Haluksy – jak pokonać problem?

31 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Statystyki są nieubłagane: haluksy są coraz powszechniejszym problemem, można je nazwać wręcz chorobą cywilizacyjną! Jeszcze do niedawna palec koślawy był domeną kobiet, zwłaszcza często poruszających się w butach na obcasach. Dziś to także kłopot mężczyzn.

hhhhh

Skąd ten ból w stopie?

Haluksy, palec koślawy, deformacja stawu śródstopno-paliczkowego – to wszystko inne nazwy zniekształcenia stopy, spowodowanego chorobą zwyrodnieniową. Gdyby jeszcze o samą estetykę chodziło, to pewnie część osób machnęłaby na ten problem ręką… niestety, haluksy to bardzo uciążliwe i powodujące ból schorzenie.

Najczęstszymi przyczynami powstawania haluksów jest rzeczywiście ciągłe chodzenie w butach na obcasach. Jednak coraz częściej powodem stają się nadwaga, stojący tryb życia, brak lub znikoma dawka ruchu czy płaskostopie. Chorobę tę możemy także odziedziczyć! Haluksy mają zazwyczaj charakter postępowy, co oznacza, że im dłużej zwlekamy z wizytą u lekarza, tym gorszy jest stan naszych stóp.

Jak zapobiec powstawaniu haluksów?

Przede wszystkim: dobre i właściwie dobrane obuwie. Lepiej unikać wysokich obcasów, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie ktoś cierpi lub cierpiał z powodu haluksów. Ważne też, aby odpowiednio wybierać rozmiar butów – zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Od wczesnego dzieciństwa starajmy się także zapobiegać płaskostopiu.

Pozostałe wskazówki dotyczą trybu życia: ruch, ruch i jeszcze raz ruch! Tego nie może zabraknąć nam na co dzień, szczególnie jeśli pracujemy na stojąco. Poza tym uprawianie sportu pomoże nam w walce z nadwagą, czyli kolejną przyczyną powstawania haluksów.

A gdy jest już za późno?

W początkowym stadium choroby lekarz może zalecić odpowiednie leki przeciwzapalne, zalecić fizjoterapię, pomóc dopasować odpowiednie wkładki do butów. Niestety, często samo zapobieganie i leczenie zachowawcze to za mało – wtedy konieczna może być operacja.

Jak wyjaśnia Pani dr n.med. Żagiel Med Alina Blacha, operacja polega ona na wykonaniu osteotomii czyli przecięciu pierwszej kości śródstopia i prawidłowym ustawieniu odłamów kostnych. Dokonywana jest także korekcja przyczepów wiązadłowych w otoczeniu deformacji. Jeżeli operacja zostałaby przeprowadzona niewłaściwie choroba nawróci – na szczęście dziś stosuje się także implanty, które na stałe zespalają końce kostne. Po operacji musimy odciążać stopę przez co najmniej 6 tygodni.

Niezbędne informacje dotyczące zabiegów operacyjnych i leczenia znajdziemy na www.zagielmed.pl.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz