10 niezbędnych badań w ciąży

20 czerwca 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Każda kobieta w ciąży zobowiązana jest do wykonania szeregu badań diagnostycznych i testów laboratoryjnych, które pomogą lekarzowi ustalić, w jakiej kondycji znajduje się jej dziecko oraz czy nic bezpośrednio nie zagraża jej zdrowiu. Które badania są niezbędne w trakcie ciąży i dlaczego są tak istotne dla zdrowia i życia dziecka?

kwas

Badanie ultrasonograficzne

 

Popularne USG jest jednym z najlepszym badań oceniających tak zwany „dobrostan płodu”. Jest ono w pełni bezpieczne dla dziecka, gdyż nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania (jak ma to miejsce w przypadku badań rentgenowskich). Kluczowe USG odbywa się w okolicy 24-tego tygodnia ciąży, gdyż wtedy lekarz jest w stanie zdiagnozować najpoważniejsze wady rozwojowe płodu.

 

Mogą one wystąpić w wyniku wielu czynników, lecz na niektóre z nich przyszła matka ma duży wpływ. Bardzo często zaburzenia w prawidłowym rozwoju dzieci są spowodowane niedoborem folianów. Ich brak odpowiada przede wszystkim za wady tak zwanej „cewy nerwowej”, do których należą: przepuklina opon mózgowo-rdzeniowych, problemy z rozwojem mózgowia, a także rozszczep wargi i podniebienia. Aby temu zapobiegać, wystarczy, aby kobieta w ciąży uzupełniała poziom folianów za pomocą odpowiednich suplementów diety. Jednym z nich jest Femibion, który optymalnie zaopatruje organizm w kwas foliowy.

Posiew z kanału szyjki macicy

 

Jest to bardzo ważne badanie bakteriologiczne, które ma na celu wykrycie ewentualnych bakterii na szyjce macicy. Ich obecność może być niezwykle groźna dla rozwijającego się płodu oraz dla zdrowia przyszłej mamy.

 

Badania laboratoryjne krwi

 

Bardzo istotne dla każdej ciężarnej są badania wirusologiczne na obecność wirusa HIV i wirusów zapalenia wątroby, badanie w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki oraz badanie w kierunku kiły (o nazwie VDRL). Pozwolą one wdrożyć odpowiednie środki ochronne dla dziecka, by zapobiec jego ewentualnemu zakażeniu od matki. Kolejnym istotnym testem jest morfologia krwi obwodowej, sprawdzająca stan organizmu matki, wykluczająca obecność zakażeń i procesów zapalnych oraz diagnozująca nieprawidłowości układu czerwonokrwinkowego (niedokrwistości), do których może dojść w czasie ciąży.

 

Innym ważnym badaniem jest badanie grupy krwi oraz przeciwciał przeciwko antygenowi Rh. Jeśli matka posiada grupę krwi Rh(-), niezbędne jest wdrożenie działań profilaktycznych, by zapobiec konfliktowi serologicznemu u jej dziecka. Każda kobieta w ciąży powinna przejść test przesiewowy w kierunku cukrzycy ciężarnych. Wykonuje się go pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży i polega na zbadaniu poziomu cukru na czczo oraz po obciążeniu glukozą.

 

Badanie ginekologiczne i pomiar ciśnienia krwi

 

Badanie ciśnienia jest równie ważne, jak badania laboratoryjne i powinno być wykonywane na każdej kontrolnej wizycie u ginekologa, podczas której bada on położenie dna macicy oraz diagnozuje ewentualne stany mogące zagrażać prawidłowemu przebiegowi ciąży oraz porodu. Kontrola ciśnienia tętniczego krwi pozwoli wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne oraz ochronne przed tak zwanym „stanem przedrzucawkowym” oraz „rzucawką porodową” w trakcie porodu.

 

dobraciaza.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz