Jesienią i zimą kiedy przychodzą zimniejsze dni i długie wieczory jesteśmy bardziej skłonni przygotowywać i spożywać dania o większej kaloryczności z zawartością tłuszczyku… Warto więc już teraz zadbać o to, by nasz organizm nie wychładzał się i sprawnie funkcjonował, w czym z pewnością pomogą nam odpowiednie posiłki. Sięgnijmy więc po dania i napoje, dobrze przyprawione, które rozgrzeją nas od wewnątrz i pozwolą lepiej poradzić sobie z niskimi temperaturami. Świetnie sprawdzą się wszelkie gulasze i dania jednogarnkowe.
Wiejska prażonka
Składniki:
-400 g kiełbasy np. zwyczajnej,
-400 g ziemniaków,
-czerwona papryka,
-200 g kapusty włoskiej,
-2 cebule,
-200 g pieczarek,
-ząbek czosnku,
-1 liść laurowy,
-po szczypcie: chilli, kminku, majeranku, tymianku, bazylii i kolendry,
-do smaku sól i pieprz,
-łyżka mąki,
-olej do smażenia.
Przygotowanie
Kiełbasę obrać, pokroić w półksiężyce. Podsmażyć na odrobinie oleju. Dodać paprykę pokrojoną w kostkę, smażyć ok. 5 min. Ziemniaki obrać i pokroić w plastry, kapustę poszatkować. Dodać do kiełbasy. Podlać wodą. Dodać przyprawy, dusić ok. 40 min pod przykryciem, często mieszając, aby się nie przypaliło. Na koniec zaciągnąć mąką z odrobiną wody. Doprawić do smaku.
Soczewica z pieczoną dynią i szpinakiem
Składniki:
-2 szalotki
-4 ząbki czosnku
-szklanka zielonej soczewicy
-łyżeczka czerwonej papryki
-1/2 łyżeczka chilli
-łyżeczka kurkumy
-czubata łyżeczka curry
-400 ml wody
-400 g świeżych pomidorów
-400 g obranej i oczyszczonej dyni
-2 garście szpinaku
-sól, pieprz do smaku
-oliwa z oliwek
Wykonanie
Soczewicę namoczyć 30 minut. Dynię pokroić w plastry, nasmarować oliwą, oprószyć solą morską i piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni, aż zmięknie i się zrumieni. Gotową lekko ostudzić i pokroić w kostkę. Szalotki i czosnek drobno posiekać. Zeszklić na oliwie, dodać mieloną paprykę, chilli, curry i kurkumę. Podprażyć minutę, stale mieszając. Wsypać soczewicę i podlać wodą. Gotować ok. 20 minut na małym ogniu. Następnie dodać pokrojone w grubą kostkę pomidory i gotować kolejne 10 minut. następnie wrzucić dynię i opłukany szpinak, dusić do momentu aż zmięknie. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
-1 kg mięsa mielonego + przyprawy i bułka
-1 kg pieczarek
-2 słoiki papryki konserwowej
-1/2 kg cebuli
-3-4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
-4-5 łyżeczek keczupu
-sól, pieprz, cukier
-1 łyżeczka mąki
Wykonanie
Mięso mielone doprawiamy tak jak zawsze robimy kotlety mielone ( sól, pieprz, majeranek, czosnek, cebula, bułka tarta, rozmaryn, tymianek…). Z mięsa formujemy małe pulpeciki i podsmażamy. Pieczarki obieramy, kroimy w plasterki i podsmażamy na oleju. Cebule kroimy w piórka, podsmażamy na złoty kolor. Do garnka wrzucamy pulpety, pieczarki, cebule, paprykę pokrojoną w paseczki, koncentrat, keczup. Podlewamy wodą i dusimy na małym ogniu około 15 minut. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, cukrem jeśli smak będzie zbyt mało pomidorowy można dodać jeszcze keczupu. Na koniec posypujemy mąką, mieszamy i jeszcze chwilę gotujemy.
Podajemy z chlebem.
Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/
Fasolka po bretońsku
Składniki:
-1kg fasoli „Piękny Jaś”,
-200 g boczku wędzonego,
-1 kg kiełbasy np. zwyczajnej,
-2 duże marchewki,
-po kawałku pora i selera,
-3 cebule,
-koncentrat pomidorowy (mała puszka),
-4 łyżki pikantnego keczupu,
-sól, pieprz,
-łyżeczka przyprawa do fasolki po bretońsku,
-łyżeczka majeranku,
-olej do smażenia,
-1,5 łyżki mąki.
Przygotowanie
Fasolę moczyć przez 12 godz. W tej samej wodzie ją ugotować wraz z oczyszczonymi pokrojonymi w kostkę warzywami oraz pokrojonym w kostkę boczkiem. Gotować do miękkości czyli około 80minut. Kiełbasę pokroić również w kostkę i podsmażyć. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na odrobinie oleju. Gdy fasolę będzie miękka dodać kiełbasę oraz cebulę. Dodać koncentrat i keczup, dodać przyprawy. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Zaciągnąć mąką rozrobioną z odrobiną wodą (można to jednak pominąć).
Krem cebulowy
Składniki na 2 porcje:
-4-5 sporych cebul (ok. 600 g po obraniu)
-3 łyżki masła
-1/2 l bulionu warzywnego lub drobiowego
-3 ząbki czosnku
-2 łyżki gęstej śmietany 18%
-sól, pieprz, gałka muszkatołowa
-2 kromki chleba + oliwa z oliwek
-4 łyżki startego sera żółtego
Wykonanie
Cebulę obrać, pokroić w piórka. Masło rozgrzać na patelni, dodać cebulę, zmniejszyć ogień i przykryć. Dusić ok 15 minut, aż cebula będzie miękka. Czosnek obrać, posiekać. Cebulę odkryć, zwiększyć ogień, dodać czosnek i łyżeczkę soli. Chwilę podsmażać, cebulka może się lekko zrumienić. W garnku zagotować bulion, dodać cebulę. Gotować kilka minut. do śmietany wlać 2 łyżki gorącego bulionu, energicznie wymieszać i dodać do garnka. Całość zmiksować na krem, doprawić solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej. Na czystej patelni rozgrzać oliwę i dodać pokrojony w kostkę chleb, zrumienić ze wszystkich stron. Do miseczek rozlać zupę, podawać z grzankami i żółtym serem.
Boczniaki umyć, pokroić w paski i obsmażyć w rondlu na 2 łyżkach masła przez 10 minut. Odstawić. Marchew i seler obrać, umyć i pokroić w słupki (zapałki). Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na maśle, następnie dodać marchew, seler, dusić do miękkości. Warzywa obsypać łyżką mąki i cały czas mieszając podsmażyć. Przełożyć do garnka, zalać bulionem, dodać grzyby. Całość zagotować i na małym ogniu gotować ok. 10 minut. Doprawić do smaku solą i pieprzem, dodając po 1-2 szczypty imbiru, gałki muszkatołowej i ostrej papryki.
-1 kg mięsa wieprzowego (łopatka, szynka, lub gotowe mięso gulaszowe),
-10 dużych ziemniaków,
-2 cebule,
-pęczek włoszczyzny (bez kapusty),
-czerwona papryka,
-2 łyżki masła lub margaryny,
-słoik sosu np. meksykańskiego (najlepiej domowego),
-łyżeczka ostrej papryki mielonej,
-słodka papryka mielona,
-łyżeczka przyprawy do gulaszu,
-sól, pieprz.
Przygotowanie
Mięso pokroić w kostkę, podsmażyć na maśle. Dodać pokrojone w kostkę cebule. Dusić ok. 10 min, czasem mieszając. Obficie obsypać słodką papryką. Włoszczyznę obrać, umyć, pokroić w kostkę, następnie dodać do mięsa i cebuli. Zalać wodą, tak by wszystkie warzywa i mięso były przykryte. Gotować na małym ogniu przez ok. pół godz. Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, gotować do miękkości, czyli kolejne 20minut. Na koniec dodać sos i doprawić zupę do smaku.
