Szkarlatyna – objawy i leczenie

16 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

BM_Comfort476x290

Szkarlatyna, inaczej zwana też płonicą, jest chorobą wywołaną przez bakterie. Najczęściej dotyka ona dzieci między 2 a 10 rokiem życia. Na szkarlatynę można zachorować od 4 nawet do 6 razy. Zakażenie następuje drogą kropelkową. Bezpośredni kontakt nie jest konieczny – wystarczy użyć tego samego ręcznika czy pościeli.

Jak rozpoznać szkarlatynę? Typowymi objawami są: wysoka temperatura, mocny ból gardła, nudności, dreszcze, wymioty, ból głowy i brzucha oraz powiększenie węzłów chłonnych. Charakterystyczna wysypka pojawia się najpierw na szyi i klatce piersiowej, a następnie rozprzestrzenia się po całym ciele. Zauważalny jest również obrzęk języka i zmiana jego koloru na jasnoczerwony.

Po pojawieniu się pierwszych objawów płonicy należy zwrócić się do lekarza. Choremu dziecku podaje się antybiotyk. Najczęściej jest to penicylina lub jej pochodne. Ważne jest, aby stosować się do zaleconej dawki leku i by nie przerywać jej podawania, nawet po zniknięciu wszelkich objawów.

Czy szkarlatyna niesie za sobą jakieś powikłania? Tak, pojawiają się one najczęściej na skutek nieodpowiedniego leczenia lub po prostu jego braku. Dzielimy je na dwie grupy: wczesne-występujące zaraz po zakończeniu choroby oraz późne. Te pierwsze to zazwyczaj ropne zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie nerek, czy też stawów. Do grupy drugiej zalicza się przede wszystkim gorączkę reumatyczną, która może doprowadzić do wystąpienia wad serca.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na szkarlatynę, należy unikać kontaktu z ludźmi, którzy mogli zostać zainfekowani paciorkowcem. Warto zwrócić uwagę na higienę czyli głównie częste mycie rąk oraz nie korzystanie z tych samych naczyń i sztućców co obce osoby.

Zobacz również:

  1. Jakie powinno być dziecko – grzeczne czy skryte?

  2. Jak odchudzić dziecko?

  3. Dziecko w wirtualnym świecie

  4. Dlaczego moje dziecko ma problemy z mową

  5. Co zrobić gdy dziecko kłamie?

  6. Jak nauczyć dziecko samodzielności?

  7. Jak nauczyć dziecko gotowania?