Kurkuma jako antyoksydant – przepisy na nalewkę na ból głowy i dania z dodatkiem kurkumy
Kurkuma (Ostryż Długi, Turmerik, Szafran Indyjski, Curcuma Longa) to przyprawa uprawiana w krajach azjatyckich od setek lat. Przez wielu naukowców i lekarzy uznawana za środek hamujący rozwój nowotworów. Ceniona przyprawa, barwnik a także lekarstwo. Posiada bogatą listę zastosowań w medycynie, kosmetyce oraz kuchni.
Kurkuma przede wszystkim łagodzi dolegliwości żołądkowe, a zawarte w niej substancje mają właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Poza tym ma silnie działanie antyoksydacyjne, działa silnie przeciwzapalnie, przeciwdziała sklejaniu się płytek krwi, oczyszcza wątrobę z toksyn.Kurkuma przez Hindusów stosowana jest też zewnętrznie do leczenia ran, czy chorego gardła. Jednak naukowców obecnie najbardziej interesuje jej działanie przeciwnowotworowe.
Badania potwierdziły, że kurkumina zawarta w kurkumie reguluje pracę komórek poprzez osadzanie się w błonach komórkowych. Dzięki temu komórki te, są dużo mniej podatne na infekcje, zmniejsza się także ilość zachorowań na raka.
W badaniach przeprowadzonych na palaczach okazało się, że podając kurkumę, znacznie zmniejsza się poziom mutagenów, czyli substancji, która inicjuje mutowanie komórek. Być może jest to przełom w leczeniu nowotworów, ponieważ wiadomo już, ze kurkumina (składnik kurkumy) ma właściwości cytotoksyczne, czyli niszczy komórki nowotworowe, oszczędzając przy tym zdrowe komórki i w żaden sposób nie wpływając na DNA człowieka. Substancja ta wysyła sygnał, który ma rozpocząć proces samotrawienia się nowotworu. Ważne, aby kurkumę łączyć z pieprzem cayenne albo pieprzem i papryką w proszku, ponieważ te przyprawy wzmacniają antyoksydacyjne działanie kurkumy.
Kurkumę możesz dodać do każdego dania curry oraz do sałatki jajecznej. Możesz połączyć kuchnię indyjską z polską dodając do grochówki jedną łyżkę kurkumy. Świetnie smakuje także w połączeniu z soczewicą, zapiekanką, paellą i ryżem. A zatem zacznijmy dbać o siebie i korzystajmy z dóbr jakim jest ta przyprawa!
Przepis na naturalną nalewkę na bóle głowy i nie tylko:
składniki:
cytryna
szklanka miodu
łyżka kurkumy (bez konserwantów zakupiona w sklepie ekologicznym)
Połącz łyżkę kurkumy z sokiem z jednej cytryny i szklanką miodu. Wymieszaj drewnianą łyżką, a następnie dodaj łyżeczkę tej mieszanki do kubka ciepłej herbaty. Pij trzy razy dziennie, a ból wkrótce zniknie.
Kurczak z kurkumą i cytryną na słodkich batatach
składniki:
4 średnie słodkie ziemniaki – bataty
2 piersi z kurczaka (bez kości, bez skóry) lub 6 pałeczek z kurczaka
½ szklanki świeżego soku z cytryny (około 2 duże cytryny)
¼ filiżanki oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku,
1 łyżka musztardy Dijon
1 łyżeczka oregano
1 łyżeczka kurkumy
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki pieprzu
1 szklanka bulionu z kurczaka
1 duża cytryna w plasterkach (opcjonalnie)
sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C. Bataty obierz i pokrój w dużą kostkę, umieść w naczyniu do zapiekania. W miseczce wymieszaj sok z cytryny z oliwą, czosnkiem, przyprawami, dodaj bulion. Piersi z kurczaka przekrój wzdłuż na pół i ułóż na batatach, całość zalej bulionem z przyprawami. Piec w piekarniku przez około 55-60 minut. Opcjonalnie: Po 30 minutach pieczenia ułożyć na wierzchu kilka plasterków cytryny i dalej piec.
smacznego!
Napój oczyszczający z kurkumą
szklanka wody
1/4 łyżeczki kurkumy
2 cienkie plasterki świeżego imbiru
sok z ćwiartki cytryny
1 łyżeczka miodu np. lipowy, akacjowy
szczypta pieprzu cayenne
Plasterki imbiru zalać wrzątkiem (około 3/4 szklanki) zaparzać przez 10 minut. Do schłodzonego napoju dodać kurkumę, miód, szczyptę pieprzu cayenne, uzupełnić wodą, dodać sok z cytryny. Pieprz wzmacnia antyoksydacyjne właściwości kurkumy.
zobacz również:
- Czystek – właściwości dla zdrowia i jak parzyć?
- Papryka na zdrowie, urodę i figurę – przepisy na pyszne dania
- Papryka na różne sposoby – pomysłowe przepisy czytelników
- Zielona herbata – parzenie i właściwości