Właściwości lecznicze medycznej marihuany

23 listopada 2017, dodał: AnnaK00994

Dyskusje na temat leczniczych właściwości medycznej marihuany trwają od lat. I choć właściwości te zostały udokumentowane badaniami oraz doświadczeniami pacjentów, nadal wiele krajów nie ma w planach legalizacji medycznej marihuany.  A szkoda, bo lista schorzeń, dolegliwości i chorób, w których przynosi ulgę, jest długa. Na szczęście w Polsce została już zalegalizowana.

 

Substancje aktywne zawarte w marihuanie medycznej

Marihuaną nazywamy suszone i niekiedy poddane procesowi fermentacji kwiatostany żeńskich roślin konopi. Za jej oddziaływanie na ludzki organizm odpowiedzialne są dwie substancje aktywne:

 • tetrahydrokannabinol – czyli THC. To on właśnie odpowiada za psychoaktywne działanie zioła, wywołując stany euforyczne i halucynacje. Jednak nie tylko, bowiem THC łagodzi także nudności i pobudza apetyt. Należy dodać, że w medycznej marihuanie zawartość THC została zminimalizowana na rzecz drugiej z substancji – kannabidiolu;
 • kannabidiol – CBD. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz hamujące procesy neurodegeneracyjne czy stany psychotyczne.

 

Według wielu badań i doświadczeń, olej konopny może być z powodzeniem stosowany w medycynie, do leczenia chorób, na które medycyna konwencjonalna nie zna leków.

Wpływ THC na zdrowie

Choć ilość THC w medycznych odmianach marihuany została zredukowana, to całkowite jej wyeliminowanie byłoby niekorzystne z punktu widzenia pacjenta. THC wykazuje bowiem silne działanie przeciwbólowe, obejmujące:

 • bóle neuropatyczne o dużym nasileniu;
 • bóle towarzyszące stwardnieniu rozsianemu;
 • bóle w chorobie nowotworowej.

To doskonała alternatywa dla chorych, w przypadku których nie działają nawet największe dawki leków opioidowych, np. morfina. Właściwości lecznicze THC są jednak znacznie szersze i nie ograniczają się wyłącznie do uśmierzania bólu.

 

THC działa także:

 • przeciwzapalnie,
 • przeciwutleniająco,
 • rozluźniająco na mięśnie,
 • przeciwwymiotnie,
 • pobudzająco – na apetyt,
 • przeciwnowotworowo – badania dowodzą jasno, że stosowanie THC pozwala zredukować ilość komórek nowotworowych w przypadku glejaka mózgu, raka piersi, skóry czy nowotworu jelita grubego,
 • łagodząco – w przypadku uzależnień od innych substancji psychoaktywnych.

THC okazuje się więc remedium na wiele poważnych problemów zdrowotnych, z zawarta w medycznej marihuanie ilość tego składnika nie pozwala na równoczesne uzyskanie “haju”.

 

Wpływ CBD na zdrowie

Drugą z substancji aktywnych zawartych w medycznej marihuanie, jest CBD. On z kolei nie posiada właściwości psychoaktywnych, a ilość pozytywnych dla zdrowia skutków płynących z jego stosowania jest ogromna. Oto przykładowe właściwości CBD:

 • zmniejsza nudności,
 • działa przeciwdrgawkowo – stąd bywa wykorzystywana w leczeniu padaczki lekoopornej, prowadząc do znacznego zmniejszenia napadów drgawkowych oraz ograniczenia ich intensywności,
 • zwalcza choroby psychiczne, depresje i zaburzenia lękowe,
 • działa przeciwzapalnie,
 • hamuje rozwój, a nawet cofa skutki chorób neurodegradacyjnych. Stąd też duże oczekiwania wiąże się z zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu chorób obecnie nie pozostawiających nadziei na wyzdrowienie, jak na przykład stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni, choroby Parkinsona i Alzheimera,
 • zwalcza choroby nowotworowe oraz guzy.


Ilość właściwości olejku z konopi indyjskich wynikających z jej składu, jest ogromna. Najważniejsze jednak wydają się te, które pozwalają odzyskać nadzieję na normalne życie pacjentom cierpiącym na przewlekły ból, dotkniętych chorobami, na które nie ma do tej pory innych terapii.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Naturalne płatki mydlane do prania Enklare NumberOne
Delikatne dla skóry, wykonane na bazie mydła naturalnego Enklare
Cena:
17,90 zł
Corin biustonosz virginia
Sklep-Biustonosze.pl
Cena:
189 zł
Forever Fields of Green
Zielone źdźbła młodych zbóż, pszenicy i jęczmienia oraz lucerny
Cena:
54,40 zł
Gorset mocno wyszczuplający talię, brzuch
Kkształtuje talię, górne i dolne partie brzucha
Cena:
31 zł
Naturalna witamina C
Wysoka przyswajalność, wzbogacona o bioflawonoidy
Cena:
119 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Fajny smartfon, jaki model?
Moja koleżanka ostatnio kupiła telefon Xioami MiA1 i ma dwa aparaty z...
Dojrzałość emocjonalna a związki…
A może nie trzeba tak analizować uczuć, tylko poddać się pięknu chwili...
Firma
> Kalinka01 napisał/a:> Siostra miała jakiś problem z płcią? Piszesz: "Moja siostra miała wypadek...
Firma
To co to za ubezpieczyciel? Przecież w umowie na pewno jest napisane, za...
Strona główna O nas Regulamin Polityka prywatności Kontakt Reklama dodatkowy zarobek Praca w Polsce oladi.pl PIT przez internet
facebook