Zmiany w urlopach rodzicielskich na rok 2016

19 stycznia 2016, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Od 2 stycznia 2016r. w życie weszły nowe przepisy regulujące urlopy rodzicielskie. Zmiany są znaczące!

230d12bfcb098d672922685e02a824e992c09469

Istotną kwestią jest to, iż dodatkowy urlop macierzyński przestaje obowiązywać. Zostaje on natomiast połączony z urlopem rodzicielskim. Jego wymiar wynosi do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 34 w przypadku co najmniej dwóch dzieci przy jednym porodzie. Dopuszczalna jest możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (a więc nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim) oraz w nie więcej niż 4 częściach.

Przez pierwsze 26 tygodni rodzic dostaje 100% podstawy wymiaru opłacanych składek. Jeśli jednak matka lub ojciec zdecyduje się na urlop rodzicielski, otrzymuje 60% wynagrodzenia. Ważna jest również informacja, iż matki, które zdecydowały, że przez cały rok zostaną w domu, mogą przez okres 12 miesięcy dostawać 80% wynagrodzenia (oczywiście trzeba wypełnić odpowiednie dokumenty).

Zmiana jaka następuje w przypadku urlopu wychowawczego to udzielenie go w maksymalnie 5 częściach, do czasu  aż dziecko ukończy 6 lat. Jeśli jednak matka lub ojciec wykorzystali część urlopu rodzicielskiego niebezpośrednio po macierzyńskim, to liczba wykorzystanych części takiego urlopu obniża liczbę części urlopu wychowawczego.

Wydłużeniu ulega okres, w którym mężczyzna może skorzystać z urlopu ojcowskiego ( w wymiarze do 2 tygodni). Urlop ten można podzielić na dwie części i wykorzystać go nie później niż do ukończenia 24 miesiąca życia dziecka.

Jakie są terminy składania dokumentów o urlopy? Wniosek o skorzystanie z całego wymiaru rodzicielskiego (połączonego z macierzyńskim) trzeba złożyć nie później niż 21 dni po porodzie. Natomiast wnioski o urlop rodzicielski lub wychowawczy należy złożyć nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z nich.

Pojawia się także dłuższa możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Okres ten wydłuża się proporcjonalnie do przepracowanego czasu. Rodzic może więc łączyć pracę z urlopem przez maksymalnie 64 lub 68 tygodni (w przypadku więcej niż jednego dziecka).

W szczególnych sytuacjach (np. pobyt matki w szpitalu) urlop może być wykorzystany nie tylko przez ojca, ale także przez innego członka najbliższej rodziny.

Jeśli wystąpi sytuacja, iż niepracująca w chwili porodu matka podejmie zatrudnienie, to pracujący ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

Przeczytaj również:

  1. Prawdziwa historia: trudne macierzyństwo

  2. Fakty i mity o byciu mamą

  3. Brzuch po ciąży – jak usunąć rozstępy i ujędrnić brzuch?

  4. Mama ma prawo mieć zły dzień

  5. Najnowsze artykuły ze Strefy Mamy

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co to jest szczęście?
To coś, do czego dąży się przez całe życie - no bo zawsze...
Stomatologia dziecięca
Szkoda że czekaliście z tym tak długo, taniej i łatwiej jest prostować zęby...
Tanie rozwiązania w domu
Racja, warto pomyśleć jak dać rzeczom drugie życie, zamiast je tak od razu wyrzucać...
Chcę się wyprowadzić od mojego face…
Jak kobieta ma swoje pieniądze to nie ma powodu żeby oszczędzać mieszkając...