Szparagi to niskokaloryczne warzywo, z którego można zrobić mnóstwo ciekawych przekąsek, dań obiadowych a nawet witaminowych koktajli.
Szczególnie polecane wszystkich odchudzającym się osobom, a to dlatego, że w 100g jest tylko 15 kcal, ponadto jest to świetne źródło błonnika, potasu, magnezu, żelaza, selenu i fosforu. Ich walory smakowe, odżywcze i lecznicze był doceniane już w starożytności. W starożytnych Chinach leczono nimi kaszel, w Egipcie stosowano je przy problemach z wątrobą, zaś w Grecji były panaceum na choroby związane z nerkami. Doceniane również w Polsce, ich pochwały czy też wzmianki znajdziemy nawet w literaturze, jak choćby w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, gdzie czytamy „”po chłodniku szły raki, kurczęta, szparagi”.
Rodzaje szparagów
Są trzy odmiany tych warzyw: białe – najpopularniejsze (uprawiane w Wielkopolsce), przed gotowaniem trzeba je obrać, łagodne w smaku; zielone – nie wymagają obierania a jedynie usunięcia lekko zdrewniałej części, cieńsze niż białe, bardziej wyraziste w smaku i aromatyczne; fioletowe – wykwintna odmiana, trudno u nas dostępna, przed gotowaniem należy je obrać od nasady główki ku dołowi i usunąć drewnianą część.
Zalety zdrowotne
- dzięki temu, że zwiększają krzepliwość krwi przyczyniają się do wzmocnienia naczyń włosowatych i zapobiegają ich pękaniu,
- duża zawartość błonnika usprawnia pracę układu pokarmowego,
- polecane osobom z nadciśnieniem z uwagi na niską zawartość sodu,
- mają działanie przeczyszczające i moczopędne, dzięki czemu usprawniają pracę nerek i poprawiają metabolizm.
Jak ugotować szparagi?
Szparagi można gotować na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga użycia wysokiego garnka, najlepiej z taką drucianą wkładką, jak do frytek. Obrane szparagi wstawiamy do wrzątku w pozycji pionowej, tak, aby wystawały główki. W osolonej wodzie gotujemy ok. 10 minut. Drugi sposób polega na gotowaniu w pozycji leżącej, przyda się płaski rondel lub głęboka patelnia. Czas gotowania pozostaje ten sam.
Jak przyrządzić szparagi?
Szparagi można przyrządzić na mnóstwo sposobów. Są idealne na kremowe zupy, jako przystawka do dań głównych, idealnie sprawdzają się w omletach, zapiekankach czy sałatkach. Na śniadanie sprawdzą się szparagi w cieście naleśnikowym podawane z sosem musztardowym; owinięte w plasterki kurczaka, posypane ziołami i zapieczone w piekarniku będę idealną propozycją na lekki obiad, zaś na kolację sprawdzą się jako odżywczy i syty koktajl szparagowo-owocowy (zielone szparagi bez zdrewniałej części zmieszać z kiwi, zielonymi winogronami i odrobiną szpinaku).
Szparagi z krewetkami
składniki:
pęczek zielonych, młodych szparagów
20 dag krewetek
masło klarowane
pieprz sól
czosnek
pól cytryny lub białe wino
Ugotować szparagi według przepisu powyżej. Na patelni rozgrzać masło z odrobiną oleju, dodać krewetki, czosnek, smażyć do 4 minut z obu stron, posolić i doprawić pieprzem, skropić cytryną lub winem. Ugotowane szparagi przekroić na pół, dodać do krewetek, smażyć przez chwilkę, w razie potrzeby dosolić.
Krewetki z pieczarkami
składniki:
pęczek pieczarek
masło klarowane
pieprz sól
czosnek
pól cytryny lub białe wino
Ugotować szparagi według przepisu powyżej. Na patelni rozgrzać masło z odrobiną oleju, dodać pieczarki, czosnek, smażyć do 8 minut z obu stron, posolić i doprawić pieprzem, skropić cytryną lub winem. Ugotowane szparagi przekroić na pół, dodać do pieczarek, smażyć przez chwilkę, w razie potrzeby dosolić.
Szparagi z grilla z dressingiem słodko-kwaśnym
autor edith
Składniki:
14 zielonych szparagów
7 plasterków boczku
1 łyżka oliwy
3 łyżki startego sera dojrzewającego (u mnie Rubin)
1 łyżeczka posiekanej kolendry
3 łyżki octu balsamicznego
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżeczka cukru
świeżo zmielony pieprz
Szparagi umyć, odłamać twarde końcówki i obrać w 1/3 wysokości. Każdy szparag szczelnie owinąć połową plastra boczku. Tak przygotowane szparagi ułożyć na tacce grillowej i polać oliwą. Położyć na rozgrzanym grillu i przykryć folią aluminiową. Grillować przez ok. 20 minut, a pod koniec grillowania odkryć je, by ładnie się zrumienił boczek.
Ocet wymieszać z oliwą, sokiem z cytryny i cukrem. Doprawić pieprzem.
Szparagi ułożyć na talerzach, polać dressingiem, posypać serem i kolendrą.
zobacz również:
-
Jak podawać szparagi – przepisy na sosy
-
Różne sposoby na młodą kapustę
-
Jarmuż – jak podawać i różne przepisy na dania
-
Truskawki na różne sposoby