Christian Dior – najsłynniejszy projektant i krawiec

14 listopada 2011, dodał: ilona
Artykuł zewnętrzny

W tym roku mijają 54 lata od śmierci Christiana Diora i nikt chyba nie zaprzeczy, że jest on i z pewnością będzie  jednym z czołowych projektantów  kojarzonych z luksusem. Nazwisko Dior znane jest nawet wśród ludzi, dla których moda mogłaby nie istnieć. Marka jaką stworzył jest świetnym przykładem na to, jak ogromny przełom dokonał się w świecie mody przez pół wieku.

Christian Dior urodził się w miasteczku Granville w Normandii w rodzinie, która zajmowała się uprawianiem roli. Jego ojciec był fabrykantem nawozów. Legenda głosi, że pewnego razu, kiedy miał 14 lat, jedna z wróżek jarmarku dobywającego się w rodzinnej miejscowości, przepowiedziała mu, że zarobi fortunę na kobietach. Od tamtego momentu każdą swoją życiową decyzję konsultował właśnie z  wróżką Delahaye. Po ukończeniu szkoły został wysłany na studia do Szkoły Nauk Politycznych, ponieważ rodzice pragnęli aby został dyplomatą. Niestety, Christiana bardziej inspirowała architektura i za pieniądze ojca otworzył własną galerię sztuki nowoczesnej,     która po czasie splajtowała i została zamknięta. Właśnie to wydarzenie było decydującym impulsem, aby  zaczął zarabiać sam na siebie.

Początkowo rysował szkice dla znanych krawców takich jak : Molyneux, Piguet czy Schiaparelli. Własnej firmy doczekał się dopiero w roku 1945 kiedy miał 40 lat.           Rok później  założył własny dom mody, który znajdował się przy Avenue Montaigne 30 i tam znajduje się do dziś. 12 lutego 1947 roku zaprezentował w nim pierwszą wiosenno – zimową kolekcję o nazwie Corolle, która przeszła do historii jako New Look. Określenia tego  użyła Carmel Snow, redaktorka „Harper’s Bazaar” olśniona pomysłem nieznanego wtedy jeszcze krawca. Pokaz był istną rewolucją i skandalem, ponieważ w powojennej Europie  kobiety dotychczas chodziły w chodakach, szyły żakiety ze starych wojskowych mundurów a kosmetyki czy suknie pozostawały w sferze ich marzeń. Dior wprowadził suknie z fiszbinowym gorsetem i zakrywającym nogi,  dołem z krynoliny. Dla ludzi był to szok ,biorąc pod uwagę ówczesne realia – do sukni potrzeba było dużej ilości materiału , który dostępny był tylko „na kartki”. Dodatkowo Christian rozebrał kobiety z marynarek z poduszkami, zrezygnował z workowatego fasonu ukazując kobiece krągłości.

Opinia publiczna oskarżyła go o to, że zamiast ubierać kobiety on je tapetuje. Feministki były zbulwersowane eksponowaniem piersi, a redakcje gazet przeżywały oblężenie listami od wściekłych mężów, których żony przestały gotować i sprzątać, a zaczęły się odchudzać. Pisali: „To wszystko po to, żeby uzyskać pańska talie osy. Dom zmienił się w piekło. Idź pan do diabła!”. Po tych wydarzeniach butik Christiana zaczęło odwiedzać setki kobiet, które zrozumiały, że jego kolekcje oferują dokładnie to, czego potrzebują.

Paryż od razu został stolicą mody i zaczął być wzorem dla Hollywood. Moda Diora na szpilki, okrągłe torebki, nylonowe halki i dopasowaną talię w sukienkach została niezmienna przez 20 lat, aż do połowy lat 60 kiedy pojawili się Cardin i Courreges. Należała do najdłużej trwającej mody nowoczesnej Europy. Dior niedługo cieszył się sukcesem – zmarł w 1957 roku w toskańskim kurorcie, a o jego śmierci krążyły dwie legendy. Pierwsza mówi, że zmarł na atak serca, gdy zadławił się ością, a inna, iż nastąpiło to podczas gry w karty. Krążą także plotki, że śmierć wystąpiła na skutek wyczerpujących ekscesów seksualnych w których  co więcej główną rolą odgrywali panowie. Szefem firmy został Yves Saint Laurent a następnie Marc Bohan i Gianfranco Ferre. W 1989 roku Bernard Arnauld, francuski baron luksusu, połączył modę i kosmetyki Diora w jedno i dyskretnie pozbył się z nazwy firmy pierwszego członu – imienia założyciela. Wtedy Dior wszedł do LVMH, korporacji producentów artykułów luksusowych.

Christian Dior z pewnością stworzył najpiękniejszą sylwetkę kobiecą w  powojennej modzie, która została utrwalona przez takie gwiazdy jak : Rita Hayworth, Brigitte Bardot, Claudia Cardinale. Jego aktywną działalność można zamknąć w 10 latach, ale to wystarczyło by pojęcie krawca ewoluowało do projektanta, a w przypadku Diora do europejskiego dyktatora mody. Od momentu kiedy padły słowa: „Europa jest już zmęczona odpalaniem bomb. Potrzebuje odpalania fajerwerków” Dior stał się instytucją i synonimem luksusu. Teraz to marka w której skład wchodzą 22 kolekcje, linie perfum, akcesoriów. Christian jako pierwszy stworzył różnice w kolekcjach biorące pod uwagę geograficzne preferencje klientów – inne ubrania można spotkać w butikach  w Nowym Jorku a inne w Caracas. Jackie Bisset z brytyjskiego Vogue pewnego razu podsumowała: „Od samego początku kreacje Diora emanowały iście królewskim blaskiem, dzięki czemu każda kobieta czuła się w nich jak władczyni”.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podłoga w łazience
Jeśli chcemy mieć łazienkę utrzymaną w stylu naturalnym, wybieramy podłogę drewnianą. Deski podłogowe...
Wywoływanie zdjęć
Ja wywołuje zdjęcia w Rossmannie , a później lądują w albumie albo...
Masaż ultradźwiękowy
Masażer ultradźwiękowy może być skutecznym narzędziem w walce z różnymi problemami skórnymi, takimi...
Wąskie biodra a styl ubierania się…
Zamaskowanie wąskich bioder za pomocą spodni wcale nie jest trudne! Wystarczy wybrać szerokie jeansy...