Szafran uchodzi za bardzo szlachetną i drogą przyprawę, która jest doceniania przez wielu koneserów na całym świecie. Czy wiecie czym jest szafran, gdzie jest uprawiany i jakie ma właściwości? Zobaczcie najważniejsze informacje na temat szafranu.
Co nieco o szafranie
Jest to przyprawa, która jeżeli chodzi o wagową cenę to jest najdroższa na świecie. Szafran znany jest od lat w Egipcie, Grecji czy Rzymie. Z początku był używany jako przyprawa do dań, jednak z czasem odkryto jego właściwości lecznicze. Szafran głównie działa przeciwbólowo oraz jako afrodyzjak. Z biegiem lat szafran był uprawiany wyłącznie na specjalnych terenach, które są bogate w wapień oraz próchnicę a obecnie już nie rośnie dziko. Głównie uprawy szafranu znajdują się w Turcji, Indiach, Hiszpanii czy Iranie a nawet Walencji.
Szafran charakteryzuje się jasnofioletowym kolorem oraz wyjątkowym kwiatem z trzema znamionami. Z szafranu są pobierane cienkie nitki o jasnoczerwonym kolorze ze złotym odcieniem. Kwiaty szafranu zrywane są ręcznie i to z samego rana, aby móc delikatnie i bez problemu wyciągnąć z nich znamiona. Następnie oddziela się czerwone słupki od tych otaczających je żółtych oraz białych.
Właściwości szafranu
Szafran powstrzymuje krwawienia, usprawnia krążenie a nawet działa uspokajająco. Doskonale wpływa na nasz układ nerwowy oraz wspomaga leczenie chorób serca. Ponad to ta cudowna roślina działa również przeciwbólowo, przeciwskurczowo czy wykrztuście, dzięki czemu stosuje się ją do leczenia przeziębień, migren, reumatyzmu, osp, astmy czy szkarlatyny. Szafran spodoba się również Paniom, ponieważ pomaga w uregulowaniu cyklu miesiączkowego. Również i Panowie powinni sięgać po szafran, ponieważ jest świetnym afrodyzjakiem i usprawnia potencję.
Kolejną właściwością szafranu jest wspomaganie trawienia i zwiększanie apetytu. Co ciekawe pomaga on również na leczenie niepłodności, depresji ( zwiększa stężenie serotoniny oraz dopaminy, czyli hormon szczęścia ) i wrzodów żołądka. Szafran zadba również o naszą cerę i pomoże nam pozbyć się trądziku czy worków pod oczami.Pomoże również maluchom przy ząbkowaniu oraz dorosłym przy bólach zębów.Jak widzicie szafran posiada szerokie zastosowanie i każdy znajdzie coś dla siebie.
Całość połączyć. Z gruszek wykroić gniazda nasienne i pokroić na mniejsze kawałki. Dodać gruszki do ciasta i lekko wymieszać. Nakładać do 3/4 wysokości foremek. Piec 20min w 200st.C.
Duszone roladki z kurczaka z rozmarynem w sosie szafranowym
Filety z kurczaka podzielić na 2 części. Kotlety lekko rozbić, każdego oprószyć z obu stron solą, pieprzem i rozmarynem. Ułożyć po plasterku sera. Zwinąć w roladkę i spiąć wykałaczką. Duży garnek do połowy zalać wodą, dodać łyżkę rozmarynu, zagotować. Ustawić garnek do gotowania na parze, położyć roladki i dusić na średnim ogniu ok. 35 min, często obracając mięso.
Cebule posiekać, zeszklić na maśle. Dodać wino i musztardę, doprawić wszystkimi przyprawami. Dobrze wymieszać. Dodać śmietanę zahartowaną kilkoma łyżeczkami sosu. Chwilkę pogotować na małym ogniu.
Roladki są bardzo zdrowe oraz przesiąknięte wspaniałym smakiem i aromatem rozmarynu.
Babka szafranowa z różanym lukrem
dodał: doowa
Składniki:
600 g mąki
1 szkl śmietanki 12 %
200 g masła
150 g cukru
8 żółtek
1 całe jajo
1/2 laski wanilii
7 g drożdży
100 g rodzynek
1 łyżka smażonej skórki pomarańczowej
5-6 pręcików szafranu
50 g rumu
szczypta soli
Drożdże utrzeć z 4 łyżkami mąki, łyżką cukru i podgrzaną śmietanką, zostawić do wyrośnięcia. Rodzynki zalać rumem, szafran zalać łyżką gorącej wody do naciągnięcia. Masło utrzeć z cukrem, miąższem z wanilii, szafranem i szczyptą soli. Ucierając dodawać po jednym żółtku i na koniec jajo. Do utartej masy dodać wyrośnięty rozczyn i wsypać przesianą mąkę. Wyrabiać ciasto aż stanie się lśniące i gładkie. Pod koniec wyrabiania dodać bakalie. Wyrobić i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu przykryte ściereczką ( ok. 1,5 godziny). Potem przełożyć do wysmarowanej masłem i wysypanej mąką formy babkowej do wysokości baby i ponownie zostawić do wyrośnięcia ( u mnie trwało to ok. 2 godzin). Piec 45-50 minut w temp. 180 C. Po ostudzeniu polukrować.
Lukier:
cukier puder różany
sok z cytryny
na czubku noża barwnika różowego w proszku.
Z podanych składników utrzeć lukier i posmarować wystudzoną babę. Smacznego.
Risotto szafranowe z krewetkami
dodał: thegrooba
SKŁADNIKI:
200 g ryżu arborio
masło
1 cebulka czerwona
szczypta nitek szafranu
1 szklanka białego wytrawnego wina
1 litr bulionu warzywnego
pieprz biały świeżo mielony
sól
25-30 krewetek tygrysich, rozmrożonych
2 ząbki czosnku
świeża natka pietruszki
PRZYGOTOWANIE: Szafran zalać odrobiną ciepłej wody w filiżance. Z krewetek usunąć ogonki. Na patelni rozgrzać 40 g masła, zeszklić na nim drobno pokrojoną cebulkę. Dodać suchy ryż, wymieszać, wlać wino, mieszając cały czas. Stopniowo dodawać po filiżance gorącego bulionu i cały czas mieszając, aż do całkowitego wchłonięcia płyn – czynność powtarzać aż do momentu, w którym ryż będzie miękki. Dodać szafran wraz z odrobiną wody. Doprawić solą i pieprzem. Dodać krewetki, a na sam koniec posiekane ząbki czosnku. Doprawić solą i pieprzem. Wymieszać z ryżem. Podawać gorące, posypane świeżą natką. Ozdobiłam też krewetkami z ogonkiem.
Szafranowa manna na rosole
dodał: Babciagramolka
Delikatna , złocista , aromatyczna zupka na bazie drobiowego rosołu
Czas : 30 minut
Składniki :
4 szklanki mocnego rosołu drobiowego ( ja miałam z kurczaka z indykiem )
8 łyżeczek kaszy manny błyskawicznej
2 duże marchewki ugotowane z rosołu
1/2 ugotowanej pietruszki z rosołż
kawałek ugotowanego selera z rosołu ( tyle samo co pietruszki )
2 żółtka
szczypta szafranu
natka pietruszki
Rosół doprowadzić do wrzenia i wlać zmieszaną z zimną wodą kaszkę. Gotować mieszając aż się rozklei ok 5 minut. Warzywa z rosołu zmiksować w malakserze i dokładnie wymieszać z zupą. Dodać szczyptę uprzednio namoczonego w łyżeczce wody szafran. Ogrzewać na małym gazie 5 minut .Żółtka rozetrzeć z kilkoma łyżkami ciepłej zupy. Wlać do garnka i już nie podgrzewać wymieszać.