Troska o stopy w okresie jesienno-zimowym

28 listopada 2014, dodał: sylmos
Artykuł zewnętrzny

Silny wiatr, deszcze, opady śniegu – sezon jesienno-zimowy bez wątpienia wystawia nasz organizm na ciężką próbę. Jest to więc czas wzmożonej troski o nasze zdrowie. Pamiętajmy, że nasze stopy w okresie jesienno-zimowym również potrzebują szczególnej pielęgnacji.

Satin

O tym, jak powinna wyglądać trosk o stopy, gdy temperatura gwałtowanie spada, opowiada Magdalena Noskiewicz-Sieg, specjalista – podolog z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.

Buty sprzymierzeńcem zdrowia stóp

Jesienne i zimowe obuwie powinno być wybierane przez nas z dużą starannością. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy buty są wygodne, a materiał, z jakiego zostały wykonane, można określić jako przewiewny i nieprzemakalny. W okresie jesienno-zimowym zarówno łatwo o przemoczenie czy przemarznięcie stóp, jak i ich przegrzanie. Ochroną przed przegrzaniem jest dobór odpowiednich skarpet – najlepiej bawełnianych, zawierających włókna bambusowe lub srebro, które uniemożliwia rozmnażanie bakterii na spoconej stopie. W przypadku wyboru obuwia również niezwykle istotny jest ich kształt. Pamiętajmy, że wąskie czubki mogą powodować miejscowe niedokrwienie palców, przez co są one dużo bardziej narażone na urazy.

Odpowiednie nawilżenie

O ile sezon letni niejako zwiększa naszą troskę o odpowiednie nawilżenie stóp, o tyle podczas jesieni czy zimy, często zabiegi pielęgnacyjne są pomijane. Pamiętajmy, że regularna troska o zdrowie stóp pozwoli nie tylko uniknąć różnego rodzaju problemów ze stopami, ale także będzie solidnym przygotowaniem ich na cieplejszy sezon.
W utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia stóp pomocne będą kremy lub preparaty z witaminą A, E i F, które regenerują skórę i przyspieszają gojenie się pęknięć.

Przemoczone i przemarznięte stopy

Zmarznięte, przemoczone i przepocone stopy są niestety częstym skutkiem jesienno-zimowych dni i wieczorów spędzonych poza domem. W przypadku przepoconych stóp, należy dokładnie umyć je w letniej wodzie. Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie wysuszenie stóp – nie zapominajmy o przestrzeni między palcami – jest to bowiem miejsce, gdzie jednocześnie jest najcieplej i najbardziej wilgotno, co stanowi wymarzone środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.
Jeśli nasze stopy są przemarznięte, absolutnie nie próbujmy rozgrzać ich gorącą wodą. Drobne naczynia krwionośne są bardzo skurczone, polewanie ich gorącą wodą może doprowadzić do zaburzeń ukrwienia w obrębie cały stóp. Zmarznięte stopy należy polewać chłodną, bieżącą wodą, intensywnie je pocierając, a następnie stopniowo zwiększać temperaturę wody.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Troska o stopy w okresie jesienno-zimowym

  1. avatar basia pisze:

    Też kocham tę sól! Ja mam taki cudowny zabieg na stopy w domu – kupuję maseczkę do stóp z L’biotici i najpierw moczę stopy w soli, a potem nakładam tę maseczkę i nią nawilżam. To jest taka jakby skarpetka wypełniona kremem, dzięki temu nic się nie brudzi, a krem cudownie nawilża.

  2. avatar Megi pisze:

    W zimę dbam szczególnie o stopy, zwłaszcza po wojażach na nartach.Aby uniknąć powstawania nieprzyjemnych nagniotków moczę stopy w soli imbirowej Flos Leka. Sól cudownie regeneruje skórę i zmiękcza naskórek.Uczucie relaksu i delikatnego rozgrzania jest błogie:)

Dodaj komentarz