Chusta do noszenia dziecka – dlaczego warto nosić?

20 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Chustonoszenie stało się w ostatnich czasach bardzo modne. Coraz więcej świeżo upieczonych rodziców stawia na chustę do noszenia dziecka. Taka forma kontaktu i bliskości z dzieckiem jest nie tylko bezpieczna dla dziecka, ale również wpływa na rozwój psychosomatyczny maluchów.

chusty do noszenia dziecka

Chustonoszenie stało się w ostatnich czasach bardzo modne. Coraz więcej świeżo upieczonych rodziców stawia na chustę do noszenia dziecka. Taka forma kontaktu i bliskości z dzieckiem jest nie tylko bezpieczna dla dziecka, ale również wpływa na rozwój psychosomatyczny maluchów.

Po urodzeniu dziecko potrzebuje dużo bliskości, a słuchając bicia serca matki (albo ojca) czuje się bezpiecznie. Chustonoszenie idealnie się do tego nadaje. Tak zwane „motanie” to noszenie malucha w specjalnie do tego celu przeznaczonej chuście. Dzięki temu rodzice nie tylko są blisko ze swoim dzieckiem, ale mają dwie ręce wolne. Chusta jest również świetną alternatywą dla wózka. Chustonoszenie nie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla noworodków. Również starsze dzieci można nosić w specjalnych chustach czy nosidłach.

Chusta do noszenia dziecka – zalety

Nauka bliskości

Nowonarodzone dziecko potrzebuje, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej tą potrzebę zaspokoić poprzez bliskość mamy i taty. Dziecko słysząc bicie serca najbliższych, czując ich zapach i ciepło, jest spokojne. Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, a także odpowiednia dawka bliskości ma bardzo duży wpływ na  dziecko, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Niemowlę, które jest noszone w chuście, jest spokojne i zrelaksowane. Lepiej śpi, łatwiej zasypia, a jego rozwój przebiega prawidłowo.

Dodatkowo, dziecko przebywając blisko mamy i taty uczy się odczytywać sygnały, płynące z mowy ciała rodziców. To ważny element rozwoju emocjonalnego niemowląt. Noszenie w chuście pozwala maluchom poznać świat z różnej perspektywy – nie tylko leżącej.

Udziela się to również rodzicom. Nosząc dziecko w chuście budują wspólną więź i nabywają pewności, że potrafią zajmować się swoim dzieckiem. To jedna z kluczowych informacji zwłaszcza przy pierwszym dziecku, kiedy młodzi rodzice zasypywani są różnymi „dobrymi radami”.

Komfort dla rodziców, zdrowie dla dziecka

Prawidłowe noszenie dziecka w chuście pozwala na odciążenie kręgosłupa poprzez rozłożenie ciężaru dziecka na ramiona, plecy i biodra rodzica. Chustonoszenie wspiera prawidłową postawę noszącego, a także aktywizuje jego mięśnie dna miednicy. Noszenie dziecka w chuście sprawia, że rodzice mają wolne ręce i mogą zająć się innymi obowiązkami. Noszenie w chuście polecane jest zwłaszcza mamom. Bliskość dziecka pobudza wydzielanie prolaktyny, a co za tym idzie, pobudza laktację.

Noszenie w chuście jest również zdrowe dla dziecka, gdyż pozwala zachować bezpieczną, fizjologiczną pozycję, odpowiednią dla wieku dziecka. Chusta tkana dobrze podpiera kręgosłup dziecka zabezpieczając go przed nadmiernymi przeciążeniami.

Ułatwia nawiązywanie więzi

Jak wiadomo, mama, dzięki karmieniu piersią, znacznie szybciej wytwarza więź z dzieckiem. Dzięki chustonoszeniu, również tata może szybciej i łatwiej budować więź z dzieckiem. Na rynku dostępne są chusty do noszenia dziecka w ciemniejszych kolorach i z ciekawymi wzorami. Tatusiowie również mogą nosić dzieci, dając im poczucie bezpieczeństwa. Często mężczyźni stając się ojcami przestają jednak zwracać uwagę na swój wygląd i noszą dzieci w bajecznie kolorowych chustach.

Chusta do noszenia dziecka – jak wybrać?

Na pierwszy rzut oka, „motanie” wydaje się trudne i skomplikowane. Wiele mam i ojców nie jest przekonanych czy dadzą sobie radę. Dlatego, przed rozpoczęciem przygody z noszeniem w chuście, warto znaleźć w swoim mieście doradcę chustowego, który pomoże nie tylko wybrać odpowiednią chustę, ale również pokaże podstawowe sposoby wiązania i odpowie na wszelkie pytania. Doradcy są właściwie dostępni nie tylko w miastach, bo dojeżdżają nawet w środek dziczy.

Wybór chusty również nie jest łatwy. Długą chustę tkaną dopasowujemy do naszego rozmiaru, który nosimy na co dzień. Musimy wziąć także pod uwagę wiązania, jakie będziemy wykonywać. Najłatwiejszym wiązaniem podstawowym jest kieszonka i do jej wykonania potrzebujemy chusty o średniej długości. Trochę krótszej chusty potrzeba do wiązania kangura czy plecaka prostego. Jeśli marzą Ci się finezyjne zakończenia wiązania to warto rozejrzeć się za dłuższą chustą.

Długość dostępnych chust:

  • Rozmiar 7: 5,2 m (dla rozmiaru ubrań 42)
  • Rozmiar 6: 4,6 m (dla rozmiaru 40)
  • Rozmiar 5: 4,2 m (dla rozmiaru 38)
  • Rozmiar 4: 3,6 m (dla rozmiaru 36)

Jeżeli chusta będzie używana przez oboje rodziców lub też dziadków, powinniśmy wybrać rozmiar odpowiadający największej osobie. Najczęściej wybierane są długości 4,2 i 4,6 m.

Początkujący powinni sięgnąć po bawełnianą chustę, gdyż bawełna najlepiej się dociąga, jest łatwa w utrzymaniu czystości, a do tego jest przewiewna. Najlepsza na pierwszy wybór jest chusta tkana, gdyż dobrze zawiązana pozwala uzyskać idealną, ergonomiczną pozycję dziecka, zapewniając najlepsze warunki do odpowiedniego rozwoju stawów biodrowych.

Chusta do noszenia dziecka

Wybierając chustę ważny jest również wzór. Powinniśmy wybrać taką, która będzie do nas pasowała i w której będziemy się dobrze czuć. Pamiętajmy, by chusta miała odpowiednie atesty. Początkujący często wybierają chustę, która ma krawędzie w różnych kolorach co ułatwia naukę wiązania.

Chustonoszenie to doskonała droga do nawiązania bliskości z dzieckiem. Choć początkowo może wydawać się to trudne i skomplikowane, wystarczy kilka ćwiczeń, by cieszyć się z możliwości noszenia dziecka w chuście. Zazwyczaj dojście do wprawy zajmuje około tygodnia.

Źródło: https://rodzinaeko.pl

 

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...