Ciasta drożdżowe to chyba najwdzięczniejsze wypieki z jakimi można się zmierzyć w kuchni, a przynajmniej ja drożdżowe ciasta uwielbiam. Najbardziej, już te gotowe, poddane mi pod nos. Ciasta drożdżowe można przygotowywać z wieloma dodatkami, sama wybrałam te przepisy, które są aktualne o tej porze roku, czyli z dodatkami jesiennych owoców jak śliwki czy dynia oraz tych, które dostępne są przez cały sezon.
Drożdże to kluczowy składnik ciasta drożdżowego. W starszych przepisach tych drożdży dodawano baaardzo dużo. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy 15 g świeżych drożdży (lub odpowiednio ok. 7 g instant) na 500 g mąki, zresztą można i jeszcze dwa razy mniej. Zawsze wyjdzie, a im mniej, tym potem mniej drożdżowy posmak. Drożdże świeże zawsze przed dodaniem trzeba rozpuścić w wodzie, w wodzie z cukrem, w mleku, zasypać samym cukrem – w zależności od tego co mówi przepis i odstawić na 5 minut. Drożdży instant nie trzeba rozpuszczać (czyli robić zaczynu), ale nic nie stoi na przeszkodzie.
Drożdże powinny mieć ładny, lekko słodki zapach.
Ciasto drożdżowe z jagodami
Składniki:
Ciasto:
– 3/4 szklanki mleka
– 125 g masła
– 2 duże jaja – cukier waniliowy
– 150 g cukru
– 30 g świeżych drożdży
– 3,5 szklanki mąki
Przygotować ciasto drożdżowe: mleko, masło, jaja, cukier i cukier waniliowy oraz pokruszone drożdże wymieszać w misce i zostawić na 3 godziny. Dodać mąkę i wszystko dokładnie wyrobić mikserem. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć do niej ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na pół godziny. Przygotować jagodowy wierzch: jagody opłukać pod bieżącą wodą, dodać cukier i cukier waniliowy. Wymieszać. Na wyrośniętym cieście rozłożyć jagody z cukrem. Ciasto piec w piekarniku nagrzanym do 170 st. przez 50 min. Ostudzić (choć świetnie smakuje też jeszcze ciepłe), posypać cukrem pudrem, kroić w kwadraty.
Przygotować formę, wysmarować masłem i wysypać bułką tartą lub wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 170 st. C (150 st. C z termoobiegiem). Masło dokładnie zmiksować/utrzeć z cukrem i skórką cytrynową. Ciągle miksując dodać jedno jajko, a gdy dobrze połączy się z masłem i cukrem, dodać kolejne. W osobnej misce wymieszać mąkę z proszkiem i sodą. Do masy jajecznej dodać mąkę z proszkiem i śmietanę, w dwóch partiach, miksując tylko do połączenia składników. Wylać masę do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika na 50 min. Upieczone ciasto ostudzić na kratce, a następnie polać miodem.
Drożdżowe ciasto z jabłkami
Składniki: – 1 szklanka mleka
– 30 g drożdży
– 3/4 szklanki cukru + 2 łyżki
– 2 jajka – 450 g mąki
– szczypta soli
– 1 opakowanie cukru waniliowego
– 100 g masła
– skórka otarta z jednej cytryny
– 3-4 jabłka
Kruszonka:
– 200 g mąki
– 1/2 szklanki cukru
– 1 łyżeczka cynamonu
– 100 g zimnego masła
Przygotowanie:
Pokrojony rabarbar posypać 2 łyżkami cukru, zamieszać i odstawić. Składniki na kruszonkę rozetrzeć palcami, aż powstaną okruszki i wstawić do lodówki. Drożdże rozetrzeć z połową pozostałego cukru (czyli z połową 3/4 szklanki cukru), wlać ciepłe mleko, dodać dwie łyżki mąki, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Jajka ubić z resztą cukru. Masło roztopić. Mąkę wymieszać ze szczyptą soli i cukrem waniliowym. Dodać ubite jajka, wyrośnięte drożdże, wyrabiać ciasto około 10 min. Dodać roztopione masło, skórkę z cytryny i znów wyrabiać około 10 min. Następnie ciasto odstawić do wyrośnięcie w ciepłe miejsce (ma podwoić objętość). Jabłka obrać i pokroić w drobne plastry. Ciasto przełożyć do blaszki wysmarowanej masłem i posypanej mąką, równomiernie rozprowadzić. Na wierzchu poukładać owoce i posypać kruszonką. Odstawić ciasto na około 30 min. do wyrośnięcia. Ciasto piec w temperaturze 160 st. C na funkcji termoobieg przez około 60 min.
Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką
Składniki: Ciasto:
– 100 ml ciepłego mleka
– 20 g świeżych drożdży piekarskich
– 50 g cukru
– 280 g mąki
– 1 opakowanie cukru waniliowego – 1 jajko
– 70 g miękkiego masła
Kruszonka:
– 300 g mąki
– 150 g zimnego masła
– 150 g cukru
– 1/2 łyżeczki cynamonu
Wierzch:
– 1,5 kg umytych śliwek
– 150 g zmielonych orzechów laskowych (opcjonalnie)
– 150 g płynnego miodu
Przygotowanie:
Rozprowadzić w ciepłym mleku drożdże z cukrem. Przykryć ściereczką i odstawić na 10-15 min. Mąkę przesiać do miski, dodać cukier waniliowy, zrobić wgłębienie i wlać rozczyn. Dodać jajko, miękkie mało i zagnieść gładkie ciasto (wyrabiać ciasto przez około 5 min.). Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość. W międzyczasie przygotować kruszonkę: do miski dodać mąkę, posiekane masło, cukier i cynamon. Zagniatać i rozcierać składniki palcami, aż powstanie kruszonka. Śliwki przepołowić i wypestkować. Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę i rozwałkować na wielkość blaszki do pieczenia. Ciasto przełożyć na posmarowaną masłem blaszkę. Posypać zmielonymi orzechami. Poukładać na wierzchu śliwki i posmarować je miodem, najlepiej przy użyć pędzelka (lub skropić miodem, używając łyżki). Wszystko równomiernie przykryć wcześniej przygotowaną kruszonką i wstawić ciasto do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 160 st. C na funkcji termoobieg przez 50 min.
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
Składniki:
– 30 g drożdży
– 600 g mąki pszennej
– 80-100 g cukru
– torebka cukru waniliowego
– 250 ml ciepłego mleka
– 100 g masła
– 2 jajka
– szczypta soli
– 1 kg śliwek
– cukier do posypania
– 1 jajko do posmarowania
Przygotowanie:
Mąkę wsypać do dużej miski – zrobić w środku wgłębienie, wkruszyć drożdże, wsypać trochę cukru, szczyptę soli i zalać kilkoma łyżkami ciepłego mleka. Odstawić. Następnie dodać resztę cukru jajka i po mleko wyrabiając ciasto – najlepiej ręką. Dolewać stopniowo masło zagniatając całość. Gładkie ciasto odstawić w misce, pod ściereczką do wyrośnięcia – na jakąś godzinę. Następnie ponownie zagnieść i wyłożyć do formy wysmarowanej masłem. Zostawić do wyrośnięcia na ok 30 min. Następnie posmarować ciasto rozkłóconym jajkiem, ułożyć owoce, posypać całość cukrem. Piec w 200-220 st. C przez 25-30 min.
Ciasto drożdżowe ze śliwkami i makiem
Składniki: Ciasto:
– 375 g mąki
– 1,5 łyżeczki suszonych drożdży
– 1 duże jajko + 1 żółtko
– 65 g masła
– 2,5 łyżki oliwy
– szczypta soli – 60 g cukru
– 150 ml mleka
Nadzienie :
– 80 g maku
– 100 ml mleka
– 2 łyżki miodu
– 1,5 łyżki dżemu morelowego
– szczypta soli
– 50 g marcepana
– 1 łyżeczka amaretto lub rumu
Masło roztopić i wystudzić. Mąkę wymieszać z solą, zrobić zagłębienie, dodać drożdże, cukier i pozostałe składniki, wyrabiać przez kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Uformować kulę, przełożyć ciasto do lekko naoliwionej miski, przykryć i odstawić do wyrośnięcia (aż ciasto podwoi objętość, na minimum godzinę). Przygotować nadzienie: zetrzeć marcepan. Zagotować mleko, dodać mak i gotować chwilę na wolnym ogniu, następnie dodać sól, miód oraz dżem i gotować jeszcze kilka minut (stale mieszając), aż masa lekko zgęstnieje. Następnie dodać starty marcepan (oraz ewentualnie alkohol), dobrze wymieszać i po chwili zdjąć z ognia, odstawić do wystygnięcia. Śliwki umyć, osuszyć, przekroić na pół, pozbawić pestek. Piekarnik nagrzać do 180-200 st. C. Wyrośnięte ciasto rozwałkować i przekroić wzdłuż na trzy paski. Na środku każdego paska nałożyć masę makową, brzegi ciasta lekko posmarować mlekiem i ‘zrolować’ tworząc wałeczki, szczelnie dociskając brzegi ciasta. Gotowe wałeczki układać w formie ślimaka w wyłożonej papierem foremce, następnie między warstwami ciasta układać połówki śliwek, posypać cukrem wymieszanym z cynamonem i piec ok. 45 min.
W ciepłym mleku rozpuścić drożdże, łyżeczkę cukru i łyżkę mąki, odstawić do wyrośnięcia. Rozpuścić masło, odstawić do schłodzenia. 2 i 1/2 szklanki mąki wymieszać z solą, cukrem, dynią, żółtkami i zaczynem, wyrabiać dodając pod koniec masło, rodzynki i płatki migdałów i dosypując pozostałą mąkę w razie potrzeby. Odstawić na godzinę do wyrośnięcia (powinno podwoić objętość). Zagnieść ponownie, przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i znowu odstawić do wyrośnięcia. Piec w temperaturze 200 st. C około 40 min.
Ciasto drożdżowe z czekoladą
Składniki:
Ciasto:
– 55 ml wody z mlekiem (pół na pół: ciepła woda i zimne mleko)
– 15 g świeżych drożdży (lub 7 g suchych)
– 50 g cukru plus 0,5 łyżeczki – 340 g mąki plus trochę do podsypywania przy wyrabianiu ciasta
– 110 g masła, bardzo miękkiego
– 2 jajka, duże i małe
Nadzienie:
– 200 g cukru
– 25 g kakao
– 225 g masła, bardzo miękkiego
– 25 g czekolady, gorzkiej lub deserowej
Przygotowanie:
Do dużej miski wkruszyć drożdże, zalać je ciepłą mieszanką wody z mlekiem, dodać 0,5 łyżeczki cukru i rozetrzeć (z suchymi drożdżami postąpić tak samo). Odstawić na 10 min. Małe jajko rozbić i oddzielić żółtko od białka. Żółtko na razie odstawić do lodówki. Do miski z drożdżami dodać 50 g cukru, mąkę, miękkie masło, duże jajko, białko z małego jajka i pomieszać mikserem. Po kilku minutach odstawić mikser. Wyjąć ciasto na blat lekko posypany mąką. Wyrabiać rękami, aż stanie się sprężyste i gładkie. Wyrobione ciasto włożyć z powrotem do miski i odstawić do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić objętość. W średniej misce rozmieszać mikserem cukier, kakao i miękkie masło. Odstawić. Czekoladę pokroić na drobne kawałki. Piekarnik nagrzać do 190 st. C, bez termoobiegu, z górną i dolną grzałką. Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części. Rozwałkować pierwszą na prostokąt, posmarować połową nadzienia i posypać połową pokruszonej czekolady. I zwinąć je w rulonik, rozpoczynając od dłuższego boku. Tak samo postąpić z drugą połową ciasta. Otrzymamy dwa ruloniki, które trzeba ze sobą skręcić. Żółtko rozmieszać widelcem z łyżką mleka i posmarować nim wierzch ciasta. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 45 min. Wyjąć, postawić na kratce do studzenia i zostawić w formie przez pół godziny.
Ciasto drożdżowe
Składniki:
– 3 szklanki mąki
– 3 duże lub 4 małe jajka
– szczypta soli
– 5 dag drożdży
– pokrojona kostka masła
– 1 szklanka cukru
– rodzynki (opcjonalnie)
– skórka pomarańczowa (opcjonalnie)
– gotowa polewa lukrowa
– rodzynki
Przygotowanie:
Do miski wsypać 3 szklanki mąki 3 jajka, szczyptę soli, drożdże i masło, i ręcznie wyrobić tak, aby wszystko to dało się połączyć w zgrabną, gładką kulę. Odstawiamy (najlepiej do miski z zimną wodą). Dosypać cukier, wyrobić, rozwałkować. Wsypać rodzynki i skórkę pomarańczową. Zwinąć. Przełożyć ciasto do formy, uprzednio wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Zostawić do wyrośnięcia. Piec w temperaturze 175 st. przez mniej więcej 50 – 60 min. Sprawdzić patyczkiem. Polać lukrem i posypać rodzynkami.
Ciasto drożdżowe z serem i brzoskwiniami
Składniki:
Ciasto:
– 500 g mąki pszennej
– 50 g drożdży
– 1 szklanka letniego mleka
– 80 g masła lub margaryny
– 2 jajka w temperaturze pokojowej – 2 łyżki cukru
– szczypta soli
Krem serowy:
– 500 g twarogu
– 3 jajka
– 2 łyżki mąki ziemniaczanej
– sok i skórka otarta z 1/2 cytryny
– 100 g cukru pudru
– 2 łyżki płatków migdałowych
– duża puszka brzoskwiń w syropie
Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski, wkruszyć drożdże, posypać łyżeczką cukru, polać niewielką ilością letniego mleka i rozetrzeć palcami żeby powstał zaczyn. Przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 10-15 min. Masło rozpuścić, ostudzić. Kiedy zaczyn wyrośnie, dodać resztę składników i wyrabiać dość długo, aby powstałe ciasto odchodziło od ręki (w razie potrzeby podsypać jeszcze mąką). Przykryć i odstawić na około 1 godzinę lub do podwojenia objętości. Wyrobić jeszcze raz, przełożyć ciasto do natłuszczonej formy. Ponownie przykryć czystą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. W tym czasie przygotować masę serową: twaróg utrzeć z jajkami, cukrem, sokiem oraz skórką z cytryny i mąką ziemniaczaną. Gotową masę wyłożyć na wyrośnięte drożdżowe ciasto, na niej ułożyć osączone z zalewy i pokrojone brzoskwinie, posypać płatkami migdałowymi. Wstawić do nagrzanego do 180 st.C piekarnika i piec przez około 40 – 50 min.
Ciasto drożdżowe bez pieczenia z jabłkami
50 g drożdży
1/2 szkl. cukru (w przepisie było 3/4 szklanki)
3 jaja
szczypta soli
szklanka mleka
1/3 kostki masła roślinnego (w przepisie było 1/2 szklanki oleju)
500 g mąki
Dodatkowo:
3 jabłka
cynamon
Drożdże pokruszyć do miski, dodać po kolei pozostałe składniki, nie mieszać. Odstawić na kilka godzin (minimum to 4 godziny), lub na noc. Po tym czasie dodać mąkę pszenną i wymieszać łyżką w miarę dokładnie (ciasto ma bardzo luźną konsystencję, spokojnie się je miesza łyżką).
Wyłożyć do tortownicy lub blachę wysmarowaną masłem i wysypaną mąką lub bułką tartą. Na wierzch wyłożyć pokrojonymi w ósemki jabłkami, posypać cynamonem i wstawić do piekarnika. Piec ok. 45 minut w temperaturze 170 stopni, z termoobiegiem (ja piekłam w prodiżu)