URODA I ZDROWIE

Shoty – przepisy na kolorowe drinki

30 grudnia 2018, dodał: fringilla

Shoty – podawane w kieliszku drinki, które wypija się jednym haustem (na jeden raz) – są idealne na każdą imprezę, bez względu na to, czy jest to karnawałowa prywatka, imieniny znajomych czy spotkanie z okazji awansu. Przyjęcie można urozmaicić, serwując (zamiast czystej wódki) kolorowe minidrinki. Są one podawane zwykle w kieliszkach o objętości 50 ml (maksymalnie 100 ml), a w ich skład wchodzą zazwyczaj alkohole wysokoprocentowe. W odróżnieniu od long drinków sporządza się je bez dodatku składników rozcieńczających.

Skąd ta nazwa…

Historia shotów sięga czasów Dzikiego Zachodu. W saloonach podawało się tzw. „szybką whisky”. Alkohol ten pito z niewielkich szklaneczek z grubym dnem. Jak obyczaj nakazywał, po wypiciu whisky szklaneczkę należało odstawić, uderzając jej dnem o ladę baru. Wydawała ona wówczas dźwięk przypominający odgłos strzału (z j. ang. shot – ‘strzał’).

Z czasem bazą dla shotów stały się również inne alkohole: rum, gin, brandy lub burbon. Stopniowo drinki te urozmaicano, dodając do nich kremy, likiery, soki i syropy.

Tęczowe drinki

Zdecydowana większość shotów to shoty warstwowe. Powstają one w wyniku połączenia alkoholi, soków i syropów o różnej gęstości. Na przykład syrop owocowy ma dużo większą gęstość niż alkohol, przez co po wlaniu do drinka warstwa syropu osiada na dnie, tworząc kolorową warstwę. Poprzez umiejętne wlewanie odpowiednich płynów można więc tworzyć przepyszne tęczowe drinki.

Przygotowując shoty warstwowe, musimy pamiętać o trzech podstawowych kwestiach:

  1. Sposób nalewania.
  2. Gęstość poszczególnych płynów.
  3. Temperatura składników.

1. Sposób nalewania

Alkohol wlewamy po łyżeczce lub ściance kieliszka. Odwróconą łyżeczkę opieramy o brzeg kieliszka i mocno ją przechylamy, tak by wlewany na nią płyn powoli ściekał do naczynia. Jeśli lejemy alkohol bezpośrednio po ściance kieliszka, trzymamy go pod kątem w jednej ręce, a drugą dozujemy płyn. Robimy to bardzo ostrożnie i powoli, by nie dopuścić do wymieszania się poszczególnych warstw płynów.

2. Gęstość poszczególnych płynów

Aby warstwy płynów się nie wymieszały, należy zastosować następującą zasadę: najpierw wlewamy płyny onajwiększej gęstości, czyli te, które są najcięższe. Zwykle są to kremy i likiery. O gęstości alkoholu decyduje zawarty w nim cukier. Im go więcej, tym alkohol jest gęstszy. Im większa różnica gęstości pomiędzy sąsiadującymi składnikami, tym łatwiej ułożyć wyraźnie rozdzielone warstwy. Do najgęstszych likierów należą: Crème de Cassis, Grenadine i Kahlua, Crème de Banana. Czyste wódki mają mniejszą gęstość niż woda, dlatego rzadko wykorzystuje się je do robienia shotów.

3. Temperatura składników

Gęstość maleje wraz ze wzrostem temperatury, co oznacza, że łatwiej nalewa się alkohole mocno schłodzone. Gęste likiery i kremy nie wymagają zmrożenia.

Jak zrobić wyszukanego shota

Jeśli chcemy zaskoczyć gości wyrafinowanym drinkiem, zaproponujmy wielowarstwowego szota z dodatkami i przybraniem. Jego zrobienie wymaga nieco wprawy i odrobinę cierpliwości.

1. Wybieramy kilka różnych alkoholi. Przydać się mogą również syropy takie jak np. grenadyna, oraz śmietanka i bita śmietana. Do przygotowywania shotów często używa się dokładnie tych samych składników co do sporządzania long drinków. Weź pod uwagę nie tylko ich smak, lecz także kolor i konsystencję. Sąsiadujące warstwy shotów powinny kontrastować ze sobą, wówczas efekt wizualny jest najlepszy. Spróbuj zatem użyć likierów i syropów o wyraźnej barwie.

2. Jeżeli w skład drinka wchodzi również ciało stałe, np. owoc, układamy je na dnie kieliszka. Wyciskamy, by wydobyć z niego sok i aromat.

3. Wlewamy płyny, zaczynając od najgęstszego.

4. Niektóre shoty wymagają delikatnego wymieszania. Możesz je wymieszać łyżką barową, wykonując koliste ruchy z dołu do góry. Czynność tę najlepiej wykonywać do momentu oszronienia się kieliszka.

5. Udekoruj drink według uznania (np. bitą śmietaną, owocami kandyzowanymi, wiórkami, orzeszkami).

Kilka przepisów na tęczowe drinki

Miętowy haust

Do wąskiego, wysokiego kieliszka wlej warstwę:

25 ml likieru miętowego

12 ml Bailey’s Irish Cream

Z nutą brązu

Wlej warstwy:

22 ml ciemnego kremu kakaowego ciemnego Seagram’s

22 ml malibu

bita śmietana i owoce

Trójkolorowy zawrót głowy

Wlej warstwy:

10 ml grenadyny

10 ml likieru miętowego

10 ml tequilli

Grzechu warte

Wlej warstwy:

22 ml Cointreau

22 ml Bailey’s Irish Cream

Wściekły pies

Wlej warstwy:

20 ml soku malinowego

30 ml wódki

5 kropel sosu tabasco

Dla odważnych

Wlej warstwy:

30 ml kremu kawowego Seagram’s

15 ml tequilli

Z bąbelkami

Wlej warstwy:

5 ml kremu miętowego białego

10 ml brandy

30 ml szampana

Z kawową nutą

Wlej warstwy:

20 ml likieru kawowego

15 ml likieru bananowego

10 ml śmietanki

Zielony miks

Wlej warstwy:

12 ml likieru miętowego

12 ml Bailey’s Irish Cream

12 ml brandy

Morska bryza

Wlej warstwy:

10 ml likieru Blue Curaçao

10 ml Romana Sambuca

10 ml Bailey’s Irish Cream

 

zobacz również:

Przepisy z whisky – jak serwować, różne drinki i sposoby podawania

Pomysły na drinki z whisky

Karnawałowe drinki – różne przepisy

Drinki z rumem – różne przepisy

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Idealna twarz
Podobno najbardziej zbliżone do ideału są twarze przeciętne, o dużej symetrii. A...
Chodzicie na pedicure?
Ja byłam raz i powiem szczerze, że fachowo zajęto się moimi stopami. Niestety...
Kosmetyki fryzjerskie?
Najważniejsze są geny, jak ktoś ma ładne włosy po mamie to takie kosmetyki...
Telefon na kartę czy abonament
Tylko na kartę, i tak bym nie wykorzystała wszystkiego co jest w abonamencie...