Grzyby namoczyć w gorącej wodzie. Mięso pokroić w kawałki, podsmażyć na rozgrzanym oleju. Przełożyć do garnka, oprószyć solą, pieprzem i papryką. Cebulę posiekać podsmażyć na tym samym tłuszczu, na którym smażyło się mięso. Wrzucić do mięsa. Na patelnie wlać szklankę bulionu i chwile pogotować, przelać do garnka, dorzucić grzyby w raz z wodą, w której się moczyły, listki laurowe i szklankę bulionu. Dusić pod przykryciem na średnim ogniu przez godzinę. Kapustę poszatkować, marchewkę obrać, pokroić w plasterki. Marchewkę podsmażyć na maśle, dodać kapustę. Chwilę dusić. Warzywa dodać do mięsa. Na patelni rozpuścić masło, dodać mąkę i chwile podgrzać, rozrzedzić śmietaną i odrobiną wywaru. Wlać wszystko do mięsa, zagotować. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z pieczywem albo ziemniakami.
Cebule obrać, pokroić w kosteczkę, podsmażyć wraz z mięsem. Doprawić do smaku sola, pieprzem i ostrą papryką. Kapustę opłukać, pokroić i zalać 2 szklankami, wody, dodać pokruszone grzyby. Gotować około 15minut na małym ogniu. Odcedzić i doprawić do smaku solą i pieprzem. Ziemniaki obrać ze skórki, pokroić w plastry i gotować we wrzątku przez 5 minut. Odcedzić i oprószyć solą i pieprzem. W naczyniu żaroodpornym układać warstwami mięso z cebula, kapustę i ziemniaki. Wierzch polać wymieszanymi śmietanami oraz posypać startym serem. Piec około 35minut w temp. 200st.
Karkówka marynowana w musztardzie i wędzonej papryce
Składniki na obiad dla 3 osób:
-½ kg karkówki pokrojonej w plastry
-4 łyżeczki musztardy gruboziarnistej
-2 łyżeczki mielonej papryki wędzonej
-sól
-¾ szklanki soczewicy czerwonej
-1 marchew1 brokuł
-1 szklanka fasolki szparagowej
Wykonanie
W małym naczyniu wymieszać musztardę, oliwę, i paprykę. Karkówkę lekko rozbić, z obu stron delikatnie osolić. Każdy plaster mięsa natrzeć przygotowaną marynatą. Zamknąć w pojemniczku i odstawić do lodówki na całą noc. Następnego dnia karkówkę wyłożyć do lekko naoliwionego naczynia żaroodpornego i piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni, ok. 40 minut. Piekłam pod przykryciem a dopiero ostatnie 10 -15 minut bez przykrycia. Soczewicę ugotować wg przepisu na opakowaniu. Brokuł, marchew i fasolkę pokroić, gotować kilka minut, w lekko osolonej wodzie. Kiedy warzywa są na wpół miękkie, odlać wodę, dodać kilka łyżek masła, doprawić solą i pieprzem i dusić do miękkości. Dodać odcedzoną soczewicę, wymieszać. Podawać od razu.
-1/2 kg szynki wieprzowej bez kości,
-1/2 kg polędwicy wołowej,
-600g kurek,
-duża cebula,
-2 duże marchewki,
-puszka czerwonej fasoli,
-łyżeczka ostrej papryki,
-łyżeczka słodkiej papryki,
– 1/2 łyżeczki bazylii,1/2 łyżeczki oregano,
-2 ząbki czosnku,
-sól, pieprz,
-czubata łyżka mąki pszennej.
Przygotowanie
Mięso umyć, osuszyć, pokroić w kostkę. Oprószyć mąką. Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na odrobinie oleju. Dodać mięso, zrumienić ze wszystkich stron. Następnie przełożyć do garnka, dodać drobno posiekany czosnek i przyprawy. Zalać wodą – ok. 1 szklanki i dusić na małym ogniu ok. godziny, mieszając od czasu do czasu i w razie potrzeby podlewając wodą. Na koniec doprawić do smaku. Podawać np. z ugotowaną na sypko kaszą gryczaną.
