Posłuchaj artykułu w wersji audio:
Niewiele jest produktów, których wprowadzenie do naszej codziennej diety może przynieść aż tak wiele korzyści dla zdrowia- jednym z nich jest zielona herbata. Warto o niej pomyśleć szczególnie wiosną i latem, kiedy chcemy oczyścić organizm i dostarczyć mu energii!
Pochodzenie:
Początki picia zielonej herbaty związane są z wieloma legendami. Jedna z nich, chyba najbardziej popularna, głosi, że pewnego dnia 2737 roku p.n.e. w Chinach, cesarz Szen Nung odpoczywał pod drzewem dzikiej herbaty. Cesarza tego historia zna jako uczonego i zapalonego zielarza, który pijał jedynie przegotowaną wodę. Nagły podmuch wiatru sprawił, że kilka młodych listków herbacianych wpadło do dzbanka z wodą stojącego u stóp władcy, a smak, który narodził się z tego połączenia, oczarował cesarza!
To oczywiście jedynie legenda. Historycy mogą jednak potwierdzić, że zielona herbata po raz pierwszy opuściła Chiny w IX wieku n.e. rozwijając tradycję jej picia również w Japonii. Do Europy trafiła dzięki Holendrom, którzy przywieźli ją na swoich statkach w XVII wieku.
Opis produkcji
Zielona herbata, tak jak jej czarna odmiana, pochodzi z drzewa herbacianego. Istotna różnica polega na tym, że liście zielonej herbaty poddawane są procesowi obróbki najpóźniej do godziny po ich zerwaniu, nim zaczną fermentować.
Właściwości i wpływ na zdrowie
- Napar z pierwszego parzenia działa na organizm pobudzająco (na skutek dużej zawartości teiny), natomiast z drugiego- uspokajająco i relaksująco.
- Jest bogata w witaminy C, E, B oraz sole mineralne.
- Ma działanie antyrodnikowe- zawierając dużo przeciwutleniaczy, które wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom krwi.
- Obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu.
- Pobudza działanie pęcherza moczowego, a tym samym przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu.
- Przyśpiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii, co pomaga w procesie odchudzania czy detoksykacji organizmu.
- Wspomaga leczenie bakteryjnych schorzeń przewodu pokarmowego
Parzenie:
Podczas parzenia zielonej herbaty najlepiej sprawdza się woda miękka, której dostępność w Polsce jest ograniczona, dlatego warto skorzystać z niegazowanej wody mineralnej o niewielkiej zawartości wapnia lub stosować wodę z dzbanka filtrującego wodę np. DAFI lub Aquaphor.
Łyżeczkę suszu zalewa się szklanką wody o temperaturze około 80 st. C. Natomiast sam proces parzenia nie powinien trwać dłużej niż 3-4 minuty.
zobacz również:
- Żółta herbata – właściwości i parzenie
- Czerwona herbata – idealna na diecie i nie tylko!
- Czy zielona herbata odchudza?
- Desery z zielonej herbaty