Właściwości lecznicze medycznej marihuany

23 listopada 2017, dodał: AnnaK00994

Dyskusje na temat leczniczych właściwości medycznej marihuany trwają od lat. I choć właściwości te zostały udokumentowane badaniami oraz doświadczeniami pacjentów, nadal wiele krajów nie ma w planach legalizacji medycznej marihuany.  A szkoda, bo lista schorzeń, dolegliwości i chorób, w których przynosi ulgę, jest długa. Na szczęście w Polsce została już zalegalizowana.

 

Substancje aktywne zawarte w marihuanie medycznej

Marihuaną nazywamy suszone i niekiedy poddane procesowi fermentacji kwiatostany żeńskich roślin konopi. Za jej oddziaływanie na ludzki organizm odpowiedzialne są dwie substancje aktywne:

 • tetrahydrokannabinol – czyli THC. To on właśnie odpowiada za psychoaktywne działanie zioła, wywołując stany euforyczne i halucynacje. Jednak nie tylko, bowiem THC łagodzi także nudności i pobudza apetyt. Należy dodać, że w medycznej marihuanie zawartość THC została zminimalizowana na rzecz drugiej z substancji – kannabidiolu;
 • kannabidiol – CBD. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz hamujące procesy neurodegeneracyjne czy stany psychotyczne.

 

Według wielu badań i doświadczeń, olej konopny może być z powodzeniem stosowany w medycynie, do leczenia chorób, na które medycyna konwencjonalna nie zna leków.

Wpływ THC na zdrowie

Choć ilość THC w medycznych odmianach marihuany została zredukowana, to całkowite jej wyeliminowanie byłoby niekorzystne z punktu widzenia pacjenta. THC wykazuje bowiem silne działanie przeciwbólowe, obejmujące:

 • bóle neuropatyczne o dużym nasileniu;
 • bóle towarzyszące stwardnieniu rozsianemu;
 • bóle w chorobie nowotworowej.

To doskonała alternatywa dla chorych, w przypadku których nie działają nawet największe dawki leków opioidowych, np. morfina. Właściwości lecznicze THC są jednak znacznie szersze i nie ograniczają się wyłącznie do uśmierzania bólu.

 

THC działa także:

 • przeciwzapalnie,
 • przeciwutleniająco,
 • rozluźniająco na mięśnie,
 • przeciwwymiotnie,
 • pobudzająco – na apetyt,
 • przeciwnowotworowo – badania dowodzą jasno, że stosowanie THC pozwala zredukować ilość komórek nowotworowych w przypadku glejaka mózgu, raka piersi, skóry czy nowotworu jelita grubego,
 • łagodząco – w przypadku uzależnień od innych substancji psychoaktywnych.

THC okazuje się więc remedium na wiele poważnych problemów zdrowotnych, z zawarta w medycznej marihuanie ilość tego składnika nie pozwala na równoczesne uzyskanie “haju”.

 

Wpływ CBD na zdrowie

Drugą z substancji aktywnych zawartych w medycznej marihuanie, jest CBD. On z kolei nie posiada właściwości psychoaktywnych, a ilość pozytywnych dla zdrowia skutków płynących z jego stosowania jest ogromna. Oto przykładowe właściwości CBD:

 • zmniejsza nudności,
 • działa przeciwdrgawkowo – stąd bywa wykorzystywana w leczeniu padaczki lekoopornej, prowadząc do znacznego zmniejszenia napadów drgawkowych oraz ograniczenia ich intensywności,
 • zwalcza choroby psychiczne, depresje i zaburzenia lękowe,
 • działa przeciwzapalnie,
 • hamuje rozwój, a nawet cofa skutki chorób neurodegradacyjnych. Stąd też duże oczekiwania wiąże się z zastosowaniem medycznej marihuany w leczeniu chorób obecnie nie pozostawiających nadziei na wyzdrowienie, jak na przykład stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni, choroby Parkinsona i Alzheimera,
 • zwalcza choroby nowotworowe oraz guzy.


Ilość właściwości olejku z konopi indyjskich wynikających z jej składu, jest ogromna. Najważniejsze jednak wydają się te, które pozwalają odzyskać nadzieję na normalne życie pacjentom cierpiącym na przewlekły ból, dotkniętych chorobami, na które nie ma do tej pory innych terapii.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
100% woda kokosowa!
Bez cukru i chemii - 24 opakowania
Cena:
145 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ

FORUM - bieżące dyskusje

Alkohol na imprezie
Z alkoholem trzeba uważać bo jak poniesie fantazja to nie ma przebacz. Wybrałam...
Boks
Mój syn trenował boks jednak bardzo przeżywał wszystkie treningi. Trener zaproponował nam nie zaprzestawanie...
Gdzie kupujecie ciuchy w internecie…
To zależy jakiego rodzaju rzeczy cię interesują,Ja na przykład lubuje się w bardzo kobiecych...
Wymiana waluty
W ostatnim czasie nie korzystam z kantorów ponieważ posiadam kartę wielowalutową którą można...