Clear Aligner – jak długo trwa leczenie przezroczystym aparatem na zęby?

6 grudnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niewidoczny aparat na zęby to nowoczesne rozwiązanie w leczeniu ortodontycznym, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które do tej pory rezygnowały z korekcji wad zgryzu ze względów estetycznych. W ostatnim czasie na szczególnej popularności, jeśli chodzi o tego typu przezroczysty aparat na zęby zyskują nakładki Clear Aligner.

Czym jest aparat ortodontyczny Clear Aligner?

Aparaty Clear Aligner powstały w Niemczech i są one doskonałą alternatywą dla klasycznych ruchomych oraz stałych aparatów ortodontycznych. Aparat niewidoczny Clear Aligner to estetyczne, przeźroczyste oraz co najważniejsze wygodne w użytkowaniu nakładki. Leczenie ortodontyczne z ich wykorzystaniem odbywa się poprzez wywieranie siły na zęby za pomocą trzech rodzajów nakładek o różnych rozmiarach — soft, medium oraz hard, które powodują zmianę położenia zębów oraz korekcję wad zgryzu. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne, gdyż stosowane jest pod nadzorem lekarzy ortodontów. 

Jakimi zaletami wyróżnia się aparat na zęby Clear Aligner?

Osoby zakładające aparat Clear Aligner w Gdyni i innych większych miastach, gdzie jest on już standardowym rozwiązaniem proponowanym pacjentom w gabinetach ortodontycznych, doceniają go przede wszystkim za dyskrecję. Przezroczyste nakładki na zęby Clear Aligner pozostają bowiem niemal niezauważalne dla innych osób. Dodatkowo w odróżnieniu od klasycznych aparatów ortodontycznych korekcja wad zgryzu za ich pomocą nie wywołuje uczucia bólu oraz nie doprowadza do powstawania podrażnień jamy ustnej. 

Tego typu niewidoczny aparat ortodontyczny jest także bardzo higieniczny. Bez problemu może zostać on zdjęty na czas posiłku, z tego względu jego czyszczenie jest także o wiele prostsze. Leczenie ortodontyczne za pomocą nakładek Clear Aligner nie doprowadza także do powstawania nieestetycznych przebarwień zębów, co jest częstym problemem w przypadku klasycznych, stałych aparatów ortodontycznych. 

Do zalet aparatów na zęby Clear Aligner poza tym zaliczyć można także:

 • eliminacje ryzyka uczulenia na nikiel,
 • brak trudności w mówieniu podczas jego noszenia, 
 • bezpieczeństwo, nawet podczas noszenia go nocą,
 • łatwiejsze utrzymanie należytej higieny jamy ustnej. 

W przypadku jakich wad zgryzu można zastosować nakładki na zęby Clear Aligner?

Jednym z nielicznych minusów jakimi wyróżnia się niewidoczny aparat na zęby Clear Aligner jest to, że nie nadaje się on do leczenia każdych wad zgryzu. Aparat Clear Aligner sprawdza się jednak z powodzeniem przy leczeniu i niwelowaniu:

 • diastemy, 
 • silnych stłoczeń zębów, 
 • zgryzów otwartych, krzyżowych oraz głębokich, 
 • wad zgryzu dotylnych, klasy II,
 • wad zgryzu doprzednich, klasy III. 

Dodatkowo aparat Clear Aligner jest także skutecznym rozwiązaniem w przypadku leczenia wad zgryzu, które nawracają po klasycznym leczeniu ortodontycznym.  

Ile kosztuje przezroczysty aparat na zęby?

Nie ulega wątpliwości to, że niewidoczny aparat na zęby Clear Aligner to nie tylko większa wygoda dla pacjentów, ale także niższe koszty leczenia ortodontycznego, w porównaniu do klasycznych rozwiązań. Decydując się na aparat Clear Aligner w klinice DentalSand w Gdyni trzeba za niego zapłacić od 5 000 do 16 000 złotych. W cenie tej ujęty jest jednak nie tylko sam aparat, ale także plan leczenia opracowany przez specjalistów ortodontów z Gdyni na podstawie między innymi nowoczesnej metody skanowania zgryzu 3D. 

Jak długo trzeba nosić aparat Clear Aligner?

Decydując się na Clear Aligner w Gdyni czy innym mieście pierwsze efekty leczenia wad zgryzu za pomocą tej metody można zauważyć już po 4 miesiącach. Czas leczenia ortodontycznego aparatem nakładkowym Clear Aligner zależy jednak od rodzaju wady zgryzu oraz zaangażowania i sumienności pacjentów. Dla uzyskania najlepszych rezultatów musi on być bowiem noszony co najmniej przez 22 godziny na dobę

Samo leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego Clear Aligner składa się z 4 następujących etapów: 

 • konsultacji, która pozwala ocenić czy przy danej wadzie zgryzu istnieje możliwość noszenia aparatu Clear Aligner, a po dopuszczeniu tej metody wykonać wyciski diagnostyczne,
 • plan leczenia, który prezentuje to, jak będzie leczona wada zgryzu za pomocą niewidocznych nakładek Clear Aligner, a także czas leczenie oraz jego koszt, 
 • leczenie, które odbywa się z zastosowaniem trzech rodzajów szyn w różnych rozmiarach — soft 0,5 mm, medium 0,625 mm oraz hard 0,75 mm, 
 • okres retencyjny, w którym noszone są zazwyczaj wyłącznie szyny retencyjne zakładane na noc. 

Podsumowując, aparat nakładkowy Clear Aligner to nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, które pozwala w szybszym czasie i przy mniejszych nakładach finansowych odzyskać piękny i co najważniejsze zdrowy uśmiech w przypadku wielu wad zgryzu. Dlatego wybierając ortodontę w Gdyni lub innym mieście warto poszukiwać gabinetów, które mają w swojej ofercie aparat Clear Aligner. 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz