Medycyna ludowa stosuje buraki czerwone w bardzo wielu schorzeniach. Jest to świetny lek na anemię, niską odporność, chorobę nadciśnieniową, wzdęcia i zaparcia, nadkwasotę czy dolegliwości układu trawiennego. Uważa się, że buraki wzmacniają system nerwowy i poprawiają pamięć, wzmacniają naczynia krwionośne, leczą przeziębienia a także… chorobę dnia poprzedniego. Teraz za wiarygodnością medycyny ludowej przemawiają badania naukowe i kliniczne.
Chcesz obniżyć ciśnienie? Skosztuj prawdziwego eliksiru z buraczków. Naukowcy dowiedli, że picie soku ze świeżych buraków pomaga znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Pismo Hypertension opublikowało badania, w których naukowcy potwierdzili zbawienny wpływ soku buraczanego na serce oraz obniżanie ciśnienie krwi. Wartość ciśnienia tętniczego obniżyła się u nich w ciągu 24 godzin od spożycia. Naukowcy podkreślają, że takie odkrycie może być pewnym przełomemi osób z nadciśnieniem.
Jeśli bowiem w diecie cukrzyków i nadciśnieniowców pojawi się sok z buraków ryzyko chorób serca i problemów z nadciśnieniem na pewno będzie mniejsze. To może być bardzo dobrą nowiną dla miliardów nadciśnieniowców, którzy walczą z nadciśnieniem za pomocą regularnego przyjmowania tabletek. Według statystyki około 25% ludności całej planety cierpi z powodu tej dolegliwości, a do 2025 roku ich liczba zbliży się do 30%. Tymczasem nadciśnienie jest uważane za przyczynę około 50% wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego i prawie 75% zawałów serca. Myślę, że picie soku z buraka ćwikłowego pomoże zarówno w zapobieganiu rozwojowi chorób serca, jak również pomoże rozwiązywać już istniejące problemy, pomoże obniżyć procent nadciśnieniowców na świecie – cytuje prof. Ahluwalię Science Daily.
Według najnowszych badań picie soku z buraków zwiększa też wytrzymałość, entuzjazm, a nawet pozwala dłużej trenować sportowcom. Informację na ten temat publikuje pismo Journal of Applied Physiology. Picie soku z buraków każdego dnia zwiększa naszą wytrzymałość nawet o 16%. Sok sprawia, że organizm traci mniej tlenu, przez co odczuwamy mniejsze zmęczenie. Badania przeprowadził profesor Andy Jones z University of Exeter’s School of Sport and Health Sciences. Byliśmy zdumieni działaniem soku z buraków, ponieważ takiej absorpcji pod innym wpływem nigdy nie zaobserwowaliśmy – mówią naukowcy. Badania prowadzono na grupie mężczyzn w wieku 19 a 38 lat podając im codziennie 500 ml soku z buraków. Druga grupa była badana efektem placebo i otrzymywała sok porzeczkowy. Mężczyznom podawano sok, a następnie przystąpili do testów na rowerach stacjonarnych. Panowie, którzy pili sok porzeczkowy jeździli średnio 16% krócej niż ci, którzy spożywali sok z buraków. Grupa burakowa miała również niższe tętno spoczynkowe. Jednocześnie badacze stwierdzili, że pod wpływem soku z buraka ćwikłowego badane osoby nie miały żadnych problemów z nadciśnieniem krwi. Nawet podczas fizycznych obciążeń ciśnienie krwi pozostawało w granicach normy. Przyczyniają się do tego sole istniejące w buraku ćwikłowym, które obniżają procesy utleniające w organizmie, zwiększając tym samym zdolność oszczędnego wydatkowania energii. Naukowcy planują teraz przyjrzeć się innym środkom spożywczym, które podobnie jak sok z buraków, są bogate w azotany i mogą mieć wpływ na wytrzymałość. Na razie twierdzą, iż sok z buraka ćwikłowego może wystąpić w roli napoju energetyzującego. Jak zapewniają uczeni, taki efekt nie może być osiągnięty żadnymi innymi znanymi ludzkości środkami. Uważają oni, że ich odkrycie wezmą pod uwagę nie tylko zwykli ludzie, ale także profesjonalni sportowcy: sok z buraka ćwikłowego jest faktycznie nowym – dozwolonym – rodzajem dopingu. Na dodatek sok będzie pożyteczny dla ludzi cierpiących na zakłócenia procesów metabolicznych, zakłócenia w pracy układu sercowo-naczyniowego i nadciśnienie. Brytyjskie media żartują wręcz, że efekty kuracji sokiem z buraków są lepsze niż regularne ćwiczenia. Naukowcy zastrzegają jednak, że nic nie zastąpi ruchu jeśli chcemy utrzymać kondycję, a wywar może tylko pomóc w lepszych wynikach sportowych.
Badacze chcą prowadzić dalsze badania nad tym zagadnieniem.
Źródła:
http://www.aif.ru/health/article/28595
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8186947.stm
http://www.edukacja.net/jedz-zdrowo/820-sok-z-burakow—naturalny-napoj-energetyzujacy
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8186947.stm
http://www.edukacja.net/jedz-zdrowo/820-sok-z-burakow—naturalny-napoj-energetyzujacy
https://sokzburaka-ekovit.pl/
http://senior.fit.pl/zdrowie_seniora/dieta/fakty_i_mity/buraczki_dobre_na_cisnienie,377,1604,0.html
Przeczytaj również:
- Pieczone buraki z serem i bakaliami
- Dieta wątrobowa – usuwanie toksyn
- Czekoladowe ciasto buraczane
- Sałatki z buraków: dużo przepisów
- Soki i koktajle oczyszczające krew i organizm
- Co jeść żeby uchronić się przed rakiem: profilaktyka nowotworowa
- Sałatka z buraków , fasolki szparagowej i cebuli na liściu sałaty
- Trucizny na talerzu
- Czy wiesz ile powinnaś ważyć?
- Zakwaszony organizm
- Czy mięso zabija?