Znaczenie kolagenu dla urody

14 listopada 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Naturalne procesy starzenia się są nieuniknione. Jednym z ich skutków jest zmniejszenie się ilości kolagenu w skórze, a także osłabienie jego włókien. W efekcie dochodzi do pogorszenia wyglądu i pojawienia się nieestetycznych zmarszczek. Zobacz, w jaki sposób uzupełnić poziom kolagenu.

kolagen dla urody

Co to jest kolagen?

Kolagen jest białkiem strukturalnym. W jego budowie znaleźć można glicynę, hydroksyprolinę, prolinę oraz wiele innych aminokwasów. Podstawową jednostką budulcową kolagenu jest tropokolagen. Składa się on z trzech łańcuchów, które są skręcone w potrójną helisę.

Kolagen obecny jest niemal we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. Najwięcej jest go w skórze, ale buduje także chrząstki, mięśnie, kości, zęby, naczynia krwionośne, rogówkę oraz ścięgna. Ma on za zadanie tworzyć podporę dla tkanek, zwiększyć ich odporność na rozciąganie oraz wspierać procesy regeneracyjne.

Jakie jest znaczenie kolagenu dla skóry?

Kolagen ma bardzo ważne znaczenie dla urody. Dzieje się tak głównie dlatego, że jego bardzo duża ilość znajduje się w skórze. Jego cząsteczki otaczają komórki, tworząc luźno utkaną sieć włókien kolagenowych. Dzięki kolagenowi skóra jest:

  • odpowiednio napięta,
  • elastyczna,
  • wygładzona,
  • odpowiednio nawilżona,
  • pozbawiona zmarszczek i bruzd.

Kolagen jest wytwarzany w skórze przez fibroblasty. Jednak w miarę postępu naturalnych procesów starzenia się organizmu, jego produkcja zmniejsza się (na skutek zmniejszenia aktywności fibroblastów). Ponadto jego włókna są cienkie oraz ulegają skróceniu i szybszej degradacji. Przestają tworzyć też uporządkowaną sieć. W efekcie pojawiają się widoczne zmiany na skórze.

Czym grozi niedobór kolagenu?

Niedobór kolagenu powoduje, że skóra jest mniej jędrna, elastyczna i nawilżona. Przez brak odpowiedniego napięcia staje się obwisła, przez co zaburza naturalny owal twarzy. Ponadto pojawiają się zmarszczki i bruzdy (zwłaszcza na czole, wokół oczu i ust). Często pojawiają się też przebarwienia i cienie pod oczami. W efekcie pogarsza się ogólny wygląd, ponieważ objawy niedoboru kolagenu dodają lat.

Jak uzupełnić poziom kolagenu?

Poziom kolagenu w skórze można uzupełnić. Gabinety medycyny estetycznej oferują wiele bezpiecznych i małoinwazyjnych zabiegów, dzięki którym uzyskuje się wyraźne spłycenie zmarszczek. Dodatkowo iniekcje preparatami z kolagenem wspierają naturalną syntezę tej substancji, co sprawia, że naturalne procesy starzenia się ulegają opóźnieniu.

Warto dodać, że na rynku dostępne są także suplementy diety z kolagenem, dzięki którym można zwiększyć jego ilość w organizmie. Nie brakuje też kosmetyków do codziennej pielęgnacji, w których jest on jednym z głównych składników.

Suplementy diety z kolagenem

Suplementy diety z kolagenem mają postać kapsułek lub proszku, który przed spożyciem trzeba rozpuścić w niewielkiej ilości wody. Często zawierają też inne składniki, które mają korzystny wpływ na skórę. Najczęściej są to: kwas hialuronowy (wygładza i mocno nawilża) i witamina C (poprawia koloryt skóry i jest potrzebna do syntezy kolagenu), elastyna (ujędrnia skórę).

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.