Zimowy ogród – co kwitnie w grudniu?

19 grudnia 2022, dodał: Dagmara Borucka
Artykuł zewnętrzny

Zazwyczaj rośliny kojarzą nam się z wiosną i latem. Jednak zimą również możemy je spotkać, ponieważ ogród nigdy nie śpi. Zobaczcie, co kwitnie w grudniu.

zimowy ogród

Zimowy ogród

Zima, to przede wszystkim idealny czas na przemyślenia. Na spokojnie możecie zaplanować zmiany w ogrodzie, które nastąpią wiosną. Pomyślcie nad nowym układem, inną aranżacją czy przesadzeniem roślin. Pamiętajcie, że śnieg może niszczyć rośliny, które nie są odporne na mrozy. Warto więc regularnie strząsać śnieg z drzew oraz krzewów, a rośliny przewiązać sznurkiem, aby napór opadów nie wyrządził szkód. Pamiętajcie również o przycięciu krzewów czy owocowych drzew. Dzięki temu zyskają witalność. Regularnie doglądajcie roślin, aby w porę zareagować i móc je uratować. Zimą również trzeba dbać o ogród, aby na wiosnę nadal był piękny.

krasnal ogrodowy

Ciemiernik 

Najczęściej pierwsze kwiaty pojawiają się tuż przed Bożym Narodzeniem. Możecie spotkać różne odmiany kolorystyczne. Od białego, przez różowy, aż do ciemnoczerwonego a nawet i czarnego. Ciemiernik rośnie nawet do 70 cm. Jego liście są grube, podłużne i zimozielone. Istnieje z 20 gatunków tej rośliny. Występuje głównie w Europie oraz Azji Mniejszej. W jednym miejscu może przetrwać nawet 10 lat. Dobrze czuje się w zacienionym miejscu, odsłoniętym od wiatru i w glebie próchniczej. Ponadto jest odporna na niskie temperatury.

Ważne! Wszystkie części ciemierników są trujące. Nie wolno ich spożywać oraz należy unikać kontaktu z sokiem. Może powodować pęcherze na skórze.

ciemiernik

Wrzosiec

Jest krzewnikiem z rodzin wrzosowatych. Posiada, aż 800 gatunków. Jest niski, zimozielony, mały i gęsty. Jego liście mają formę drobnych igiełek, które wyrastają z łodyg pod kątem prostym. Najlepiej posadzić go w słonecznym lub półcienistym miejscu. Wrzosiec preferuje glebę lekko kwaśną, próchniczą lub umiarkowanie wilgotną. Przy srogich zimach, warto go okryć. Co prawda nie wymaga częstego podlewania, ale może źle rosnąć przy zbyt przesuszonej lub nadmiernie mokrej glebie. Najładniej wrzosce wyglądają posadzone w grupie.

wrzosiec

Zimokwiat wczesny 

Pochodzi z Chin i jest rzadko spotykany w Polsce. Pojawia się już w lutym i rośnie do 3 cm w średnicy. Jego zewnętrzne płatki są koloru jasno żółtego, natomiast wnętrze jest purpurowe. Kuszą intensywnym oraz przyjemnym zapachem. Można go wyczuć nawet z dużej odległości. Bez problemu przetrwa zimę, nawet przy temperaturze -20. Przy większych mrozach, koniecznie trzeba zabezpieczyć zimokwiat słomianym chochołem albo agrowłókniną.

zimokwiat

Oczar pośredni 

Powstał ze skrzyżowania oczaru japońskiego z omszonym. Przypomina duży, wzniesiony krzew. Wszystko – pędy, liście i pąki, są owłosione. Kwitnie od stycznia, do marca. Kwiaty przypominają frędzelki, w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Oczar bez problemu poradzi sobie w ciemnym miejscu, jednak woli odrobinę światła. Najlepiej sadzić go w ziemi żyznej, próchniczej lub świeżej.

oczar

Jaśmin nagokwiatowy

Niestety w Polsce ciężko go spotkać. Pochodzi z Chin i rodziny oliwkowatych.  Jest bardzo dekoracyjną rośliną. Zaczyna kwitnąć już w październiku, aż do kwietnia. Kwiaty są żółte i wyrastają na pojedynczych pędach. Trzeba go sadzić w słonecznych lub delikatnie zacienionych miejscach. Dlatego zaleca się sadzenie jaśminu w cieplejszych regionach Polski.  Pięknie wygląda poprowadzony jak pnącze, przy kratce ogrodowej.

Jaśmin nagokwiatowy

Kalina wonna 

Kwiaty kaliny pojawiają się w styczniu lub lutym. Zaliczamy go do rodziny piżmaczkowatych. Rośnie do 3 m wysokości. Tworzy pędy, które się rozgałęziają, wznoszą i wydzielają nieprzyjemny zapach po złamaniu. Jednak kalina kusi dużymi liśćmi oraz pięknie pachnącymi, różowymi kwiatami. Roślina ta jest odporna na mrozy, ale lepiej posadzić ją w ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Jesienią liście zmieniają kolor na czerwono – brązowy.

Kalina wonna 

 

zobacz również:

Dekoracje z dyni – ozdoba mieszkania

Wieńce i wianuszki – świąteczne dekoracje mieszkania

Świąteczne dekoracje domu i mieszkania – aranżacje!Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...