„Ortografia co do głowy trafia” – recenzja

22 czerwca 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Anna i Józef Częścikowie
Ortografia co do głowy trafia

Ortografia języka polskiego jest trudna i w tej sprawie niemal nie ma dyskusji. Są jednak metody i sposoby, by stała się łatwiejsza i bardziej przystępna. Książka „Ortografia co do głowy trafia” jest właśnie takim doskonałym poradnikiem ze wskazówkami, które pomagają zrozumieć reguły, wyjątki i zasady pisowni oraz podpowiadają, jak można je zapamiętać, „wbić sobie do głowy”, albo po prostu odrobinę lepiej zrozumieć.
Autorzy prowadzą nas poprzez kolejne tematy, starając się przedstawić zasady w sposób jak najbardziej uporządkowany i prosty. Stosują zestawienia tabelaryczne, podają kolejne wymiany, końcówki i wyjątki. Mnogość przykładów i uwag, dodatkowych podpowiedzi i schematów prowadzi nas po meandrach pisowni, wyjaśnia i tłumaczy, a tym samym przekazuje wiedzę w sposób logiczny i przemyślany.
Dodatkowo pokusili się autorzy o stworzenie poradnika do zapamiętywania, budowania skojarzeń, ciągów wyrazowych, podając słownikowe wybory słów niewymiennych, a także nieco humorystycznie i wesoło przedstawiają pisownię w formie zagadek i dowcipów, dzięki czemu, uczeń może się uśmiechnąć, nawet jeśli ortografia, jest dla niego „piętą Achillesową”.
Podają także wyrazy trudne, omawiają dyftongi, przyrostki i końcówki, dając uczniowi rzeczową i profesjonalną pomoc z prostym komentarzem, który każdy jest w stanie zrozumieć. Mówią także o zmiękczeniach, stosowaniu wielkich i małych liter, pisowni łącznej i rozłącznej, zrostach, cząstkach i zestawieniach. Omawiają odmiany, formy deklinacyjne, końcówki w rzeczownikach i czasownikach, pisownię po spółgłoskach i samogłoskach i jeszcze cały zbiór innych możliwości, które stanowią o złożoności naszego polskiego języka.
 
Trudne, jednak jak się okazuje można ortografię poszufladkować, skatalogować i opisać w sposób przystępny i zrozumiały, bawiąc się jednocześnie słowami, przytaczając formy historyczne i wyrazy zupełnie współczesne czy zapożyczone, rodzime i przyswojone. Taka forma książki, jest zdumiewająco przejrzysta, a co więcej przeznaczona dla uczniów, na wszystkich etapach kształcenia. Może być także cenną wskazówką metodyczną dla nauczycieli, którzy chcą ułatwić dzieciom naukę, pokazując drogi do uczenia się, a nie tylko wymagając wiedzy.
Także wydanie zasługuje na podkreślenie, łady układ, wyróżnienia, zmienna czcionka oraz ilustracje, które w ten elegancki, estetyczny sposób dodają podręcznikowi przyjemnych cech wizualnych, a zarazem w znaczny sposób ułatwiają korzystanie. Dodatkowym atutem jest wyraźny podział na części i dokładny spis treści, dzięki któremu szybko możemy odnaleźć interesującą nas partię materiału.
Jest to bardzo solidny, profesjonalny poradnik, który z przyjemnością polecam wszystkim uczniom. Ta książka nie tylko ułatwia naukę, ale także podpowiada i wskazuje ścieżki do łatwiejszego zapamiętywania, budowania własnych skojarzeń czy innych schematów myślowych. Dzięki temu nie jest tylko zbiorem zasad, ale także cenną lekcją, którą każdy może zrozumieć i opanować. Naprawdę warto mieć ją we własnej, podręcznej biblioteczce.
Marta D.
Książkę poleca Wydawnictwo HARMONIA, do kupienia tutaj:
http://harmonia.edu.pl/pl/p/ORTOGRAFIA-CO-DO-GLOWY-TRAFIA/83
Pozycje w serii:
 
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu HARMONIA za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