Wazektomia u mężczyzn: czy jest odwracalna?

5 stycznia 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Antykoncepcja mężczyzn nie jest w Polsce zbyt popularnym tematem. To prawda. Jeśli mężczyzna myśli o antykoncepcji, to decyduje się głównie na prezerwatywę, ale przecież to metoda sprzed trzydziestu lat. Świat idzie naprzód, pojawiają się nowe możliwości, o których, niestety, mało kto wie. Wazektomia jest to prosty zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów (przewodów, przez które przepływają plemniki). Mało się o niej słyszy w Polsce, ale w Niemczech, Anglii, Stanach Zjednoczonych czy Szwajcarii znana i stosowana jest od półwiecza. Jest to najtańsza, a jednocześnie najbardziej skuteczna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn, którzy chcą mieć pewność, że nie zostaną ojcami.

Informacje ogólne

Wazektomia jest pierwszą chirurgiczną metodą męskiej antykoncepcji i jedyną powszechnie dostępną efektywną formą dobrowolnego planowania rodziny przez mężczyzn. To zabieg polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Po zabiegu mężczyzna staje się niepłodny. Zabieg nie wiąże się z usunięciem żadnych narządów płciowych, nie ogranicza wydzielania hormonów ani produkcji spermy. Wazektomia zapobiega wydostaniu się spermy w czasie ejakulacji. Jądra pozostają na swoim miejscu, a ich funkcja fizjologiczna pozostaje na poziomie jak u mężczyzny przed zabiegiem, bez wpływu na obniżenie cech męskich jak też bez obniżenia cech pożądania. Dla porównania metoda sterylizacji u kobiet polega na podwiązanie jajowodów metodą laparoskopii lub laparotomii. Zabieg ten nie wpływa na czynności hormonalne jajników, nie przyspiesza menopauzy i zwykle nie powoduje zmian związanych z miesiączkowaniem. Podwiązanie jajowodów nie udaje się statystycznie 1 raz na 200 zabiegów. W przypadku mężczyzn, wazektomia kończy się niepowodzeniem w jednym na 2000 zabiegów. Odwracalność wazektomii jest możliwa, ale zabieg naprawczy kończy się powodzeniem tylko w 30% przypadków.
Wazektomia nie powoduje zaburzeń erekcji ani nie ma wpływu na wytrysk, jest jednak jedynie metodą antykoncepcji i nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi podczas kontaktu intymnego.
Zdecydować się na wazektomię powinno się tylko w przypadku, gdy mężczyzna jest zupełnie pewien, że nie chce mieć już więcej dzieci. Sterylizacja przeznaczona jest więc dla ludzi dojrzałych. Brytyjskie badania rynku pokazują, że większość kobiet i mężczyzn żałuje, że poddało się zabiegowi przed 30 rokiem życia i nie mieli wcześniej dzieci albo nie byli w stałym związku. Na sterylizację nie powinny się decydować osoby samotne, czy pary nie do końca przekonane, że nie chcą mieć dzieci. Nie ma specjalnych społecznych czy medycznych wymagań, aby poddać się wazektomii, choć wielu lekarzy nie wykona zabiegu bez spełnienia przez mężczyznę pewnych warunków: na przykład musi on żyć w stałym związku i mieć pewną liczbę dzieci, lub też bez pisemnej zgody partnerki. To indywidualne przypadki, leżące w gestii lekarza, a większość lekarzy podejmuje się wykonania zabiegu zawsze, gdy pacjent jest w pełni poinformowany o tym, na co się decyduje.
Sterylizacja jest przeznaczona dla osób, które:
1. mają zaplanowaną liczbę dzieci i nie chcą mieć kolejnych;
. nie mogą lub nie chcą stosować innych metod antykoncepcyjnych, a chcą pozbyć się lęku przed nieplanowaną ciążą, w tym także sytuacji w kiedy ciąża może zagrozić zdrowiu lub życiu kobiety;
3. chcą uniknąć konieczności aborcji;
4. nie chcą przekazywać potomstwu chorób lub wad wrodzonych.
Podejmując decyzję o sterylizacji nie można działać pod wpływem stresu. Na przykład po narodzinach dziecka, poronieniu, przerwaniu ciąży, odkryciu rodzinnego obciążenia chorobą genetyczną albo podczas kryzysu rodziny.
Sterylizacja, czyli podwiązanie jajowodów u kobiet, a wazektomia u mężczyzn to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. W Polsce jednak nie ma regulacji prawnych dotyczących sterylizacji. Polscy lekarze często odmawiają przeprowadzenia zabiegu powołując się na art. 155 kodeksu karnego: Kto pozbawia człowieka (…), zdolności płodzenia albo powoduje inne ciężkie kalectwo, (…) albo trwałe poważne zeszpecenie ciała, podlega karze więzienia od roku do lat 10.” Pomimo tego zapisu w prawie karnym sterylizacja jest w Polsce wykonywana. Takich zabiegów nie wykonuje się jednak w szpitalach bowiem w świadomości wielu ludzi, nawet lekarzy, tkwi to jako coś złego, zabronionego.

Niuanse zabiegu

Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent przez cały czas jest przytomny. Lek znieczulający zostaje wstrzyknięty w skórę moszny oraz wokół nasieniowodów. Nie ma żadnych wstrzyknięć w okolice jąder. Dyskomfort przy znieczuleniu trwa około 5 sekund. Efekt znieczulenia pojawia się już po kilku sekundach. Po znieczuleniu zabieg jest zupełnie bezbolesny.
Celem zabiegu jest oddzielenie lub zablokowanie nasieniowodów, aby plemniki nie mogły wydostać się z ciała mężczyzny. Zabieg jest prosty: powrózki nasienne są znieczulane, nasieniowód jest lokalizowany pod skórą moszny i zaciskany, mosznę otwiera się skalpelem, nacinając ją na około centymetr, nasieniowód jest przecinany, usuwa się jego fragment o długości około centymetra, zakończenia się zamyka i podwiązuje. Następnie zaszywa się skórę i powtarza zabieg po drugiej stronie.
Stosowana jest też nowa technika „bez skalpela” co oznacza, że skóra nie jest przecinana lecz rozwarstwiana ostrym narzędziem, co umożliwia odsłonięcie nasieniowodów. Następnie nasieniowody są przecinane i odcinek o długości ok. 2 cm zostaje usunięty. Obydwa kikuty nasieniowodów są zawiązywane nicią chirurgiczną, która ulega absorpcji i znika po 12 tygodniach. Nie są używane szwy na skórę moszny. Goi się ona po kilku dniach. Operacja jest przeprowadzana po obu stronach. Należy stosować wysokie ułożenie moszny w spodenkach typu slipy przez tydzień po operacji. Operacja trwa około 20 minut, ale czas pobytu w klinice wynosi ok. 1 godziny. Osoba towarzysząca może czekać w poczekalni. Nie zaleca się prowadzenia samochodu po operacji. Nie należy pić alkoholu w dniu operacji. Po powrocie do domu zaleca się wziąć tabletki leku przeciwbólowego (ale bez aspiryny) i  spędzić resztę dnia w łóżku. Następnego dnia można poruszać się w sposób umiarkowany, można też prowadzić samochód. Ważne aby nie doprowadzać do ucisku i urazu moszny przez kilka dni. Do pracy w biurze można powrócić po 4 dniach, a do pracy fizycznej po tygodniu, ale sport i jazdę na rowerze można rozpocząć dopiero po 2 tygodniach.
Po usunięciu opatrunku czwartego dnia po zabiegu można rozpocząć współżycie. Badanie nasienia (aby sprawdzić czy jest wolne od plemników) przeprowadza się w 12-stym i 14-stym tygodniu po operacji jeżeli mężczyzna ma 34 lata lub mniej, oraz w 16-stym i 18-stym tygodniu po operacji jeżeli ma 35 lat i więcej. Po otrzymaniu wyników badań nasienia – i nie będzie tam obecności plemników – można przerwać stosowanie dotychczasowej antykoncepcji. Cena wazektomii wraz z konsultacjami przed i po zabiegu wynosi 2000 zł.
Od momentu powstania tej uproszczonej techniki „eliminującej użycie skalpela, metoda ta rozwija się i jest szeroko stosowana i popularna w niektórych krajach. Wykonuje się ją mniej inwazyjnie. W porównaniu do tradycyjnej wazektomii technika ta zapewnia wiele korzyści, np.: brak szwów, skrócenie czasu zabiegu i rehabilitacji, zmniejszenie ryzyka krwawienia, mniejszy dyskomfort i większą skuteczność, dzięki czemu jest coraz szerzej akceptowana na całym świecie. W Indiach technika „bez skalpela” została zaakceptowana przez bardziej wykształconych mężczyzn, co spowodowało trzykrotnie większy wzrost akceptacji niż w przypadku jej konwencjonalnego odpowiednika wazektomii. Jednak podobne jak tradycyjna wazektomia, metoda „bez skalpela”, także nie gwarantuje 100 procentowej rewazektomii, ale jak już wspomniano można wykorzystać jedną z metod in vitro, lub zamrozić nasienie.

Powikłania po operacji

Niestety mogą się pojawić. Ponieważ jest to „rzeczywista” operacja potencjalnie mogą wystąpić pewne komplikacje.
Mogą to być:
1. Niewielkie krwawienie (jest zupełnie normalne po operacji). W niektórych przypadkach krwawienie następuje do moszny, a krwiak wchłania się dopiero kilka tygodni po operacji. Ta część ciała jest potencjalnie „brudna”, ale w przypadku przestrzegania zaleceń rana powinna zagoić się prawidłowo. Jeżeli wystąpi infekcja zalecane są antybiotyki. Infekcja występuje u mniej niż 5% pacjentów.
2. Jeżeli badanie nasienia wykaże obecność niewielkiej ilości plemników należy kontynuować stosowanie dotychczasowej antykoncepcji i przeprowadzić 2 następne badania nasienia 8 tygodni później, dopóki nie będą one czyste.
3. Jeżeli badane nasienie wykazuje normalną ilość plemników możliwe jest, że operacja została przeprowadzona nieskutecznie i należy ją powtórzyć. Zdarza się to nie częściej niż 1 przypadku na 1000 operacji.
4. Inną przyczyną obecności plemników w spermie po operacji jest to, że rozcięta i oddzielone kikuty nasieniowodów mogą się ponownie połączyć i zrekanalizować.
Teoretycznie rekanalizacja może wystąpić w jakimkolwiek czasie nawet 10 lat po operacji i wtedy mężczyzna może być zdolny do zapłodnienia partnerki. Szansa na takie zdarzenie wynosi 1 na 2000-7000 operacji. Istotne jest, że częstość wystąpienia ciąży po wazektomii jest o wiele mniejsza niż po innych formach antykoncepcji.
5. Niektórzy uznani lekarze sugerują, że mogą wystąpić długotrwałe powikłania, których kiedyś nie uznawano. Najczęstszym jest ziarniak nasienny.

Zalety:

1. Bardzo wysoka skuteczność (powyżej 99%);
2. Nie wpływa na funkcje seksualne;
3. Nie wpływa na czynność hormonalną gruczołów płciowych;
4. Usuwa strach przed niepożądaną ciążą;
5. Na stałe rozwiązuje problem antykoncepcji;
6. Eliminuje konieczność stosowania innych, doraźnych form antykoncepcji;
7. Nie wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia;
8. W aspekcie ekonomicznym jest jedną z najtańszych metod antykoncepcji (wydatek jednorazowy).

Wady:

1. Próba ponownego, chirurgicznego udrożnienia nasieniowodów kończy się sukcesem tylko w ok. 30% przypadków;
2. Próba udrożnienia nasieniowodów jest kosztowana;
3. Niewielkie ryzyko ponownej płodności;
4. Ciąża będąca wynikiem ponownego udrożnienia się jajowodów lub zapłodnienia przed dokonaniem sterylizacji obarczona jest większym ryzykiem ciąży pozamacicznej;
5. Nie chroni przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową;
6. Potrzeba 2 miesięcy by stwierdzić czy wazektomia jest skuteczna.
Informacji powinien udzielić lekarz rodzinny lub ginekolog. Informacje można uzyskać także w poradniach planowania rodziny oraz organizacjach na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn.
Złożoność procesu wytwarzania nasienia powoduje, że opracowanie skutecznych metod zapobiegania poczęciu z myślą o mężczyznach jest bardzo trudne. Trudno jest ingerować w wytwarzanie i rozwój plemników bez wywierania wpływu na męski popęd płciowy lub zmniejszenia objętości i ilości nasienia wydostającego się przy wytrysku. Obecnie prowadzone są badania nad różnymi środkami farmakologicznymi w celu znalezienia metody ograniczania liczby plemników, nie powodującej zmiany natężenia potrzeb seksualnych ani sprawności seksualnej mężczyzny, ale nie gwarantują one jeszcze bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania. Dopóki taki środek nie zostanie wynaleziony i sprawdzony, do obojga partnerów należy wybór najlepszej metody zapobiegania poczęciu.
Dodała: Marta




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Wazektomia u mężczyzn: czy jest odwracalna?

  1. avatar Artur pisze:

    Witam,

    Poproszę o kupon – jestem zdecydowany na wazekotomię.

    Pozdrawiam serdecznie

  2. avatar Kocylek pisze:

    Pierwszy raz przeczytałam o wazektomii na blogu fitness. Podobno jest odwracalna, więc wydaje mi się, że panowie powinni się przekonać do tej metody antykoncepcji. Dla mnie rewelacja.

  3. avatar Robert pisze:

    Witam jestem zainteresowany wykonaniem zabiegu czy ktoś może polecić klinikę w Warszawie, która jest sprawdzona i godna polecenia?

Dodaj komentarz