ABC probiotyków

16 października 2012, dodał: LadyZdrowie
Artykuł zewnętrzny

Probiotyki to dobre bakterie – tak kojarzą się większości z nas. W pokarmach w naturalnej postaci występują rzadko, dlatego wielu z nas przyjmuje je pod postacią farmaceutyczną. Ale właściwie czy probiotyki się czymś różnią? Ich dobroczynne dla naszego organizmu właściwości sprawiają, że powinniśmy wiedzieć o nich dużo więcej.

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które po spożyciu w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na organizm gospodarza. Odpowiadają przede wszystkim za prawidłową równowagę mikroflory jelitowej, a ich działanie jest zależne od zawartego w nich szczepu bakteryjnego. Chociaż w aptekach jest dostępna cała gama preparatów, których producenci deklarują zawartość bakterii probiotycznych – to jeśli zależy nam na ich efektywnym działaniu, powinniśmy wybierać te preparaty probiotyczne, które mają potwierdzone badaniami klinicznymi działanie.

Probiotyk probiotykowi nierówny!
Preparaty probiotyczne różnią się od siebie – przede wszystkim szczepami, jakie zawierają. To właśnie od szczepu zależy czy i w jakim przypadku dany preparat jest skuteczny. Przede wszystkim na opakowaniu powinna być trójczłonowa nazwa, np. Lactobacillus (rodzaj), – rhamnosus (gatunek) i – GG (szczep). Jeśli nazwa nie jest prawidłowo opisana nie mamy pewności, co znajduje się w składzie takiego preparatu, w jakich przypadkach jest wskazany i czy w ogóle jest skuteczny. Jest to tak istotnie, ponieważ badania przeprowadzane są na konkretnych szczepach probiotycznych.

Najlepiej przebadanym szczepem bakterii probiotycznych jest właśnie Lactobacillus rhamnosus GG, który znajduje się w najczęściej polecanym przez farmaceutów i lekarzy probiotyku – marki Dicoflor. Potwierdzono w badaniach klinicznych, że Dicoflor wzmacnia odporność, działa osłonowo i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań związanych z antybiotykoterapią. Ponadto przywraca równowagę mikroflory jelitowej i skraca czas trwania biegunki infekcyjnej. Wspiera także osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS).

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Probiotyki są dostępne pod różnymi postaciami – kropli, saszetek i kapsułek. Dicoflor możemy wybrać w każdej dostępnej na rynku postaci. Dla najmłodszych dzieci najwygodniejszy będzie Dicoflor krople – można go podać bezpośrednio do jamy ustnej albo rozpuścić w płynie, np. ulubionym soku czy mleku.

Probiotyki – jeśli są odpowiednio przechowywane, regularnie i właściwie dawkowane oraz mają udowodnioną w badaniach skuteczność – z pewnością mogą przynieść wiele korzyści. Warto więc sięgać po takie, co do których mamy pewność, że istotnie działają. Dicoflor jest nie tylko skuteczny, ale też całkowicie bezpieczny – można go podawać nawet wcześniakom.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz