„Dziesięć tysięcy liści” – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

„Dziesięć tysięcy liści” – recenzja

22 czerwca 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiesław Kotański: „Dziesięć tysięcy liści. Antologia literatury japońskiej”
Odkąd pamiętam, fascynowała mnie kultura Wschodu, a zwłaszcza kultura japońska. Odmienność tamtego świata od europejskiego sprawia, że wciąż dowiaduję się o nim nowych rzeczy. Z tym większą przyjemnością i zainteresowaniem sięgnęłam po wydaną już po raz kolejny „Antologię literatury japońskiej” według tłumaczenia i wyboru autorytetu naukowego w dziedzinie orientalistyki i japonistyki, jakim jest niewątpliwie profesor Wiesław Kotański.
Poza specyfiką literatury japońskiej poznajemy tu jej szeroki kontekst religijny, historyczny i kulturalny. To cenne wydawnictwo, stanowiące bogate źródło wiedzy na temat Japonii jako obszaru kulturowego z wielowiekowymi tradycjami. Wybór klasycznych tekstów literackich daje nam szeroką panoramę dokonań wielu twórców wybitnych dzieł. Obiecujący jest tu już sam tytuł książki, metaforycznie określający wielość zawartych w niej myśli, składających się na ważne teksty literackie, które powinien znać każdy miłośnik literatury. Mamy więc okazję poznać zarówno teksty prozatorskie, jak i poetyckie. Wszystkie w tym samym zakresie prezentują japońską tradycję, kulturę obyczaje, życie codzienne, filozofię i mentalność. Zostały tu zawarte teksty pochodzące zarówno z epoki przedpiśmiennej, jak i bardziej nam współczesne. Znajdujemy tu m.in.. fragmenty kronik, powieści oraz opowiadania i dzienniki literackie.
Tłumacz zachowuje oryginalną transkrypcję wyrazów japońskich, zawierającą poziome kreski łączące i dzielące wyrazy. Poza tym nie zostały zmienione  formy nieodmiennych nazw i nazwisk. Dzięki temu tekst jeszcze lepiej podkreśla i oddaje specyfikę tej literatury, również pod względem językowym.
Poprzedzający antologię „Wstęp” wiele wnosi do naszej znajomości literatury i kultury Japonii na przestrzeni kolejnych epok. Ciekawym uzupełnieniem są sylwetki kilku pisarzy. Przy lekturze tej książki czas płynie w innym tempie ,a bogactwo odcieni opisywanego tu świata po prostu zachwyca. Znajdujemy tu wszystko to, co jest bliskie ludziom w każdej epoce i przestrzeni geograficznej – m.in. uczucia i refleksję filozoficzną nad własnym istnieniem.
Polecam gorąco tę lekturę, która tak wspaniale wycisza i przenosi nas w egzotyczny, fascynujący świat, w którym każdy najdrobniejszy szczegół rzeczywistości jest ważny  i wart odnotowania.
Aneta M.

Książkę poleca Wydawnictwo PWN  – można kupić ją tutaj:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/159978/dziesiec-tysiecy-lisci.html
Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...