Dania z wołowiny i pomysły na pieczeń – przepisy
Wołowina jest mięsem, które ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Doskonale sprawdza się w daniach pieczonych, smażonych, duszonych oraz grillowanych. Wyśmienicie łączy się z owocami w każdej postaci, warzywami, ryżem lub makaronem, a także z czerwonym wytrawnym winem. Dzięki temu wołowina może być wykorzystywana do sporządzania przeróżnych dań na wszelkie okazje, biesiady i uroczystości rodzinne. Oto kilka dań z wykorzystaniem wołowiny.
Gulasz wołowy z dynią
Składniki:
– 800 g mięsa wołowego
– 500 g pokrojonej w kostkę dyni
– 1 średnia cebula
– po 1 łyżeczce suszonego tymianku, oregano, papryki słodkiej i ostrej, mielonego kuminu
– 1 łyżeczka startej skórki pomarańczowej
– 2-3 rozgniecione ząbki czosnku
– 4 łyżki sosu sojowo-grzybowego
– sól, pieprz do smaku
– 1 płaska łyżeczka mielonego chilli
– 2 łyżki oleju
Przygotowanie:
Mięso pokroić w kostkę, dynię na mniejsze cząstki, cebulę również w kosteczkę. W garnku rozgrzać olej, dodać pokrojoną cebulę i smażyć aż cebula się zeszkli, dodać rozgnieciony czosnek. Do cebuli dodać wszystkie przyprawy i wymieszać. Do garnka wrzucić mięso i podsmażać około 3-4 min., zalać wodą i dodać sos sojowo-grzybowy. Przykryć i całość dusić, aż mięso będzie miękkie (około 1,5 godziny). Na 15 min. przed wyłączeniem mięsa dodać dynię. Doprawić.
Wołowina z marchewką
Składniki:
– 1,2 kg wołowiny pokrojonej w kostkę
-5 cebul pokrojonych w plasterki
– 6 zą
– 3 małe posiekane pomidory
– starty 2 cm kawałek imbiru
– 1 gałązka tymianku
– 1 kg marchewki pokrojonej na kawałki
– sól i pieprz do smaku
– olej do smażenia
– 6 gałązek natki pietruszki, 6 cebulek dymek
Przygotowanie:
Imbir zmiksować z czosnkiem na pastę. Doprawić solą i pieprzem. Rozgrzać 4 łyżki oleju i obsmażyć na nim mięso. Dodać cebulę i smażyć kilka minut. Następnie dodać pastę czosnkowo – imbirową i pomidory. Dodać gałązkę tymianku i dusić przez 3 minuty. Podlać wodą i dusić aż mięso zmięknie, a sos stanie się gęsty. Marchewkę dodać do potrawki na ok. 10 min. przed końcem gotowania. Danie podawać z ryżem przybrane natką pietruszki i dymką.
Wołowina w pomidorach
Składniki:
– 4 steki wołowe po 15 dag (zrazówka)
– puszka krojonych pomidorów
– czerwona papryka
– cebula
– 3 ząbki czosnku
– 1/2 pęczka bazylii
– 10 łyżek oleju
– 3 łyżki octu balsamicznego
– gałązka świeżego rozmarynu
– ostra papryka
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
Mięso opłukać, osuszyć. Zalać połową oleju, octem balsamicznym, dodać rozmaryn oraz pieprz. Wstawić do lodówki na 2 godziny. W garnku przesmażyć na reszcie oleju drobno posiekaną cebulę oraz paprykę. Dodać czosnek, pomidory, dusić 10 min. na średnim ogniu. Sos doprawić oregano, ostrą papryką, solą i pieprzem. Dusić kolejne 10 min., aż zgęstnieje. Dosypać posiekaną bazylię. Steki smażyć na patelni po 5 min. z obu stron. Podawać z sosem.
