Dieta w osteoporozie – co jeść, by wzmocnić swoje kości?

24 października 2018, dodał: Redakcja

Dietoterapia w osteoporozie gra o wiele większa rolę, niż mogłoby się nam pierwotnie wydawać. Wielu ludziom zdawało się, że choroba nie jest związana z dietą – po wielu randomizowanych badaniach okazało się, iż to, jakie osteoporoza objawy prezentuje zależy bezpośrednio od tego, jak wygląda dieta.

Dlaczego dieta w tej chorobie jest tak istotna?

Gdyż sama etiologia osteoporozy jest związana z wapniem – jednym z najważniejszych składników dietetycznych w naszym codziennym życiu. Uwzględnić należy fakt, iż w schorzeniach metabolicznych takich jak osteoporoza dieta odgrywa bardzo istotną rolę. Jest to związane przede wszystkim z tym, iż w organizmie zaczyna brakować wapnia, który albo jest wydalany w nadmiarze z moczem lub też nie jest efektywnie wchłaniany z jelit. Oczywiście sam wapń nie jest jakimś remedium na wszelkie problemy z kośćmi – w końcu bardzo ważne jest wchłanianie wapnia, jego wbudowywanie oraz zarządzanie całą gospodarką wapniową, która zależna jest od takich elementów jak:

• witamina D3,
• poziom prokalcytoniny,
• poziom parathormonu,
• poziom kortyzolu – jest to sprawa dyskusyjna, jednakowoż postuluje się jego wpływ za sprawą modyfikacji przepływu nerkowego.

Dlatego też w chorobie metabolicznej jak osteoporoza leczenie nie jest możliwe zwyczajne zastosowanie jedynie leków, a ważna jest modyfikacja stylu życia i przede wszystkim -żywienia. Bez interwencji dietetycznych nawet zaawansowane leczenie osteoporozy – uwzględniające między innymi leki biologiczne takie jak teryparatyd albo denosumab nie będzie zwyczajnie przynosiło pożądanych efektów.

Jak wpłynąć dietą na osteoporozę?

Osoby zagrożone osteoporozą, szczególnie kobiety po okresie menopauzy powinny zadbać o dietę bogatą w warzywa i owoce oraz pokarmy zawierające duże ilości prekursorów witaminy D – między innymi ryby morskie. Szacuje się, iż w osteoporozie minimalna podaż witaminy D3 powinna wynosić 800 j.m dziennie, przy dostarczaniu również optymalnych ilości wapnia pod postacią pokarmów oraz suplementów. Długofalowe badanie osteoporozy za pomocą testów opartych o densytometrię i tomografię komputerową oraz rezonans magnetycznych wskazało na korzyści w modyfikacji architektoniki tkanki kostnej, która podatna była zmianom osteoporotycznym. Postarajmy się zaimplementować konkretne rozwiązania i wybrać skuteczne opcje dla naszego zdrowia – osteoporozę można pokonać i żyć z nią bez większych wyrzeczeń. Zrozummy to i zastosujmy nowoczesne rozwiązania mogące zmienić przebieg choroby. Na początku jednak zadbajmy o naszą dietę, gdyż jest to jedyny rzetelny gwarant naszego zdrowia.

 

 

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Botox na zmiany trądzikowe
Są zabiegi medycyny estetycznej które pozwolą zredukować zmiany potrądzikowe. Zerknij na te z Magicznej...
Jaki sprzęt do zabudowy kuchennej
Jeśli chcecie by kuchnia była piękna, nie można też zapominać o dekoracji....
Jak leczyć AZS?
używałaś może krochmalu do kąpieli? Jak ja się cieszę, że na niego trafiłam....
Atopowe zapalenie skóry - nowe leki…
Próbowałyście krochmalu? Mój mały atopik to nie raz ma kąpiel z jego dodatkiem, fajnie...