Wielkanocne dekoracje stołu i mieszkania | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Wielkanocne dekoracje stołu i mieszkania

24 marca 2015, dodał: malgosia74
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares


Easter, Pascha, Zmartwychwstanie, Wielki Dzień …a w Polsce po prostu Wielkanoc, która nawiązuje do cudu zmartwychwstania. Ponieważ cud ten miał miejsce nocą, a więc nazwa „Wielkanoc” najbardziej odzwierciedla ten fakt.

http://cdn.homedit.com/wp-content/uploads/2014/03/easter-table-decor.jpg

Święta Wielkanocne to święta w wiosennych kolorach. Obfite w różnobarwne dekoracje lecz zawsze zachowują tradycję a ostatnio bywają też ekologiczne. Jak zatem udekorować nasz dom na te radosne święta? Ekologicznie, tradycyjnie, a może… po prostu kolorowo?

dekoracje

Niebawem w naszych domach zagości wyjątkowy świąteczny nastrój. Wielkanoc niesie ze sobą szczególną atmosferę, którą każdy z nas chce zatrzymać jak najdłużej. Kilka porad jak przygotować estetyczną oprawę dla świąt w najlepszym stylu, sprawi, że nasz dom i jego wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru.

http://media.maminsvet.net/2013/05/Uskr%C5%A1nja-jaja-kompozicija.jpg

W tegorocznej dekoracji Wielkanocnej dominują przez trzy główne trendy: tradycja, ekologia i radość. Wielbiciele klasyki i elegancji koniecznie powinni sięgnąć po dodatki nawiązujące do tradycji. W zielonym, ekologicznym stylu znajdą dla siebie coś osoby, inspirujące się na co dzień naturą. Trzecim trendem jest natomiast „bajkowa Wielkanoc” czyli swobodna i kreatywna zabawa z tradycyjnym wzornictwem świątecznym.

Tradycyjnie…

Soczysta zieleń, kolorowe pisanki, wesołe króliczki – oto Wielkanoc w całej swej wiosennej krasie. Klasyczne dekoracje w wyrazistych barwach najlepiej podkreślą atmosferę świąt. Eleganckie obrusy uświetnią niedzielne śniadanie, a całości dopełnią serwety inspirowane wielkanocnymi pisankami i baziami. Na stole nie może zabraknąć też oryginalnych wianków i bukietów – koniecznie w żółto-zielonej kolorystyce. Interesującą dekoracją salonu będą zawieszki z ptasim motywem i figurki sympatycznych zajączków. Detale są bardzo ważnym elementem dekoracji, wybierzmy kilka ciekawych ozdób (stroik, świecznik, klamerki do serwetek itp.), które efektownie dopełnią całej kompozycji.

Ekologicznie…

Wielkanoc w modnym stylu eco … Stonowane kolory, naturalne materiały, inspiracja pięknem przyrody, a wszystko to utrzymane w rustykalnej stylistyce. Ekologiczne dekoracje świetnie zaakcentują rodzinną atmosferę i pozwolą poczuć nam prawdziwą magię Świąt Wielkanocnych.

W tym trendzie powinny dominować urokliwe beże, brązy i oczywiście zieleń – kolory Natury, które wyeksponujemy na paterach, ozdobnych poduszkach i świątecznej zastawie stołowej. Klimat wiejskich krajobrazów odzwierciedlą nie tylko barwy, ale motywy zabawnych zajączków i kurczaczków. Obowiązkowo powinniśmy o delikatnych wiankach z kwiatów, gałązek i jajek, które doskonale dopełnią naszą kompozycję.

Radośnie…

Nowoczesna Wielkanoc to przede wszystkim moc kolorów – wyraziste fiolety i seledyny przeniosą nas w krainę bajowych świąt. Oryginalne figurki w nowoczesnym stylu np. zajączek wykluwający się z pisanki, będą stanowić przeciwwagę dla tradycji na stole. Dzięki figlarnym zajączkom, zabawnym postaciom i niezwykle kolorowym pisankom stworzymy bardzo oryginalne kompozycje wielkanocne. Barwne wianki i ozdoby przywodzą na myśl wiosenną łąkę, gdzie królują radość i optymizm. Wielkanoc w tym stylu to propozycja dla osób odważnych, nowoczesnych, marzących o kreatywnym podejściu do świątecznej tradycji.

Wielkanocny kosz obfitości …

Tradycja święcenia pokarmów w kościele katolickim wywodzi się już z czasów dość odległych. Jest to jeden z najważniejszych elementów świąt wielkanocnych i każdy katolik pragnie poświęcić pokarmy przyniesione do kościoła w ozdobnym koszyczku. Koszyczek ten zazwyczaj jest wykonany z wikliny. Kształty są najróżniejsze a ich wybór to już kwestia gustu.

http://www.cascadiaesc.org/wp-content/uploads/2015/01/easter-table-decorations-ideas-600x425.jpg

 

Do najpopularniejszych należą kosze owalne, jedno lub wielokolorowe. Kosz niewątpliwie powinien być elegancki, dlatego na jego spód można położyć białą serwetę. Poza tym pięknie prezentują się zielone dodatki takie jak małe gałązki bukszpanu, bazi, albo wiosennych kwiatów.

 

deko3

A w koszyczku…

Do koszyczka wkładamy najróżniejsze przysmaki, często uzależnione od regionu kraju, a także od mody i nawyków żywieniowych. Niewątpliwie jednak w żadnym koszyczku nie może zabraknąć baranka, kawałka chleba, jajek, wędliny i soli. Są to potrawy, które mają znaczenie symboliczne dla chrześcijan i dlatego co roku święci się je w Wielką Sobotę. Jajka są symbolem życia, baranek to symbol Jezusa Chrystusa, chleb symbolizuje ciało Chrystusa i podobnie jak sól jest oznaką dobrobytu. Natomiast wędlina to symbol kończącego się Wielkiego Postu, który nakazuje postne życie.

 

dekot7

W niektórych regionach Polski do koszyczka wkłada się także chrzan i masło, które są symbolem goryczy i słodyczy po śmierci i zmartwychwstaniu.

Często do koszyczka dodaje się wysianą wcześniej rzeżuchę. Rzeżucha jest równocześnie piękną ozdobą koszyczka. Można też w nim umieścić ser, ciasto (najczęściej specjalne, małe babeczki), owoce cytrusowe np. pomarańcze, a także czekoladowego zajączka, kurczątka itp.

Poświęcone pokarmy powinno się jeść po rezurekcji. W niektórych parafiach odbywa się ona w sobotę wieczorem, a w innych w niedzielę rano. Tak więc święconka może być przeznaczona na świąteczną kolację, albo świąteczne śniadanie następnego dnia.

Wielkanocne tradycje…

Ze świętami Wielkiej Nocy związanych jest bardzo dużo zwyczajów i tradycji. Przede wszystkim już na kilka dni przed świętami zdobi się jajka, robi pisanki i kraszanki. W zależności od regionu, jajka są ozdabiane inaczej zgodnie z ludowymi tradycjami. Kraszanki powstają dzięki gotowaniu jaj w roślinnym wywarze, który nadaje im kolor. Jaja brązowe uzyskamy dzięki gotowaniu ich w wodzie z dodatkiem łupinek cebuli, czarne – kora dębu, olchy, albo łupiny orzecha włoskiego, fioletowe – płatki malwy, zielone – pędy młodego żyta, różowe – sok z buraka, żółte – kora młodej jabłoni albo kwiat nagietka.

http://www.decoradvisor.net/wp-content/uploads/2014/03/easter-table-decorations_______________________________.jpg

Pisanki wykonuje się nieco inaczej. Zacząć trzeba od pokrycia jajka roztopionym woskiem albo stearyną. Na tak przygotowanym jajku przy użyciu czegoś ostrego wydrapujemy wzór. Następnie jajko gotujemy w barwnym wywarze, jak w przypadku kraszanki.

Kolejny świąteczny zwyczaj to pieczenie świątecznych ciast, czyli mazurków, a także wielkanocnych bab, kołaczy, makowców. Inne potrawy związane z Wielką Nocą to jajka pod wszelką postacią, żur, barszcz, zupa chrzanowa, pasztety, wędlina, biała kiełbasa, kaczka nadziewana, różne sałatki. Mówiąc jednym słowem, same niebanalne rarytasy.

dekora5

Ściśle związany ze świętami zwyczaj to święcenie potraw przynoszonych do kościoła w koszyczku. W koszyczku musi się znaleźć baranek, jajka, chleb, wędlina, sól, a w niektórych częściach kraju także chrzan, masło, owoce egzotyczne, czekoladowe zajączki itp. Praktykowane jest także dzielenie się poświęconym jajkiem i składanie sobie życzeń podczas wielkanocnego śniadania. Trzeba też wspomnieć o lanym poniedziałku czyli śmigusie – dyngusie. W tym dniu powszechne jest oblewanie wodą zwłaszcza młodych dziewcząt. Jest to zabawa znana głównie w rejonie małopolski.

deko6

Modny stół wielkanocny…

Podczas każdych świąt, spotkań i uroczystości rodzinnych stół jest bardzo ważnym elementem. To przy nim spotyka się cała rodzina by wspólnie świętować. Stół wielkanocny przygotowuje się zazwyczaj na uroczyste, świąteczne śniadanie, ale nie tylko. Każdy świąteczny posiłek lepiej smakuje, gdy spożywamy go w pięknej aranżacji. Niewątpliwie stół wielkanocny powinien być radosny, tak jak święta Zmartwychwstania Pańskiego. Poza tym święta te przypadają w okresie, gdy wiosna budzi się do życia dlatego nie może zabraknąć zielonych akcentów.