Wołowina z sosem paprykowym
Składniki:
– 4 steki wołowe z biodrówki (po 20 dag)
– 4 ząbki czosnku pokrojone w plasterki
– płaska łyżeczka rozmarynu
– płaska łyżeczka tymianku
– 5 łyżek oliwy
– sól
– pieprz
Sos:
– 2 czerwone papryki
– żółta papryka
– 1/2 szklanki śmietany kremówki (30 proc. tł.)
– 2 łyżki masła
– mielony biały pieprz
– sól
– szczypta cukru
Przygotowanie:
Oliwę wymieszać z czosnkiem, rozmarynem, tymiankiem, koniakiem oraz sporą ilością pieprzu. Tak powstałą marynatą nasmarować mięso i odstawić do lodówki na 3 godziny. Papryki ułożyć na blasze i piec 30 min. w temp. 200 st. C, aż skórka zbrązowieje. Wyjąć i lekko ostudzić. Zdjąć skórkę i usunąć pestki. Paprykę przełożyć do blendera i zmiksować na miazgę. W rondelku zagotować śmietanę, dodać paprykowe purée. Zagotować, doprawić solą, białym pieprzem i szczyptą cukru. Zestawić z ognia i dodać masło. Patelnię grillową rozgrzać, położyć zamarynowane kotlety i smażyć 3–4 min. z obu stron. Przed końcem smażenia posypać solą. Steki ułożyć na talerzu i polać sosem. Podawać z pieczywem lub pieczonymi ziemniakami.
Pieczeń wołowa
Składniki:
– 800 g udźca wołowego
– 1/2 liścia laurowego
– 1 łyżeczka zielonego pieprzu
– 1 łyżeczka musztardy
– 4 dymki
– sól i łyżka masła
– 1/8 l bulionu mięsnego
– 1/8 l czerwonego wina
– 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Mięso oczyścić z błon, umyć i osuszyć. Połowę liścia laurowego oraz pieprz rozetrzeć w moździerzu na proszek i wymieszać z musztardą i 2 łyżkami oleju. Otrzymaną zalewą natrzeć mięso i włożyć je do żaroodpornego naczynia. Obraną cebulę pokroić w plasterki i rozdzielić na oddzielne pierścienie. Następnie podsmażyć na 2 łyżkach oleju, stale mieszając. Dodać do mięsa, po czym całość piec w gorącym piekarniku. Podczas pieczenia, mięso obracać i polewać wrzącym sosem, uzupełniając go w miarę potrzeby wodą. Gotową pieczeń ułożyć na posmarowanej masłem folii aluminiowej, oprószyć solą, po czym dokładnie zawinąć i umieścić w chłodnym miejscu. Sos z pieczeni zmieszać z bulionem, dodać wino i zagęścić mąką ziemniaczaną. Zagotować, cały czas mieszając, przetrzeć przez sito i doprawić do smaku.
Wołowina po burgundzku
Składniki:
– 1 kg przerośniętej wołowiny
– 200 g wędzonego boczku
– 50 g słoniny
– ok. 20-25 szalotek lub małych cebulek
– 3 marchewki
– 1,5 butelki czerwonego wytrawnego burgunda
– kieliszek (100 ml) żubrówki
– opcjonalnie: wywar wołowy do podlania
– smalec gęsi lub zwykły
– sól, pieprz, liść laurowy
Przygotowanie:
Na patelni zrumienić drobno pokrojoną słoninę i boczek krojony w małą kostkę, aż boczek będzie lekko chrupiący. Na wytopionym tłuszczu usmażyć na złoto cebulki lub szalotki. Na tym samym tłuszczu smażyć wołowinę, dodając w razie potrzeby odrobinę smalcu. Podsmażone z każdej strony mięso przełożyć do dużego garnka. Całość podsypać łyżką mąki pszennej, dodać usmażony boczek i słoninę, listek laurowy, sól, pieprz, gałązkę tymianku i czerwone wino (pozostawiając jednak szklankę). Pozostałości na patelni zdeglasować żubrówką, przelać całość do wołowiny. Gotować na małym ogniu ok. 2.5-3 godziny. Na godzinę przed podaniem dorzucić pokrojoną w plasterki marchew, a na pół godziny przed końcem – podsmażone cebulki. Można też dolać wina. Podawać z czosnkiem i natką pietruszki.
