„Z dziejów teorii i praktyki wychowania” – recenzja

26 marca 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czesław Kupisiewicz: „Z dziejów teorii i praktyki wychowania. Podręcznik akademicki”

Gdy sięgnęłam po tę publikację, wróciły wspomnienia z moich czasów studenckich, gdy zarywałam noce nad podręcznikami, które rzadko łączyły rzetelność wiedzy z jej umiejętnym przekazem, zachęcającym czytelnika do czerpania przyjemności z samej lektury.

Ten podręcznik zaskoczył mnie bardzo pozytywnie – Czesław Kupisiewicz potrafi zaciekawić, a prezentowane tu treści są ujęte w sposób atrakcyjny dla odbiorcy. Atutem tej książki jest również chronologiczny układ omawianych zagadnień. Profesor Kupisiewicz omawia więc koncepcje wychowania obowiązujące w starożytności, średniowieczu, renesansie, oświeceniu i u progu czasów nam współczesnych, datującego się od XIX wieku. Szczepowo prezentuje tu poszczególne kierunki pedagogiczne, teorie i praktyki wychowania w poszczególnych epokach, a więc jej zmienność i ewolucję w czasie. Dowiadujemy się m.in., że w starożytności Rzymie ciekawe poglądy na temat wychowania głosili m.in. Cyceron i Katon, a w renesansie wypowiadali się na ten temat m.in. Michel de Montaigne oraz Andrzej Frycz Modrzewski.

Wiedza jest tu prezentowana w nowoczesny sposób, z graficznym wyodrębnieniem najważniejszych treści i kończącym każdy rozdział słownikiem najważniejszych terminów. Wszystko to sprawia, że łatwiej zapamiętujemy ważne informacje i możemy je później szybko zlokalizować w tekście. Znakomitym uzupełnieniem jest bibliografia, odsyłająca do innych publikacji z tego zakresu oraz indeks rzeczowy, ułatwiający odnalezienie konkretnych treści i pojęć w podręczniku.

Elegancka, stonowana oprawa graficzna podręcznika sprzyja naukowej refleksji i skupieniu podczas lektury. Otrzymujemy więc publikację dostosowaną do możliwości percepcyjnych i sposobu uczenia się młodego pokolenia. Poza tym ten podręcznik jest cenny dla innych naukowców z dziedziny pedagogiki, filozofii czy socjologii.

Polecam tę publikację także nauczycielom – praktykom wychowania, którzy zapewne zechcą zgłębić i usystematyzować teoretyczne podstawy swej misji.

Aneta M.

Książkę poleca Oficyna Wydawnicza „IMPULS” – można kupić ją tutaj:

http://www.impulsoficyna.com.pl/index.php?cat=wyszukaj_op&pagin=0&id=1324#wiecej

Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –

Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz