzeniami kręgosłupa. Skąd ten ból? Dlaczego my? Zważając na fakt, iż większość z nas pracuje w pozycji siedzącej, to na czym i jak siedzimy ma ogromne znaczenie.

Przeciętne współczesne biuro to: regał, biurko i krzesło obrotowe z siedzącym na nim pracownikiem, który przez średnio 7 godzin dziennie ciężko pracuje wykonując powierzone mu zadania, często cierpiąc katusze z powodu bólu pleców.

 

Tradycyjne krzesła biurowe pozwalające jedynie na „statyczny”, sztywny sposób siedzenia przyczyniają się do negatywnych skutków zdrowotnych. Taki sposób siedzenia powoduje trwałe obciążenia mechaniczne kręgosłupa. Ciało ludzkie nie jest przystosowane do długich godzin spędzonych w pozycji siedzącej. W statycznym siedzeniu mięśnie brzucha instynktownie rozluźniają się. Długotrwałe obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia, bez naturalnego ruchu stawów może zmniejszyć ich natłuszczenie i wzrost sztywności. Krążenie, szczególnie kończyn dolnych, może być utrudnione. Lata spędzone na krzesłach tradycyjnych objawiają się bólem i dyskomfortem. Dodatkowo praca przy komputerze wpływa destrukcyjnie na górną część pleców i mięśnie karku, co w połączeniu ze stresem przyczynia się do napięcia mięśni i bólu. Dziś większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Rośnie liczba zadań biurowych, co z kolei przyczynia się do zwiększenia ilości czasu spędzonego w statycznej pozycji siedzącej tak nienaturalnej dla kręgosłupa.

250018

 

Aktywny” lub „dynamiczny” sposób siedzenia jest przeciwieństwem siedzenia tradycyjnego – „statycznego”. Siedzenie aktywne umożliwia ruch w różnych kierunkach: do przodu i do tyłu, do boku, ruchy falowe 360 stopni, itp. Ważne jest, aby pamiętać, że choć ruch jest konieczny – to nie każdy sposób czy kierunek ruchu będzie korzystny. Na przykład, ruch, który obciąża bezustannie te same stawy zapewni niewielkie korzyści. Aktywne siedzenie pobudza do pracy i wzmacnia mięśnie w okolicy pleców i rdzenia , co łagodzi obciążenia statyczne działające na stawy, więzadła i ścięgna oraz wspomaga metabolizm krążka międzykręgowego. Dynamiczna, ergonomiczna pozycja siedząca prowadzi do lepszej postawy, stabilności rdzenia i krążenia.

zzz

 

Miednica osoby siedzącej aktywnie jest pochylona do przodu i to właśnie ta pozycja miednicy utrzymuje kręgosłup we właściwym ułożeniu. Siedząc w sposób kontrolowany wzmacniamy mięśnie odpowiadające za utrzymanie równowagi – takie kondycjonowanie mięśni rdzenia kręgosłupa i tułowia znacznie pomaga w zapobieganiu bólu pleców. Ciągły ruch natłuszcza i odżywia stawy kręgosłupa i krążki międzykręgowe, więc „aktywne siedzenie” utrzymuje szkieletowe złącza elastycznymi i zdrowymi. Dodatkowo ogólny ruch ciała usuwa napięcie mięśni i stres gromadzące się w okolicach karku, ramion lub żuchwy podczas pozostawania w statycznej pozycji siedzącej przez dłuższy czas.

Dostępne na rynku krzesła i siedzenia stosowane komercyjnie są zazwyczaj statyczne, czyli ograniczają ruch ciała, obciążają kręgosłup. Jednak pojawiają się innowacyjne produkty do biur zapewniające swobodę ruchów podczas siedzenia. Produkty te mają ruchome siedziska umożliwiające dynamiczne siedzenie. Warte uwagi są obrotowe krzesła biurowe marki SPINALIS (www.krzesla-zdrowotne.pl) , które działają tak samo jak piłka rehabilitacyjna – siedzisko umieszczone na sztywnej sprężynie umożliwia ruch miednicy we wszystkich kierunkach. Krzesła są bezpieczniejsze z racji ergonomicznego oparcia i podłokietników i bardziej poręczne niż turlająca się po podłodze piłka.

Mówi się że ruch to zdrowie. Czas najwyższy aby zastosować to powiedzenie również do zagadnień ergonomii stanowiska pracy. W końcu kręgosłup mamy tylko jeden – zamienników brak.

www.krzesla-zdrowotne.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Aktywny czy dynamiczny sposób siedzenia?

  1. avatar Ania pisze:

    a co myślicie o poduszkach do dynamicznego siedzenia?

    Znalazałam takie http://www.ortomoda.pl/poduszka-do-dynamicznego-siedzenia-sitfit-plus

    pracuje po minimum 8 godz dziennie przy komputerze i zastanawiam sie nad tym jako tanszym rozwiazaniem od takich krzesel. wdzieczna bede za opinie.

Dodaj komentarz