Światłowód – jak działa najszybszy rodzaj Internetu?

3 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wśród ofert największych operatorów telefonii komórkowej i Internetu pojawiły się oferty światłowodu. Operatorzy oferują najszybszy rodzaj sieci, a proponowane prędkości pobierania i wysyłania danych zdają się niemożliwe. Czy faktycznie światłowód jest tak szybki? Jak działa ten rodzaj Internetu?

Jak działa Internet światłowód?

Światłowód to nic innego jak przezroczysty przewód z włókna szklanego. Jest wykorzystywany jako nośnik informacji w szeroko pojętej telekomunikacji – zarówno w telewizji kablowej, jak i telefonii, czy właśnie połączeniach z Internetem. Chociaż o takiej technologii słyszy się od niedawna, ma ona już dobrze ponad 40 lat! Jednakże ten rodzaj komunikacji upowszechnił się stosunkowo niedawno, ale od razu zdobył ogromną popularność internautów.

Dzieje się tak, ponieważ to naprawdę szybki Internet. Światłowód jest o wiele szybszy niż połączenia kablowe czy radiowe. Dlatego to niezawodny sposób na poprawę komfortu użytkowania łącza. Światłowód ma oczywiście swoje ograniczenia, ale informacje są nim przesyłane wraz z cząsteczkami światła. Jest to błyskawiczne połączenie.

Błyskawiczny światłowód – możliwe prędkości

Światłowód bazuje na fali światła wydzielanej przez diodę LED lub laser diodowy. Ze względu na budowę i rodzaj wykorzystanego materiału, światłowód ma różne ograniczenia w prędkości, ale nie zmienia to faktu, że oferowane szybkości są bardzo duże – w przypadku operatora INEA to prędkość nawet wielokrotnie wyższa niż 1 Gb/s.

Warto jednak wiedzieć, że w najnowszych badaniach naukowcy osiągają o wiele większe prędkości. W przemyśle i nowoczesnych technologiach standardem jest 3000 Gb/s, czyli trzy terabity. W najnowszych badaniach nad wykorzystaniem możliwości światłowodu udało się osiągnąć prędkość wysokości 74 Tb/s! To ogromna prędkość. Wszystko wskazuje więc na to, że ta technologia będzie się ciągle rozwijać. Chociażby to jest ważnym argumentem, by przemyśleć podłączenie mieszkania do sieci światłowodowej. Taka możliwość pojawia się w coraz większej liczbie miejscowości w Polsce.

Światłowód – dlaczego warto o nim pomyśleć?

Sieć światłowodowa ma tę zaletę, że jest niezależna od warunków pogodowych. Podczas gdy kablówka i połączenie radiowe mogą powodować zakłócenia i problemy w czasie wiatru, deszczu czy burzy, to światłowód jest połączeniem pewnym i stabilnym.

Na dodatek to nie tylko Internet. Światłowód obsługuje także inne usługi telekomunikacyjne, na przykład telewizję. To świetne rozwiązanie dla graczy i osób, które pobierają wiele danych z sieci. Ale nie tylko – dzięki światłowodowi masz dostęp do multimediów najwyższej klasy. Oglądanie filmów na portalach streamingowych, także w jakości 4K, jest jak najbardziej możliwe. Światłowód przydaje się w wielu różnych przypadkach, dlatego warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty operatora.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.