Smoothie dla początkujących różne przepisy na zdrowe koktajle
Smoothie jako smaczna przekąska i bomba witaminowa w ciągu dnia jest idealnym rozwiązaniem nie tylko w lato. Wykonanie jest banalnie proste, może zastąpić jeden posiłek w ciągu dnia, nadaje blasku cerze i wzmacnia nasz organizm. Co więcej, można je modyfikować w zależności od tego co lubisz lub na co masz ochotę, więc każdy znajdzie składniki na idealny przepis dla siebie. Dlaczego więc nie spróbować?
Zacznij od płynu bazowego. Może być to woda zwykła lub kokosowa, jogurt naturalny lub grecki, mleko, kefir, napój roślinny, owsiany czy migdałowy. Od Ciebie zależy, co będzie fundamentem Twojego koktajlu.
Następnie wybierz ulubione warzywa. Najczęściej do smoothie wykorzystywane są szpinak, jarmuż, seler i ogórek, ponieważ pasują one do owoców, których także nie może zabraknąć. Zaleca się dodać 2 lub 3 rodzaje, by dostarczyć jak najwięcej witamin i wzbogacić smak. Jeżeli masz możliwość, wykorzystaj świeże, ale te mrożone również sprawdzą się idealnie w okresie zimowym.
Warto również wzbogacić napój o zdrowe tłuszcze i zboża jak awokado, masło orzechowe, płatki owsiane czy nasiona chia. Przed zmiksowaniem całości, dla dodatkowego smaku, można dodać też sok z cytryny, dorzucić listki mięty lub bazylii albo dosypać łyżkę kakao.
Poniżej znajdziesz przykładowe zestawy do zrobienia prostego, smacznego i przede wszystkim zdrowego smoothie. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni – dodaj to, czego Ci brakuje albo zastąp innym, ulubionym składnikiem i zmiksuj!
jogurt naturalny, ½ szklanki truskawek, pół ananasa, garść płatków owsianych, 1 łyżka miodu
mleko lub woda kokosowa, pół ananasa, 1 mango, 1 banan, 1 łyżka nasion chia, sok z cytryny
garść szpinaku lub jarmużu, 1 banan, 1 jabłko, 1 pomarańcza, kiwi, łyżka miodu, łyżka nasion chia
mleko, 1 banan, świeże lub mrożone owoce leśne – jagody, borówki, maliny, truskawki, 1 łyżka płatków owsianych
Podczas przygotowywania smoothie warto też pamiętać o kilku rzeczach, które pozwolą nam unikać błędów w ich spożywaniu. Przede wszystkim, koktajl z samych owoców nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na dużą zawartość cukrów prostych – dodanie warzyw, zdrowych tłuszczy lub nasion wzbogaci napój o błonnik i witaminy, a nam dostarczy więcej energii i na dłużej zaspokoi uczucie głodu. Nie należy też obierać owoców czy warzyw ze skórki – to właśnie tam znajduje się najwięcej substancji odżywczych!
Warto też wypijać koktajl od razu po przygotowaniu, bo właśnie wtedy ma on najwięcej witamin. Jeżeli jednak smoothie jest przekąską, którą chcesz wziąć ze sobą do szkoły czy pracy, postaraj się przechowywać je w termosie, który zachowa chłodną temperaturę.
Unikaj też rutyny. Największą zaletą smoothie jest to, że można je dowolnie modyfikować, mieszać ze sobą nowe składniki i poznawać smaki. Aby koktajle na stałe zagościły w Twojej diecie, nie powtarzaj tych samych, sprawdzonych przepisów – różnorodność pozwoli Ci na dostarczenie organizmowi mikroelementów, a Ty nie znudzisz się po miesiącu picia cały czas tego samego.
zobacz również:
Szampańskie koktajle: przepisy
Soki i koktajle oczyszczające krew i organizm
Koktajle warzywne – różne przepisy
Koktajle owocowe – dużo przepisów