Jak często robić badania kontrolne i jakie?

11 października 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Organizm sam  wysyła Ci sygnały gdy dzieje się z nim coś niepokojącego. Nigdy ich nie ignoruj bo  warto w porę je zauważyć, by uniknąć groźnych chorób. Pomagają w tym regularne badania profilaktyczne. Zestaw tych badań jest różny w zależności od płci i zmienia się również wraz z wiekiem.Warto pamiętać o tym żeby raz w roku, np. z okazji urodzin (wtedy z pewnością zapamiętamy datę) zrobić sobie prezent w postaci zestawu podstawowych badań. Poniżej ściągawka przygotowana z firmą Vivalife promującej zdrowy tryb życia, co  dla kogo i jak często:

Dla Pani :

20+
Często w tym wieku prowadzisz już aktywne życie seksualne, pora więc na regularne wizyty u ginekologa
● Podczas kontrolnej wizyty poproś o pobranie  cytologii. Badanie wykrywa wszystkie niepokojące zmiany, od stanów zapalnych po wczesne stadium raka. Gdy wynik jest prawidłowy ( stopień I lub II), rób cytologię raz w roku.

●  regularnie raz w roku badaj poziom cukru we krwi i  co 3 lata cholesterol.  Morfologię, OB oraz ogólne badanie moczu rób co 2-3 lata. Przy okazji wizyty u internisty, zmierz ciśnienie.
● Gdy skończysz 25 lat,  co dwa lata poproś ginekologa o skierowanie na USG przez pochwowe. Rób także USG piersi raz w roku. Kilka dni po miesiączce koniecznie  badaj je sama co miesiąc.

30+

Wizyty u ginekologa muszą być regularne i to nie tylko w trakcie ciąży ale również po urodzeniu dziecka.Na to zawsze musimy znaleźć czas.

● raz w roku-cytologia i USG przez pochwowe. Znacznie więcej uwagi  poświęć piersiom. Z wiekiem zmienia się ich struktura,  przybywa w nich tkanki tłuszczowej. To sprzyja powstawaniu niegroźnych guzków mastopatycznych i niegroźnych torbieli. Niemniej jednak  raz w roku trzeba wykonać  USG piersi i kontrolować  rodzaj ewentualnych zmian.
● około 40 roku życia  wybierz się na pierwszą mammografię (jeśli nie ma wcześniejszych wskazań). Regularnie sama badaj piersi(kilka dni po miesiączce).
●  co dwa lata wykonuj morfologię, badanie ogólne moczu, OB i koniecznie  co rok sprawdzaj poziom cukru we krwi. Cholesterol badaj co trzy lata.
● po 35 roku życia warto wykonać  pierwsze EKG (jeśli brak wcześniejszych wskazań). Warto zapytać o skierowanie na RTG  płuc, szczególnie gdy palisz. Regularnie już odwiedzaj okulistę i mierz ciśnienie.

40+

Możemy spodziewać się już w tym wieku pierwszych oznak menopauzy  (tzw. premenopauza). Pierwszymi jej symptomami są nieregularne i obfite miesiączki.
● koniecznie systematycznie odwiedzaj ginekologa(przy objawach menopauzy lekarz może zlecić badanie poziomu hormonów płciowych).  Co dwa lata rób mammografię i USG piersi  raz w roku .
● nadal raz w roku wykonuj cytologię i USG dopochwowe. Regularnie  co 2 lata  kontroluj  morfologię, badanie ogólne moczu, OB.
● raz w roku sprawdzaj poziom cukru (szczególnie wtedy gdy w rodzinie występują przypadki cukrzycy lub jeśli urodziłaś dziecko ważące powyżej 4,5 kg). Już co  dwa lata kontroluj cholesterol oraz  co roku zrób EKG zapytaj o skierowanie na  RTG płuc (szczególnie gdy palisz)
● raz na kilka miesięcy  mierz ciśnienie (gdy przekracza 120/80 – raz w miesiącu). Raz w roku zgłoś się na kontrolę do okulisty, koniecznie zbadaj dno oka i ciśnienie w gałce ocznej.

Dla Pana :

20 +

Prawdopodobnie jesteś aktywny fizycznie, seksualnie i tryskasz energią. Mimo to warto kontrolować swój stan zdrowia aby zachować tężyznę na długie lata.
● ze względu na aktywność seksualną i związane z tym ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową raz  w miesiącu powinieneś dokładnie obejrzeć swoje genitalia. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów (wysypka, wydzielina itd) jakiekolwiek zgrubienia  natychmiast zgłoś się do lekarza (rodzinnego lub dermatologa)
● co 3  lata wybierz się do internisty po skierowanie na morfologię, OB, badanie moczu,przy okazji zmierz ciśnienie. Sprawdź również poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.
● raz na 3 lata warto odwiedzić okulistę.

30+

●  w tym okresie ze względu na siedzący tryb pracy cześć mężczyzn zdradza tendencje do tycia  więc co pół roku oblicz wskaźnik BMI (podziel masę ciała w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu). Dzięki temu sprawdzisz czy Twoja waga jest w normie czy pora zacząć  się odchudzać.
● po 35 roku życia wzrasta ryzyko chorób serca i układu krążenia. Przynajmniej raz w roku zmierz ciśnienie, szczególnie gdy w rodzinie zdarzały się przypadki nadciśnienia  lub zawały serca
● co dwa lata badaj poziom cukru i cholesterolu we krwi. Weź skierowanie na  morfologię, OB  krwi i badanie moczu.Poproś o skierowanie na RTG płuc ( szczególnie gdy palisz )
●  raz na 2 lata zbadaj wzrok u okulisty.

40+

● po 40 roku życia wzrasta ryzyko pojawienia się przerostu gruczołu krokowego czyli prostaty. Dlatego koniecznie odwiedź urologa i poddaj się badaniu szczególnie  jeśli zauważyłeś jakiekolwiek zmiany lub masz kłopoty przy oddawaniu moczu.
● rozpocznij kontrolne wizyty u kardiologa, nawet jeśli czujesz się świetnie. Co dwa lata poproś o skierowanie na  EKG serca, a jeśli to konieczne, EKG wysiłkowe.
● raz w roku badaj poziom cukru, cholesterolu, trójglicerydów oraz mierz ciśnienie. Wykonuj też podstawowe badania: morfologię, OB i analizę moczu. Poproś o skierowanie na RTG płuc szczególnie jeśli palisz.
● po 45 roku życia raz w roku wykonaj badanie na krew utajnioną w kale. Jej obecność może być objawem nowotworu jelita grubego (ale nie musi, krwawienie może mieć tez inna genezę). Prosty test można kupić w aptece i samodzielnie wykonać badanie.
● raz na 2 lata odwiedź okulistę, oprócz badania wzroku zmierz ciśnienie  śródgałkowe i zbadaj dno oka.

Warto zrobić sobie taki urodzinowy prezent. Będzie najbardziej trafiony ze wszystkich możliwych.Wbrew pozorom nie wymaga poświęcenia wielkiej ilości czasu.Często kilka badań można wykonać równocześnie a przecież nasze  zdrowie  jest bezcenne.Dbajmy więc o siebie i  wszystkiego najlepszego, szczególnie dużo zdrowia życzy Wam firma Vivalife , jedyny dystrybutor wody kokosowej w Polsce.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak często robić badania kontrolne i jakie?

Dodaj komentarz