Pikantna w koniaku
Składniki:
– 2 grube plastry polędwicy wołowej
– 2 łyżki koniaku
– 1 łyżka masła
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
Plastry mięsa polać koniakiem, odstawić na 2 min. Osączyć z płynu, obficie posypać mielonym pieprzem, skropić olejem, odstawić na 5 min. Steki smażyć na patelni do grillowania po 3–4 min. z każdej strony. Polać podgrzanym koniakiem, zapalić, zdjąć z patelni. Podawać polane stopionym masłem i lekko oprószone solą.
Wołowina w pomarańczach
Składniki:
– 80 dag wieprzowej szynki
– sól
– grubo mielony pieprz
– 2 pomarańcze
– 1 słoiczek zielonego pieprzu
– 2 łyżki masła
Przygotowanie:
Mięso natrzeć solą i pieprzem. Mięso włożyć do garnka, podlać bulionem. Przykryć, piec godzinę w 200 st. C. Odkryć, wlać pół szklanki gorącej wody, ponownie przykryć i piec ok. 1 godzinę. Z jednej pomarańczy zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Drugą obrać, wyciąć cząstki i usunąć błonki. Pieczeń wyjąć z garnka, sos wlać do rondla, dodać skórkę, sok i cząstki pomarańczy. Doprawić solą, dodać zielony pieprz. Zagotować, by sos nieco odparował. Dodać zimne masło, podgrzewając, aż sos zgęstnieje i zrobi się lśniący. Pieczeń podajemy z sosem.
Wołowina w piwie
Składniki:
– 2 kg wołowiny na pieczeń
– szklanka bulionu
– 1/2 szklanki ciemnego piwa
– 2 duże cebule pokrojone w piórka
– 2 listki laurowe
– olej do smażenia
– ziarenka pieprzu
Jarzynka:
– 50 dag fasolki szparagowej
– 15 dag pokrojonego w kostkę wędzonego boczku
– pokrojony w ćwiartki duży pomidor
Przygotowanie:
Mięso natrzeć solą oraz mielonym pieprzem. Chłodzić godzinę. Obsmażyć na oleju. Przełożyć do brytfanny, wlać bulion, piwo, dodać cebulę, listki laurowe, ziarenka pieprzu. Przykryć i piec 1,5 godz. w temp. 190 st. C. Odkryć, przełożyć na drugą stronę i piec 1,5 godz., polewając sosem. W tym czasie oczyścić fasolkę szparagową, dokładnie opłukać i gotować pod przykryciem 15 min. w lekko osolonej wodzie. Osączyć na sicie, trzymać w cieple. Boczek wytopić na patelni, dodać fasolkę i smażyć 10 min. Dodać pomidory, doprawić solą, pieprzem. Smażyć 5 min. Pieczeń podawać na jarzynce.
Wołowina w sosie kaparowym
Składniki:
– 1,20 kg wołowiny na bitki
– 10 dag smalcu
– 2 łyżki mąki
– 3/4 szklanki śmietany
– 2 czubate łyżki masła
– 2 duże marchewki
– 2 cebule
– łyżeczka kaparów
– słodka i ostra papryka
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
Mięso pokroić na 8 kotletów, rozbić, oprószyć solą, pieprzem i połową mąki. Obsmażyć na rumiano na smalcu, przełożyć do garnka. Na tłuszczu ze smażenia mięsa zrumienić resztę mąki, wlać 1/4 szklanki wody, śmietanę, dodać kapary, doprawić słodką i ostrą mieloną papryką. Sos wlać do mięsa i dusić do miękkości na małym ogniu. Jarzyny obrać, opłukać. Cebulę pokroić w niewielką kosteczkę, marchew i seler w cienkie słupki. Cebulę podsmażyć, mieszając, na maśle, dodać pozostałe jarzyny, smażyć, mieszając, aż zmiękną, co jakiś czas podlewać wodą. Wołowinę podawać z jarzynami, polaną sosem kaparowym.
