URODA I ZDROWIE

Ostropest plamisty oczyszcza organizm – jak go stosować?

6 kwietnia 2020, dodał: Dagmara

Tym razem na tapetę do prześwietlenia wzięliśmy ostropest plamisty. Jest to roślina z wieloma właściwościami, które z pewnością Was zaskoczą. Głównie stosuje się ją do ochrony wątroby przez działaniem alkoholu oraz do łagodzenia stanów zapalnych na tle cukrzycowym. Jakie jeszcze tajemnice kryje ta cudowna roślina? Zobaczcie sami.

Co to za roślina?

Jej nazwa to też Silybum marianum.Możesz go spotkać w rejonie Morza Śródziemnego, Pakistanie oraz Indiach, a nawet w Polsce. Ostropest należy do rodziny astrowatych, które mogą się pochwalić właściwościami antyhepatotoksycznymi. Oznacza to, że zapobiegają uszkadzaniu się komórek wątroby, chroniąc ją przed  toksynami. Ponad to łagodzi objawy stresu i chroni nas przed wolnymi rodnikami. Wszystkie te cudowne właściwości ostropest zawdzięcza sylimarynie.Ostropest plamisty poznasz po zielonych liściach, które są nakrapiane białymi plamkami. Z kolei kwiatostan ostropestu swoim wyglądem przypomina oset, ale kolor jest liliowy.

Właściwości ostropestu

Jak już wiecie głównym zadaniem ostropestu jest ochrona naszej wątroby. Dodatkowo obniża stężenie krwi w organizmie oraz łagodzi skutki uboczne farmakoterapii. Ostropest zmniejsza ryzyko występowania komórek nowotworowych oraz przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Roślina ta również hamuje rozwój stanów zapalnych, zapobiega powstawaniu marskości wątroby oraz jej stłuczeniu. Co ciekawe ostropest hamuje również wytrącanie się blaszek miażdżycowych.

Ostropest stosuje się przy leczeniu kamicy żółciowej a także zapaleniu dróg żółciowych oraz wszelkich dolegliwości żołądkowo jelitowych. Roślina sprawdzi się również przy wzdęciach i zgadze. Nie bój się sięgać po ostropest kiedy zmagasz się z migrenami czy chorobą lokomocyjną. Dla kobiet cierpiących na endometriozę ostropest również spisze się świetnie. Kolejnym zastosowaniem ostropestu jest zahamowanie krwawienia z nosa.
Ponad to ostropest plamisty:
  • redukując wolne rodniki
  • działa przeciwzapalne
  • działa rozkurczowo
  • usprawnia naturalne procesy detoksykacji organizmu
  • obniża poziom złego cholesterolu
  • hamuje zmiany miażdżycowe
  • wpływa na zahamowanie podziału komórek nowotworowych
  • stabilizuje błony komórkowe
  • poprawia stan cery

Kompleksowe wspieranie wątroby

Nasza wątroba odpowiada za mnóstwo bardzo istotnych funkcji – szczególnie trzeba tutaj mieć na uwadze kwestie tyczące się produkcji białek – między innymi albumin, czy też białek czynników krzepnięcia, jak np. fibrynogen lub trombina. Zaburzenia pracy wątroby ze względu na jej działanie odtruwające są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia – mogą skutkować między innymi niewydolnością wątroby oraz encefalopatią wątrobową, która jest poważnym czynnikiem otępienia oraz niepełnosprawności u chorych z zapaleniami wątroby, marskością wątroby lub też toksycznymi uszkodzeniami tego narządu.

Ostropest okazuje się wysoce skuteczny – i to w randomizowanych badaniach klinicznych, w których wzięły udział tysiące pacjentów. Obecnie w każdej aptece kupić można ostropest plamisty mielony. Jednakowoż historia tego suplementu wcale nie jest taka krótka. Nasze babcie znały zioła, między innymi ostropest plamisty jak stosować, aby uzyskać konkretne efekty dla naszego zdrowia. Zioło zawiera wiele dobroczynnych składników, które wykazują działanie protekcyjne dla wątroby, ograniczające stan zapalny oraz poprawiające istotnie metabolizm komórkowy, który ulega znacznemu zachwianiu w przypadku obciążenia tak istotnego narządu, którym jest wątroba. To magiczne zioło, jakim jest ostropest właściwości ma rozliczne – wynikają one z działania izoflawonidów, związków ligniny oraz np. białek związanych z procesami regeneracji oraz kontroli układu odpornościowego.

Zastosowanie i przeciwwsakzania

Jak już wiecie główne zastosowanie ostropestu to działanie lecznicze. Możecie go kupić w aptece w postaci mielonych owoców, czy torebek herbaty. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ wystarczy zaparzyć ostropest jak zwykłą herbatę i gotowe. Z kolei wysuszone owoce rośliny zalewamy zimną wodą i ustawiamy w ciemnym miejscu na kilkanaście godzin.

Podczas tego czasu wytworzy się charakterystyczny śluz, który możemy wypić. Pamiętajcie jednak, że długotrwałe spożywanie śluzu może hamować przyswajanie się niektórych leków. Dlatego nie przyjmujcie go ani tuż przed ani po posiłku. Ostatnią formą w jakiej możecie kupić ostropest plamisty to kapsułki oraz tabletki a nawet nalewki lecznicze.

Ważne: ostropestu nie stosujemy przy ostrych zatruciach pokarmowych, ani nie podajemy dzieciom poniżej 12 roku życia, czy tez kobietom w ciąży.

 

zobacz również:

Kurkuma, curry, imbir- przyprawy życia

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

BIO-Kosmetyki naturalne.
Na mnie dobrze działa seria Eco Nature z Bielendy. Krem, masło nawilżajće z śliwką...
Termometr
Ja mam termometr innoGio giofast gio-515, fajnie działa, dobrze i szybko mierzy. Każda...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
No i mamy powtórkę z wiosennych ograniczeń, mam nadzieję, że teraz sceptycy i antymaseczkowcy...
Problem ze wzwodem
Bywa, że problem sam mija jak się zmieni partnerkę na młodszą i ładniejszą;)