Właściwości lecznicze medycznej marihuany

23 listopada 2017, dodał: AnnaK00994

Dyskusje na temat leczniczych właściwości medycznej marihuany trwają od lat. I choć właściwości te zostały udokumentowane badaniami oraz doświadczeniami pacjentów, nadal wiele krajów nie ma w planach legalizacji medycznej marihuany.  A szkoda, bo lista schorzeń, dolegliwości i chorób, w których przynosi ulgę, jest długa. Na szczęście w Polsce została już zalegalizowana.

 

Substancje aktywne zawarte w marihuanie medycznej

Marihuaną nazywamy suszone i niekiedy poddane procesowi fermentacji kwiatostany żeńskich roślin konopi. Za jej oddziaływanie na ludzki organizm odpowiedzialne są dwie substancje aktywne:

 • tetrahydrokannabinol – czyli THC. To on właśnie odpowiada za psychoaktywne działanie zioła, wywołując stany euforyczne i halucynacje. Jednak nie tylko, bowiem THC łagodzi także nudności i pobudza apetyt. Należy dodać, że w medycznej marihuanie zawartość THC została zminimalizowana na rzecz drugiej z substancji – kannabidiolu;
 • kannabidiol – CBD. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz hamujące procesy neurodegeneracyjne czy stany psychotyczne.

 

Według wielu badań i doświadczeń, olej konopny może być z powodzeniem stosowany w medycynie, do leczenia chorób, na które medycyna konwencjonalna nie zna leków.

Wpływ THC na zdrowie

Choć ilość THC w medycznych odmianach marihuany została zredukowana, to całkowite jej wyeliminowanie byłoby niekorzystne z punktu widzenia pacjenta. THC wykazuje bowiem silne działanie przeciwbólowe, obejmujące:

 • bóle neuropatyczne o dużym nasileniu;
 • bóle towarzyszące stwardnieniu rozsianemu;
 • bóle w chorobie nowotworowej.

To doskonała alternatywa dla chorych, w przypadku których nie działają nawet największe dawki leków opioidowych, np. morfina. Właściwości lecznicze THC są jednak znacznie szersze i nie ograniczają się wyłącznie do uśmierzania bólu.

 

THC działa także:

 • przeciwzapalnie,
 • przeciwutleniająco,
 • rozluźniająco na mięśnie,
 • przeciwwymiotnie,
 • pobudzająco – na apetyt,
 • przeciwnowotworowo – badania dowodzą jasno, że stosowanie THC pozwala zredukować ilość komórek nowotworowych w przypadku glejaka mózgu, raka piersi, skóry czy nowotworu jelita grubego,
 • łagodząco – w przypadku uzależnień od innych substancji psychoaktywnych.

THC okazuje się więc remedium na wiele poważnych problemów zdrowotnych, z zawarta w medycznej marihuanie ilość tego składnika nie pozwala na równoczesne uzyskanie “haju”.

 

Wpływ CBD na zdrowie

Drugą z substancji aktywnych zawartych w medycznej marihuanie, jest CBD. On z kolei nie posiada właściwości psychoaktywnych, a ilość pozytywnych dla zdrowia skutków płynących z jego stosowania jest ogromna. Oto przykładowe właściwości CBD:

 • zmniejsza nudności,
 • działa przeciwdrgawkowo – stąd bywa wykorzystywana w leczeniu padaczki lekoopornej, prowadząc do znacznego zmniejszenia napadów drgawkowych oraz ograniczenia ich intensywności,
 • zwalcza choroby psychiczne, depresje i zaburzenia lękowe,
 • działa przeciwzapalnie,
 • hamuje rozwój, a nawet cofa skutki chorób neurodegradacyjnych. Stąd też duże oczekiwania wiąże się z zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu chorób obecnie nie pozostawiających nadziei na wyzdrowienie, jak na przykład stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni, choroby Parkinsona i Alzheimera,
 • zwalcza choroby nowotworowe oraz guzy.


Ilość właściwości olejku z konopi indyjskich wynikających z jej składu, jest ogromna. Najważniejsze jednak wydają się te, które pozwalają odzyskać nadzieję na normalne życie pacjentom cierpiącym na przewlekły ból, dotkniętych chorobami, na które nie ma do tej pory innych terapii.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piżama chłopięca marki KANZ
Bawełniana, miła w dotyku piżama dla chłopca na wiosenne i letnie noce
Cena:
39,90 zł
Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Zestaw prezentowy - smakołyki od ETERNO
Możliwość nadruku na skryzneczce
Cena:
120 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Zestaw do fondue
Śliczny ceramiczny zestaw
Cena:
18,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Impreza Kulturalno- Sportowa
Dzień dobry, organizuję imprezę kulturalno-sportową i poszukuję firmy, która pomoże mi w zorganizowaniu stoiska sponsorów,...
Odszkodowanie
Myślę, że w takim przypadku warto skorzystać z pomocy adwokata. Ja korzystałam z pomocy...
Kredyt - w jakim banku najkorzystni…
InBank niby ma taki tani kredyt, ale to pewnie w praktyce wychodzi inaczej...
Empik
Jakiemu specjaliście? Przecież tu są podawane promocje w Empiku ;)
facebook