Dzień walki z cukrzycą

23 października 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że 4 mln osób żyje z objawami wskazującymi na możliwy rozwój cukrzycy w najbliżej przyszłości. Nie bagatelizujmy problemu – kontrolujmy regularnie poziom cukru we krwi.

Cukrzyca jest poważną chorobą metaboliczną wywołaną niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. We krwi utrzymuje się podwyższone stężenie glukozy – hiperglikemia. Przyczyną jej jest nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki lub nieprawidłowe wykorzystanie insuliny przez tkanki.

Cukrzyca typu 1 (zwana także insulinozalezną) jest spowodowana brakiem insuliny i częściej dotyka dzieci, zaś typu 2 (insulinoniezalezna) jest spowodowana nieprawidłowym działaniem insuliny i ujawnia się wśród dorosłych. Powstanie cukrzycy typu 2 to wynik złych nawyków żywieniowych, ograniczonej aktywności fizycznej, stresu czy nałogów. Do najistotniejszych czynników ryzyka wystąpienia choroby zalicza się wiek. Osoby powyżej 45. roku życia powinny raz w roku badać poziom cukru we krwi. Cukrzyca występuje znacznie częściej u osób, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia tolerancji glukozy.
Cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jak zawał serca, niewydolność nerek, utrata wzroku czy udar mózgu.
W leczeniu cukrzycy istotną rolę odgrywa edukacja. Wiedza na temat cukrzycy i świadomość zagrożeń z nią związanych umożliwia choremu zrozumienie zasad jej leczenia. Dlatego też 14. listopada obchodzony jest każdego roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Zasadniczy wpływ na poprawę wyników leczenia odgrywa samokontrola. Do jej wykonywania służą nowoczesne glukometry biosensoryczne, jak iXell przeznaczone do użytku zarówno w warunkach domowych jak i szpitalnych. Zastosowano w nich możliwość badania krwi pobranej z innego miejsca w organizmie niż opuszka palca (AST – alternatywne miejsca nakłucia). Pomiaru dokonuje się w prosty sposób – nie wymagają stosowania paska kodowego. Wyróżniają się także funkcją automatycznego wyrzutu paska testowego. Funkcja ta pomaga automatycznie wyrzucić zużyty pasek bez konieczności dotykania paska pokrytego krwią. Pozwala uniknąć zagrożenia zakażenia materiałem biologicznym. Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni w pracy na patogeny przenoszone z krwią, w tym HBV, HCV i HIV oraz inne choroby stanowiące potencjalne zagrożenie życia.

Cukrzyca to poważna choroba zagrażającą życiu, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, ale jej następstwa są bardzo poważne. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina, że liczba przypadków choroby wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.logo iXell



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Dzień walki z cukrzycą

  1. avatar Justyna pisze:

    z racji tego, że cukrzyca czasem przez wiele lat nie daje o sobie znać nazywana jest 'cichym zabójcą’
    w 50% przypadków wykrywa się ją ze względu na daleko posunięte powikłania dające o sobie znać…

Dodaj komentarz