Stół można udekorować na wiele sposobów lecz najczęściej wybieramy styl tradycyjny i nieco bardziej fantazyjny.

Stół tradycyjny cechuje się oczywiście białym, eleganckim obrusem. Na nim umieszczamy zastawę, sztućce i dekoracyjnie uformowane serwetki. Nie może zabraknąć zielonych akcentów. Może to być wcześniej zasiana rzeżucha, owies, wazon z forsycją, tulipanami, narcyzami, baziami. Wybór jest ogromny, gdyż budząca się do życia wiosna zachwyca pięknymi kwiatami. Nie może zabraknąć oczywiście jajek. Przygotowane pisanki, kraszanki ozdobione w dowolny sposób pięknie komponują się z zielenią na stole. W przygotowywaniu ozdób wielkanocnych chętnie wezmą udział dzieci. Mogą ozdabiać pisanki, lepić jajka z modeliny albo masy solnej, podlewać rzeżuchę, robić papierowe zajączki i wiele innych pięknych ozdób. Na stole musi się znaleźć także baranek i wszystkie inne potrawy, które zostały poświęcone. Oprócz nich świąteczne menu jest kwestią gustu, ale najlepiej by było lekkostrawne.


Aby przygotować stół fantazyjny trzeba pobudzić wyobraźnię. Biały obrus zastąpmy obrusem zielonym, albo zielonym futerkowym materiałem, który będzie imitował wiosenną trawę. Na takim „trawniku” można rozsypać kwiaty prawdziwe albo sztuczne. W ten sposób stworzymy piękną domową łąkę. Dekoracyjne serwetki obok białej zastawy będą wyglądały bajecznie, a biała zastawa doda nieco powagi (poza tym do wszystkiego pasuje). Kolorowe jajka możemy rozrzucić na zielonym obrusie, niebanalny bukiet z kolorowych kwiatów także będzie piękną ozdobą.

http://cms.cb.asmsrv.co/cnvyr/cpprimary/590x393/2014-02-11_Ettiene-modern-easter-table.jpg

Pamiętając o tym, aby nie wprowadzać zbytniego chaosu na stole tak naprawdę możemy wymyślić piękną, niestandardową dekorację.

Co roku na wielkanocny stół kładziemy te same dania. Za pomocą dekoracji możemy jednak go zmieniać, aby zasygnalizować, że mimo iż powtarzalne, to każde święta Wielkanocne są inne. Przynoszą nowe doznania, przeżycia, może odbywają się w innym gronie osób. Zawsze jednak pozostają świętami rodzinnymi i radosnymi dlatego taki właśnie powinien być wielkanocny stół.

http://cdn-png.allyou.com/sites/default/files/image/2014/01/400xvariable/i/rustic-modern-table-settings-l.gif

 

Źródło: Agencja Royal Brand PR, nuclearts.pl

Zobacz również:

 1. Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyku – symbolika
 2. Sałatki na świąteczny stół
 3. Pieczenie mięsne na święta
 4. Makowe wypieki i desery świąteczne
 5. Dekorowanie potraw
 6. Jak układać sztućce
 7. Sposoby na ułożenie serwetek
 8. Jak samemu zrobić bukiet kwiatów

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Wielkanocne dekoracje stołu i mieszkania

 1. avatar dekoracje pisze:

  Super, szczególnie ten biały stół.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak podlewać kwiaty w domu?
Też tak robię. Zdarza mi się niestety niektóre przelać, jeśli się zapomnę...
Dom w stodole?
Bardzo mi się podobają takie odnowione budynki, zwłaszcza jeśli został zachowany dawny styl. Uwielbiam...
Na czym dobrze wyglądają kwiatowe m…
Bardzo podobają mi się kwiatowe motywy na obrusach. No i na zastawie stołowej,...
Najpopularniejsi autorzy ostatnich …
Zachwycił mnie Michał Śmielak. Jego znakomite thrillery pochłaniam z wypiekami na twarzy.