Brzuch po ciąży – jak usunąć rozstępy i ujędrnić brzuch?

21 września 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Chociaż organizm kobiety świetnie przystosowany jest do ciąży, to jednak okres ten nie pozostaje bez wpływu na wygląd naszego ciała. Szalejące hormony, przybieranie na wadze oraz konieczność dużego rozciągnięcia skóry to nie lada wyzwania dla organizmu. To, jak z nimi sobie radzi możemy zauważyć już w ciąży, ale przede wszystkim po porodzie.

 

 

Nic więc dziwnego, że niemal każda młoda mama zadaje pytanie o to, jak ujędrnić brzuch po ciąży i jak usunąć rozstępy.
Brzuch po ciąży – najpopularniejsze problemy.
Szacuje się, że rozstępy pojawiają się aż u 90% ciężarnych kobiet. Jeśli więc nie zauważymy na naszym ciele czerwonych prążków, to możemy spokojnie uznać, że należymy do nielicznego grona szczęśliwców. Oczywiście nie wszystkim paniom przeszkadza fakt, że posiadają one rozstępy, ale jednak zdecydowana większość wolałaby ich uniknąć. I tutaj mamy niestety bardzo złą wiadomość – tak naprawdę największy wpływ na to, czy pojawią się u nas rozstępy, mają nasze hormony.

Czy to oznacza, że profilaktyka nie ma żadnego sensu i jesteśmy z góry skazane na porażkę? – Czynniki hormonalne rzeczywiście mają największy wpływ na tworzenie się rozstępów. Poziom kortyzolu, czyli hormonu, który upośledza pracę fibroblastów, w okresie ciąży wzrasta kilkukrotnie. Zaburzenia w funkcjonowaniu fibroblastów sprawiają, że komórki te produkują kolagen i elastynę w mniejszej ilości, a jej jakość jest gorsza. Poza tym wzrost masy ciała i konieczność rozciągnięcia skóry też przyczynia się do powstawania rozstępów. Na pewno więc zmianom tym bardzo trudno zapobiegać, ale profilaktyka jak najbardziej ma sens. Przede wszystkim kobiety mogą kontrolować przyrost masy ciała i postarać się, by był on zdrowy. Nawilżanie skóry również jest ważne, ale lepiej nie wierzyć w to, że któryś z cudownych kosmetyków uchroni nas przed rozstępami – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

cc

Zaraz po urodzeniu dziecka dostrzeżemy również zmiany, które zaszły w wyglądzie naszego brzucha po ciąży. Nadmiar skóry i brak jędrności na pewno na początku będą sprawiały nam dyskomfort, ale z czasem powróci ona do normalności. Niestety nie zawsze udaje się uzyskać wygląd brzucha sprzed ciąży, ale w tym możemy naszemu organizmowi pomóc, ponieważ istnieje sporo nieinwazyjnych sposobów, które poprawią stan skóry i jednocześnie wyszczuplą tę okolicę.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że zmiany zachodzące w ciąży w obszarze brzucha mają wpływ nie tylko na skórę, ale również na mięśnie. One także muszą się rozciągnąć, by zrobić miejsce dla dziecka rosnącego w brzuchu mamy. Dlatego też kobiety ciężarne narażone są na rozstęp mięśni prostych brzucha i koniecznie należy sprawdzić czy zaszła u nas taka zmiana. Rozstęp ten w początkowej fazie możemy całkowicie zlikwidować dzięki ćwiczeniom fizycznym, ale zaniedbanie może doprowadzić do tego, że konieczna będzie ingerencja chirurga.

Jak ujędrnić brzuch po ciąży?

Ujędrnianie brzucha po ciąży warto rozpocząć od ćwiczeń fizycznych, ale nie zawsze przyniosą one oczekiwane rezultaty. Wtedy z pomocą przyjdzie nam medycyna estetyczna, która oferuje całkowicie nieinwazyjne lub bardzo nisko inwazyjne zabiegi. Co więcej – zabiegi te często oferują nie tylko ujędrnianie brzucha, ale jednocześnie redukcję tkanki tłuszczowej, a wiele pań boryka się z wystającym brzuszkiem po ciąży.

Jakie zabiegi warto polecić i w jaki sposób dobrać ten idealny dla siebie? – Jeśli chodzi o ujędrnianie skóry, to istnieje obecnie kilka metod, które warto polecić, ponieważ przynoszą one bardzo dobre rezultaty. Skórę można ujędrnić za pomocą fal radiowych. W Polsce dostępne są już urządzenia, które emitują fale radiowe trzeciej generacji i wyróżniają się najwyższą skutecznością. Fale radiowe mogą być łączone z innymi źródłami energii i tak jest w przypadku zabiegu Velasmooth czy Zaffiro, który wykorzystuje również działanie podczerwonego światła i impulsowego podciśnienia. Jeszcze inną propozycją jest połączenie masażu podciśnieniowego np. z fotostymulacją i miejscową krioterapią. Taką możliwość oferuje zabieg Body Mix. A jeśli nasza skóra nie potrzebuje mocnego ujędrniania, to mogą wystarczyć zabiegi wykorzystujące światło podczerwone – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica i dodaje, że wybór najbardziej odpowiedniego zabiegu jest możliwy dopiero po indywidualnej ocenie stanu skóry.

zobacz również:

 

Ćwiczenia na płaski brzuch

Jeżeli naszym problemem jest nie tylko brak jędrności oraz nadmiar skóry, ale również tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, to najlepiej zdecydować się na zabieg ujędrniająco-wyszczuplający. Dzięki temu podczas jednego zabiegu możemy zlikwidować oba te problemy. W tej sytuacji najlepiej postawić na fale radiowe połączone z innymi źródłami energii. Do wyboru mamy zabieg Maximus TriLipo, czyli fale radiowe trzeciej generacji połączone z dynamiczną aktywacją mięśni. Co więcej – zabieg ten może również usuwać świeże, czerwone rozstępy, więc w tym przypadku mamy do czynienia z potrójnym działaniem.
Wysoką skutecznością w ujędrnianiu brzucha i wyszczuplaniu charakteryzuje się również zabieg Velasmooth i Body Mix. A jeśli zależy nam jedynie na delikatnym ujędrnieniu, to możemy skorzystać z tradycyjnej radiofrekwencji, która jednocześnie zmniejszy widoczność rozstępów lub z zabiegów światłem podczerwonym, np. Zaffiro.

Czasem jednak niezbędna będzie ingerencja chirurga, a tak jest w przypadku, gdy po ciąży pozostał znaczny nadmiar skóry. Sytuacje te zdarzają się dosyć rzadko, ale w przypadku ciąż mnogich i sporego wzrostu masy ciała jednak występują.

Jak usunąć rozstępy po ciąży?

Jeśli zdecydujemy się na usuwanie świeżych rozstępów, to świetnie poradzą sobie z nimi wspomniane już fale radiowe. Im nowocześniejsze urządzenie wybierzemy, tym skuteczniejszy i bezpieczniejszy będzie zabieg. Skuteczność sprowadza się głównie do tego, że wystarczy mniej sesji radiofrekwencji, a wynika to z mocy fal, które są emitowane podczas zabiegu. Jeśli naszej skórze nie mamy niemal nic do zarzucenia oprócz „tygrysich prążków”, to można skorzystać z tradycyjnej radiofrekwencji. Jeśli natomiast jednocześnie chcemy ujędrnić skórę po ciąży i wyszczuplić którąś partię ciała, to warto postawić na trzybiegunowe fale radiowe, czyli Maximus TriLipo.

W przypadku starszych rozstępów, czyli tych, które przybrały już kolor perłowy, powinniśmy zadziałać mocniej i postawić na laseroterapię. Najskuteczniejszym laserem jest laser frakcyjny, czyli taki, który „dziurkuje skórę”. W laserze frakcyjnym wiązka podzielona jest na tysiące malutkich promieni i dzięki temu na każdym centymetrze kwadratowym naszej skóry wytwarzanych jest tysiące małych otworów, które otoczone są zdrową tkanką. To z jednej strony usuwa fragmenty skóry dotknięte rozstępami, ponieważ odparowuje tkankę, a z drugiej strony pobudza produkcję kolagenu i tym samym stymuluje naturalne procesy naprawcze.

Dodatkowo możemy skorzystać z zabiegów dobrze znanej dermabrazji i mezoterapii, ale lepiej traktować je jako zabiegi wspomagające. Jeśli tymi zabiegami chciałybyśmy usunąć wszystkie pociążowe rozstępy, to koniecznych byłoby najprawdopodobniej bardzo dużo sesji.

Profilaktyka

Zdarza się, że brzuch po ciąży niektórych pań wygląda niemal tak, jakby nigdy nie rodziły. Warto więc zadbać o odpowiednią profilaktykę i najlepiej rozpocząć ją jeszcze przed decyzją o zajściu w ciążę. Wbrew pozorom to nie kremy czy balsamy są najlepszą profilaktyką, ale nasz styl życia. Ciężarne kobiety, które posiadają wzmocnione ciało dzięki ćwiczeniom fizycznym, zazwyczaj wyglądają również bardzo dobrze po urodzeniu dziecka. Oczywiście wiele zależy od bardzo indywidualnych predyspozycji oraz przebiegu ciąży.

Na to, jak wygląda nasz brzuch po ciąży, w dużym stopniu wpływają też hormony i geny. Niezwykle istotne jest jednak, by podczas całej ciąży kontrolować swoją wagę, zdrowo się odżywiać i w miarę możliwości być aktywną kobietą.

 

 

zobacz również:

 

  1. Ciąża – dyskusje na forum – przyłącz się!
  2. Strefa Mamy – artykuły
  3. Macierzyństwo – Dobre Rady