Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez udziału nowoczesnych technologi. Internet jest wszechobecny i każdy może mieć do niego dostęp, także dzieci. Ważne jednak, aby nasze pociechy poznały zalety korzystania z tego źródła informacji w sposób właściwy.
Nauka dzieci umiejętnego wykorzystania Internetu do celów edukacyjnych i rozrywkowych należy do rodziców i nauczycieli. W tym celu możemy zastosować różne sposoby oswajania naszych maluchów z odpowiednim posługiwaniem się komputerem i Internetem. Co zrobić by zmniejszyć ryzyko zagrożeń występujących w wirtualnym świecie?
Nie możemy zapominać, że przed użytkowaniem i pracą z komputerem należy z dzieckiem omówić zasady jakich będziemy przestrzegać. Czas jaki spędzimy przed monitorem najlepiej ustalić przed rozpoczęciem korzystania z Internetu. – Konsekwencja to magiczny klucz w korzystaniu z komputera. Ustalenie wspólnych i akceptowalnych przez obie strony zasad gwarantuje odpowiedzialne zachowanie dziecka. Będzie ono wiedziało, że przekroczenie określonego czasu skutkuje karą na przykład w postaci zakazu korzystania z komputera – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. Właściwe objaśnienie – najlepiej poprzez zabawę – funkcjonowania wirtualnego świata, pokaże oraz nauczy naszą pociechę samodzielności i odpowiedzialności przy korzystaniu z komputera.
Sieć internetowa to najszybszy sposób na znalezienie potrzebnych wiadomości. Oczywiście pewien obszar wirutalnej sfery może budzić nasze wątpliwości oraz kontrowersje. – Zagrożenia wypływające z Internetu moga źle wpływać na rozwój psychiczny dzieci, szczególnie gdy przesiadują one przed monitorem wiele godzin i zatracając się w świecie wirtualnym. Wielkie szkody w rozwoju mogą też wywołać treści absolutnie niedostosowane dla dzieci, np. pornografia oraz gry wyzwalające zachowania agresywne – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. Jako rodzice możemy mieć na to wpływ wykorzystując m.in. blokady internetowe.
– Warto pamiętać, że Internet może tez spełniać funkcje dydaktyczne. Poprzez ćwiczenia, które są dostosowane do wieku dziecka możemy pomóc mu w rozwijaniu logicznego myślenia, refleksu i spostrzegawczości. Dziecko może uczyć się liter, cyfr, kolorów, czytania, liczenia, a nawet języka obcego – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl.