Budzisz się za wcześnie? 5 sprawdzonych sposobów na długi sen

14 czerwca 2024, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Nie da się być wypoczętym i działać efektywnie bez dostatecznej ilości snu. Przynajmniej 8 godzin spania dziennie jest zalecane w przypadku każdego dorosłego, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ale teoria to jedno, a praktyka drugie – wielu z nas cierpi na rozmaite problemy ze snem, a jednym z większych pozostaje zbyt wczesne wybudzanie się. Jak mu zaradzić?

wyspana kobieta

1. Dobierz odpowiedni materac

Wiele osób zapomina, jak ważną kwestię stanowi ich łóżko. Przeciętnie przesypiamy aż 1/3 doby, dlatego warto szczególnie zadbać o miejsce wypoczynku. Niewygodny materac może nie tylko powodować wybudzanie się, ale również skutkować uciążliwymi dolegliwościami bólowymi pleców. Kiedy taka sytuacja trwa długo, zwiększa się prawdopodobieństwo powstania zwyrodnień w obrębie kręgosłupa. Godna uwagi oferta materacy marki Hilding Anders znajduje się na stronie internetowej https://abcsnu.pl/40-materace-160×200. Obejrzenie asortymentu online to doskonały pomysł na znalezienie odpowiedniego modelu na swoje potrzeby. Możemy w ten sposób szybko i łatwo zapoznać się ze specyfikacją dostępnych na rynku egzemplarzy i porównać je między sobą bez wychodzenia z domu. Wspomniany Hilding zasługuje na wyróżnienie ze względu na wykorzystywane przy produkcji nowoczesne rozwiązania oraz wysokiej jakości surowce.

dobry materac

2. Skorzystaj z fachowej porady

Nocne wybudzanie się jest przeważnie ściśle powiązane z pewnymi nieprawidłowościami, które zaszły na etapie wyboru łóżka, materaca albo pościeli – krótko mówiąc, z nieodpowiednimi warunkami do wypoczynku. Nie każdy jednak wie, jak konkretnie powinno się urządzać sypialnię. Trendy zmieniają się bowiem regularnie, a co jakiś czas pojawiają się nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, mające jeszcze bardziej poprawić komfort snu. Dobre sklepy z łóżkami oferują więc fachowe doradztwo, dzięki czemu stwarzają okazję do rozwiania tego typu wątpliwości. Warto skorzystać z takiej możliwości, aby uzyskać wiarygodne informacje i tym samym podjąć obiektywną decyzję. Nic też nie stoi na przeszkodzie poproszeniu o radę znajomych, którzy niedawno kupowali wyposażenie do sypialni. Niewykluczone, że zwrócą uwagę na aspekty, których w ogóle nie braliśmy wcześniej pod uwagę.

3. Zaprojektuj sypialnię adekwatnie do swoich potrzeb

Nawet najwyższej jakości materac nie pomoże w przypadku nocnego wybudzania się, jeżeli nie zostanie dopasowany do potrzeb użytkownika. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ostateczny wybór powinien uwzględniać wiek przyszłego właściciela. Na przykład dla nastolatka najlepiej sprawdzi się model Hilding Breakdance. Co go wyróżnia? Otóż posiada dwie twardości, więc kiedy syn lub córka urośnie, to nie będzie trzeba kupować nowego materaca – wystarczy przełożyć go na twardszą stronę. U osób w wieku dojrzewania trzeba położyć szczególny nacisk na efektywny wypoczynek, ponieważ ich organizmy ciągle się rozwijają. Niedopasowany materac potrafi nie tylko zaburzyć komfort snu i przyczynić się do wybudzania w nocy czy nad ranem, ale również zwiększyć ryzyko wykształcenia się wad postawy w przyszłości.

4. Zaplanuj wieczorną rutynę

Mózg bardzo szybko wyrabia sobie nawyki, jeżeli wykonuje się daną czynność regularnie. Z tego powodu warto zaplanować sobie wieczorne czynności z dużym wyprzedzeniem i zawsze wykonywać je o stałych porach, gdy oczywiście istnieje taka możliwość. Przyśpieszy to zasypianie i ułatwi wejście w tryb relaksu, co przydatne zwłaszcza po mocno stresującym dniu. Najlepiej brać kąpiel zawsze o konkretnej godzinie, a następnie przynajmniej przez trzy kwadranse przed spaniem zająć się czymś odprężającym. Może to być czytanie książki, obejrzenie ulubionego serialu czy też malowanie. Trzeba oczywiście unikać treści wywołujących silne emocje, na przykład horrorów lub wiadomości. Takie postępowanie znacząco przyczyni się do zredukowania problemu wybudzania się w nocy, ponieważ układ nerwowy wejdzie w stan wyciszenia, konieczny do jakościowego wypoczynku.

śpiąca kobieta

5. Zminimalizuj czynniki stresowe w codziennym życiu

Stres towarzyszy każdemu człowiekowi na co dzień, niekiedy w tak mocnym nasileniu, że zaczyna wpływać na stan zdrowia. Może przyczyniać się do nocnego wybudzania, ponieważ przeładowany układ nerwowy nie funkcjonuje w odpowiedni sposób. Nie da się go całkowicie wyeliminować, aczkolwiek warto spróbować zmniejszyć ekspozycję na negatywne bodźce. Dla niektórych wiąże się to z prawdziwymi rewolucjami w życiu, takimi jak konieczność znalezienie nowej pracy, co może się wydawać wręcz przerażające. Warto zamiast tego zacząć od małych kroków i stopniowo wprowadzać potrzebne zmiany. Z pewnością pomoże regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Powinno się również stosować techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe oraz medytacje. Przełoży się to pozytywnie nie tylko na jakość snu, ale też na lepsze samopoczucie w ciągu dnia.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz