Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną?

26 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Medyczna marihuana wbrew pozorom nie jest tym samym co marihuana oferowana na czarnym rynku. Obie co prawda są suszem konopnym, który zawiera THC i CBD, jednak na tym podobieństwa się kończą. Czym różnią się susze apteczne i rekreacyjne i dlaczego te różnice są tak istotne, jeśli chodzi o zdrowie pacjenta? Sprawdzamy!

marihuana

Marihuana medyczna a rekreacyjna – podstawowe różnice

Od kiedy medyczna marihuana została w Polsce zalegalizowana do celów leczniczych, wiele mówi się o różnicach między suszem aptecznym a tym dostępnym na czarnym rynku. Różnice w tym przypadku wbrew pozorom są znaczące, czego nie każdy jest świadomy. Chodzi nie tylko o samą „legalność” zakupu marihuany z tych dwóch źródeł, ale również o jej jakość i powtarzalność tej jakości.

Uprawy konopi przeznaczonej do celów medycznych podlegają rygorystycznym warunkom i są ściśle kontrolowane, podobnie jak dalsze przetwórstwo roślin do ich produktu końcowego, który trafia do aptek. Aby susz trafił do apteki, musi mieć ściśle określoną zawartość THC i CBD, w przeciwnym wypadku partia nie będzie kierowana do obrotu. Dzięki temu zapewnia się pacjentom powtarzalność składu kupowanego suszu, co znów sprawia, że jego wpływ na organizm przy różnych partiach będzie podobny.

Jeśli chodzi o różnice na polu „marihuana lecznicza a rekreacyjna”, należy wspomnieć o groźnych domieszkach, których w suszu z niepewnych źródeł nie brakuje. W suszu aptecznym znajdziemy szereg składników czynnych, ale nie znajdziemy groźnych domieszek nawozów, pestycydów, czy też metali ciężkich. Marihuana na czarnym rynku niejednokrotnie ma domieszki pleśni, a nawet lakieru do włosów, a wszystko to wpływa na zdrowie stosujących ją osób.

Kiedy medyczna marihuana jest legalna?

Rekreacyjna marihuana nie jest legalna, natomiast ta lecznicza jest legalna dla osób, które kwalifikują się do terapii konopnej i mają receptę od lekarza. Wskazań do stosowania konopi może być wiele, ale każdorazowo należy je traktować indywidualnie, rozważając również ewentualne przeciwwskazania u danej osoby.

Marihuana medyczna na padaczkę może być pomocna, ponadto lecznicza marihuana znajduje zastosowanie przy chorobie Parkinsona, a nerwica to kolejne z jej zastosowań. Także przy jaskrze może sprawdzić się medyczna marihuana, a astma to kolejny potencjalny obszar jej zastosowania. Ostatecznie jednak każdorazowo lekarz powinien podjąć decyzję, czy dany pacjent powinien być leczony medyczną marihuaną, a receptę można otrzymać np. na centrummarihuany.pl. Receptę uzyskają jedynie osoby, które w opinii lekarza kwalifikują się do leczenia, czyli zmagają się z dolegliwościami, gdzie kannabinoidy mogą być pomocne, a przy tym nie ma przeciwwskazań do terapii konopnej.

Ile kosztuje medyczna marihuana w Polsce i na jakie koszty dodatkowe trzeba się przygotować?

Sama kwalifikacja do leczenia medyczną marihuaną to jeszcze nie wszystko. Ze względu na brak refundacji, należy przygotować się też na to, ile kosztuje medyczna marihuana w Polsce, a nie są to małe kwoty.

W aptece za 1 g suszu trzeba zapłacić około 65 zł, a zazwyczaj kupuje się po 5 g lub 10 g suszu jednorazowo. Może być to ponadto niewystarczające na miesięczną terapię. Przy konieczności stosowania większych dawek terapia miesięczna może kosztować nie setki a tysiące. O kosztach marihuany rekreacyjnej nie ma co wspominać, ponieważ ta w Polsce jest nielegalna.

Dodatkowe koszty związane z leczeniem medyczną marihuaną dotyczą konieczności zakupu akcesoriów potrzebnych przy terapii, w tym między innymi waporyzatora. Korzystając z prywatnych konsultacji z lekarzem, trzeba też liczyć się z koniecznością ich opłacenia z własnej kieszeni.



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.