Wołowina duszona
Składniki:
Marynata:
– 1 szklanka Chianti lub innego czerwonego wina
– 1 szklanka wody
– 1 marchew
– 1 cebula
– 5-6 ziaren ziela angielskiego
– 4 ząbki czosnku
– 1 kg wołowiny np. udźca
– mąka ziemniaczana
Przygotowanie:
Wino połączyć z wodą. Marchew i cebulę obrać i pokroić na plasterki. Ząbki czosnku obrać i przekroić wzdłuż na 2 połówki. Czosnkiem naszpikować mięso. Wołowinę umieścić w niedużej misce lub garnku, obłożyć plasterkami marchewki i cebuli i zalać przygotowaną marynatą. Wstawić do lodówki na minimum 12 godzin. Co kilka godzin mięso odwracać na drugą stronę. Mięso wyjąć z marynaty i osuszyć ręcznikiem papierowym. W dużym garnku rozgrzać olej i obsmażyć mięso z obu stron. Dolać pół szklanki marynaty, przykryć przykrywką i dusić do miękkości. Gdy marynata wyparuje, stopniowo dolewać resztę. Mięso musi się dusić około 3 godzin. Sos zagęścić mąką ziemniaczaną rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody, i doprawić solą i pieprzem.
Wołowina po katalońsku
Składniki:
– 500 g wołowiny (najlepiej polędwica wołowa, ale może być też taka na gulasz)
– 3 ząbki czosnku – obrane
– sól, pieprz
– 2 czubate łyżki mąki
– 5 łyżek oliwy z oliwek, extra vergine – do smażenia
– 500 g grzybów leśnych (najlepiej jak będą różne: borowiki, podgrzybki, rydze, kozaki, etc.)
– 1 marchewka
– 2 listki laurowe
– 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
– 1 kieliszek (150 ml) czerwonego wytrawnego wina
Przygotowanie:
Zamarynować wołowinę: umyć mięso, pokroić, w misce wymieszać z odrobiną soli, pieprzu oraz przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Na końcu dodać mąkę, wymieszać wszystko łyżką i wstawić na kwadrans do lodówki. Na wielkiej patelni albo jeszcze lepiej w woku rozgrzać 3 łyżki oliwy z oliwek. Podsmażyć na niej wyjęte z lodówki, zamarynowane mięso. Mieszać szpatułką, żeby lekko zbrązowiało, a po około 8 min. przełożyć na talerz. Umyć dokładnie grzyby pod bieżącą wodą i pokroić na mniejsze cząstki. Obierać cebulę i marchewkę, pokroić. Pomidory umyć i pokroić na cząstki. Na patelni albo w woku rozgrzać pozostałe 2 łyżki oliwy i usmażyć cebulę wraz z marchewką i grzybami. Dodać listki laurowe i łyżeczkę mielonego ziela angielskiego, po czym dusić potrawę na średnim ogniu. Po około 5 min., gdy warzywa zmiękną, dodać wino. Wymieszać dobrze i dusić z mięsem do miękkości na małym ogniu. Na samym końcu przyprawić do smaku solą i pieprzem. Na talerzach rozłożyć mięso i dodać sos.
Wołowina w sosie orzechowym
Składniki:
– 800 g wołowiny gulaszowej
– 2 łyżki oleju
– 1 łyżeczka papryki
– szczypta mielonej kurkumy
– 2 cebule
– 2 ząbki czosnku
– 270 g karpieli
– 450 ml bulionu wołowego
– 350 g ziemniaków
– 2 łyżki sosu tamarind
– 2 łyżeczki cukru
– 1 liść laurowy
– 3 gałązki tymianku
– 3 łyżki ryżu długoziarnistego
– 50 g orzeszków lub 2 łyżki masła orzechowego
– 1 łyżka białego octu winnego
– sól i pieprz
Przygotowanie:
Wołowinę pokroić w 2-3 cm kawałki. Cebule i czosnek posiekać. Karpiel i ziemniaki pokroić w grubą kostkę. Cebulę, czosnek i karpiel podsmażyć do zmięknięcia na rozgrzanym w woku oleju, nie dopuszczając do zrumienienia. Dodać wołowinę i smażyć ją na silnym ogniu, by mięso dobrze się zamknęło. Wsypać paprykę i kurkumę. Dodać bulion, ziemniaki, sos rybny i tamarind, cukier, liść laurowy i tymianek. Zmniejszyć ogień i gotować przez 2 godz. Tymczasem zalać ryż zimną wodą i odstawić na pół godziny. Uprażyć orzeszki. Odcedzić ryż i utrzeć go w moździerzu z orzeszkami lub masłem orzechowym (można też użyć malaksera). Kiedy wołowina będzie miękka dodać kilka łyżek płynu z garnka do zmielonej pasty, wymieszać i wlać do garnka. Gotować dalej ok. 20 min. Pod koniec dodać ocet winny i doprawić.
Wołowina w cieście francuskim
Składniki:
– 1 kg polędwicy wołowej
– 30 dag pasztetu drobiowego
– marynata do kurczaka Knorr
– 1 jajko
– 1 opakowanie ciasta francuskiego
– 2 cebule
– 3 łyżki oleju
– 0,5 kg pieczarek
Przygotowanie:
Marynatę do kurczaka Knorr połączyć z olejem, posmarować mięso i odstawić na 30 min. do lodówki. Mięso obsmażyć na rozgrzanej patelni. Drobno pokrojone cebule i pieczarki podsmażyć na maśle. Ciasto lekko rozwałkować i rozłożyć na nim pieczarki z cebulą, na tym ułożyć mięso. Posmarować je pasztetem i zawinąć w ciasto. Zlepić brzegi, a wierzch posmarować rozmąconym jajkiem. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 200 st C, na 10 min., po czym zmniejszyć temperaturę do 180 st. C i piec ok. 1,5 godziny.
Rolada wołowa
Składniki:
– 1 kg wołowiny na pieczeń (udźca lub rostbefu)
– 20 dag daktyli
– pół szklanki czerwonego wytrawnego wina
– 3 łyżki musztardy z całymi ziarnami gorczycy
– 3 łyżki startego parmezanu
– cytryna
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki mąki
– 2 łyżki sosu sojowego
– 3 łyżki masła
– chili
– tymianek
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
Wołowinę opłukać, rozkroić, nie przecinając do końca i lekko rozbić, formując jak największy płat. Natrzeć czosnkiem roztartym ze sporą szczyptą soli i pieprzu. Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na łyżce masła, ostudzić, wymieszać z musztardą i parmezanem. Farsz rozsmarować na płacie mięsa. Następnie ułożyć wzdłuż przekrojone na połówki daktyle bez pestek. Posypać skórką otartą z cytryny i skropić wyciśniętym z niej sokiem i sosem sojowym. Posypać listkami tymianku i mieloną papryczką chili. Zwinąć roladę, obwiązać nicią kuchenną, formując pieczeń. Oprószyć mąką, obsmażyć na 2 łyżkach masła. Przełożyć do brytfanki. Podlać winem. Przykryć i piec 50 min. w piekarniku nagrzanym do temp. 200 st. C.
zobacz również:
- Pomysł na gulasz – różne przepisy na mięsne kociołki
- Ziemniaki na różne sposoby do mięs i grilla
- Warzywa faszerowane – ciekawe przepisy
- Jesienne zupy – przepisy
- Pomysł na szybki i smaczny obiad – przepisy czytelniczek
- Marchewka na różne sposoby – przepisy