Wydzielina w drogach oddechowych – wszystko, co musisz wiedzieć

22 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Wydzielina to naturalne zjawisko, które charakteryzuje prawidłowo działające drogi oddechowe. Jednak w niektórych przypadkach może zmieniać swój wygląd i zalegać w obrębie dróg oddechowych. Dlatego warto wiedzieć, skąd się bierze i w jakich stanach chorobowych może występować.

Funkcja obronna

Jednym z mechanizmów chroniących drogi oddechowe przed drażniącymi czynnikami ze środowiska zewnętrznego są śluz i rzęski. W sytuacji gdy do układu oddechowego zostanie wprowadzony czynnik drażniący, zostaje on unieruchomiony w obrębie cienkiej warstwy śluzu. Następnie śluz przesuwany jest przez rzęski na powierzchni nabłonka oddechowego w stronę gardła, gdzie zostaje połknięty lub usunięty na zewnątrz przy udziale kaszlu.

Charakterystyka wydzieliny

Wydzielina, która odkrztuszana jest przy udziale kaszlu, może także występować w związku z toczącą się infekcją lub stanem chorobowym. Wtedy bardzo często na podstawie charakteru wydzieliny (kolor, gęstość, ilość) można z dużym prawdopodobieństwem określić przyczynę dolegliwości. W przypadku gdy mamy do czynienia z ropną, zieloną lub żółtą wydzieliną, nasuwa się podejrzenia zakażenia zatok przynosowych, płuc lub oskrzeli. Z kolei duża ilość odkrztuszanej ropnej plwociny, zwłaszcza rano, sugeruje rozstrzenie oskrzeli. Natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli wydzielina może być gęsta, śluzowa i lepka, a w astmie przeźroczysta i lepka.

Kiedy wydzielina powinna niepokoić?

Jedną z cech wydzieliny, która w pierwszej kolejności powinna zwrócić uwagę, jest jej krwiste podbarwienie lub obecność krwi. Najczęściej ma to miejsce podczas uszkodzenia wysokociśnieniowych naczyń oskrzelowych wskutek toczącego się procesu zapalnego,  nowotworowego lub na tle niewydolności serca. Dlatego wystąpienie takiej sytuacji należy traktować jako potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.

Zmiana charakteru wydzieliny

W przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej, np. na tle przeziębienia, naturalnym zjawiskiem jest transformacja kaszlu suchego w kaszel mokry, z towarzyszącą nadprodukcją wydzieliny. W takich sytuacjach przede wszystkim należy obserwować czas trwania kaszlu i jeżeli nie trwa dłużej niż 8 tygodni, nie powinien skłaniać do niepokoju. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku wieloletnich palaczy tytoniu, u których wystąpiła nagła zmiana charakteru długo trwającego kaszlu z mokrego na suchy. Wtedy potrzebna jest pilna diagnostyka pod kątem występowania nowotworu, np. wykonując przeglądowe zdjęcie klatki piersiowej (RTG).

Co stosować na mokry kaszel?

Kaszel z wydzieliną może stanowić znaczną trudność, zwłaszcza kiedy jest jej dużo i ciężko ją odkrztusić. Wtedy warto sięgnąć po preparaty mukolityczne, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają usunąć ją z dróg oddechowych np. Flavamed, zawdzięczający swoje właściwości substancji czynnej o nazwie ambroksol, która jest klinicznie przebadana i dobrze tolerowana. Oprócz tego dobre efekty daje inhalacja przy udziale 0,9% NaCl, co pozwala nawilżyć drogi oddechowe, oraz fizjoterapia oddechowa, która z pomocą odpowiednich pozycji i zabiegów pomaga odkrztusić wydzielinę.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...