Uprawa truskawki na balkonie?

26 maja 2011, dodał: milkar
Artykuł zewnętrzny

Truskawki nadają się do większości ogrodów. Jednak równie dobrze przyjmą się w pojemnikach na balkonach, czy tarasach. Takie uprawy stają się coraz bardziej powszechne i dzięki temu więcej osób ma możliwość na sadzenie tych pysznych, aromatycznych owoców.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje sadzonek truskawek: zielone(świeże), „frigo” i doniczkowe. Sadzonki zielone zaraz po pobraniu z matecznika są sadzone na stałe miejsce. W ich przypadku preferuje się sadzenie jesienią, od początku września do mrozów. Warto pamiętać, że należy posadzić je jak najwcześniej, żeby miały one czas na rozrośnięcie się i rozbudowanie systemu korzeniowego. Zbyt późne ich posadzenie może spowodować ich przemarznięcie, a także może dać niskie plony w pierwszym roku uprawy.

Coraz bardziej popularne stają się sadzonki doniczkowe. W wyniku wcześniejszego ukorzenienia szybciej się one przyjmują, rosną, a także bardziej obficie owocują. Są one jednak droższe od sadzonek zielonych.

Z kolei sadzonki „frigo”, czyli mrożone, z matecznika pobierane są w okresie zimowego spoczynku, następnie są sortowane i przechowywane w chłodni. Stosują je zwłaszcza zawodowi ogrodnicy do uprawy sterowanej. Jednak coraz częściej zdobywają one też popularność wśród amatorów. Zaletą tej odmiany truskawek jest to, że ich owoce można zbierać przez cały sezon wegetacyjny. Owocują one już po ośmiu tygodniach, bez względu na termin sadzenia. Prócz tego oszczędzamy jeden rok pielęgnacji tych roślin, ponieważ zbiory występują już po pierwszym roku. Warto pamiętać, że sadzonki mrożone są droższe od zielonych i potrzebują dokładniejszej pielęgnacji zaraz po posadzeniu, przede wszystkim podlewania.

Bez względu na odmianę truskawek, rośliny te wymagają podobnych warunków uprawy. Preferuje się je uprawiać w słonecznym miejscu, gdyż szybciej wówczas rozkwitną i zaowocują, a ich owoce będą bardziej słodkie i aromatyczne, w porównaniu z tymi uprawianymi w cieniu. Do ich uprawy najlepiej nadaje się gleba żyzna i bogata w próchnicę. Unikać zaś należy gleb ciężkich i podmokłych. Optymalne pH dla tej rośliny powinno być utrzymane na poziomie od 5,5 do 6,2. Przy czym warto pamiętać, że rosną one zdecydowanie gorzej i słabiej owocują na glebach kwaśnych i zasadowych.

Truskawka ma względnie małe wymagania nawozowe. W przypadku sadzenia jej na działce należy przed rozpoczęciem plantacji przekopać ziemię obornikiem. Można skorzystać też z nawozów zielonych, takich jak gorczyca, czy łubin. Do jej uprawy wykorzystuje się również nawozy fosforowe i potasowe. Dla truskawek sadzonych w doniczkach idealnym podłożem będzie substrat torfowy, który na początku sezonu zasila się nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu. Nawóz ten może być również w płynie, który stosuje się również przez cały sezon.

W przypadku upraw na balkonie, najlepiej sprawdzą się odmiany powtarzające owocowanie, a także takie, które wytwarzają dużo rozłogów. Wśród rodzajów powtarzających owocowanie popularna jest odmiana Ostara, odporna na choroby. Doskonale do uprawy w doniczkach nadaje się również odmiana Temptation o zwisających pędach.

Truskawki uprawiane w doniczkach nie tylko są doskonałą ozdobą tarasu, czy balkonu, ale także owocują one od wiosny do jesieni. Warto także wiedzieć, że truskawki powtarzające owocowanie, nie przerywają zarówno kwitnienia, jak i owocowania, nawet po pierwszych przymrozkach.

Możliwość sadzenia truskawek w doniczkach, powoduje, że możemy ich owoce mieć na wciągnięcie ręki i cieszyć się ich zbiorami przez długi okres czasu.

Źródło: www.e-ogrody.com.

Zobacz również:

  1. Ile kalorii mają truskawki?
  2. Moc witamin w truskawkach
  3. Które truskawki smakują najlepiej?
  4. Najlepsze dania z truskawek i maseczki
  5. Dlaczego warto jeść truskawki?