Składniki ciasta połączyć i dokładnie zmiksować. Następnie smażyć duże cienkie naleśniki na odrobinie oleju.
Farsz:
Marchew, seler i cebulę oczyścić, następnie pokroić w kosteczkę. Usmażyć na odrobinie oleju. Dodać doprawione do smaku solą i pieprzem mięso. Następnie dodać pokrojone pomidory wraz zalewą, doprawić solą, pieprzem i oregano. Wlać gorący bulion. Dusić ok. 20 min na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Na koniec wsypać groszek. Porcję farszu nakładać na naleśniki, zwijać w rulon. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, posypać pokrojonym w kostkę lub startym serem. Piec ok. 10min w temp. 180st, aż ser się stopi.
Gulasz węgierski z czarnym pieprzem
Składniki:
– 400 g udźca wołowego,
– 2 białe cebule,
– 0,5 łyżki czarnego pieprzu,
– Bulionetka do duszonych mięs
– 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
– 200 g fasolki szparagowej,
– 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku,
– szczypta kminku.
Przygotowanie:
Mięso wołowe pokrój w kostkę. Posyp pieprzem i kminkiem. Obsmaż mięso z każdej ze stron na rozgrzanym oleju. Obraną cebulę pokrój w drobną kostkę i wrzuć do smażonego mięsa. Dodaj słodką paprykę oraz koncentrat pomidorowy. Smaż przez chwilę i dolej 0,5 l ciepłej wody. Do gulaszu wrzuć Bulionetki – dzięki nim danie nabierze głębokiego smaku. Całość duś do miękkości. Na koniec dodaj fasolkę i duś jeszcze przez kwadrans.
Wegetariański gulasz z soczewicą
Składniki:
-200 g czerwonej soczewicy
-100 g zielonej soczewicy
-450 g krojonych pomidorów z puszki
-2 średnie cebule
-4 duże ząbki czosnku
-1/2 papryczki chilli
-2 łodygi selera naciowego (opcjonalnie)
-1 łyżka mieszanki przypraw garam masala
-1 łyżeczka kurkumy
-1 łyżeczka curry
-sok z połowy cytryny
-chili lub ostra papryka w proszku (opcjonalnie)
-3 łyżki oliwy z oliwek
-sól morska, świeżo mielony pieprz
-gęsty jogurt lub śmietana do podania
Wykonanie
Cebule i seler naciowy pokroić w kostkę. W rondlu rozgrzać oliwę z oliwek, zeszklić cebulę, dodać seler naciowy i chwilę poddusić. Wrzucić drobno posikany czosnek i papryczkę chili, kurkumę, curry, oraz garam masalę – stale mieszając podsmażać przez minutę. Dosypać oba rodzaje soczewicy (opłukane), zamieszać i dodać pomidory. Wlać litr wody, doprawić solą i pieprzem. Zagotować i dusić na małym ogniu ok. 30 minut, co jakiś czas mieszając. Może to potrwać nieco dłużej, w razie gdyby potrawa zrobiła się zbyt gęsta podlać wodą. Gdy soczewica będzie miękka, a gulasz odpowiednio gęsty – skropić go sokiem z cytryny, doprawić jeszcze solą i pieprzem do smaku. Gotowy nalewamy do miseczek i podajemy z jogurtem lub śmietaną.
-500 g mięsa wołowego na gulasz
-2 łyżki oleju
-1/2 szklanki czerwonego wina
-1 duża marchew
-1 papryka czerwona
-1 papryka zielona lub żółta
-20 dag średnich pieczarek
-2 cebule czerwone
-3-4 ząbki czosnku
-3/4 szklanki mrożonego bobu
-0,5 l wody
-4 liście laurowe
-4 ziarenka ziela angielskiego
-1 łyżeczka cukru
-1 łyżka karmelizowanej cebuli
-sól, grubo mielony pieprz
-2 łyżeczki przyprawy do dań węgierskich
-2 łyżki przecieru pomidorowego
-1 łyżka mąki
Wykonanie
Mięso umyć, osuszyć, pokroić na grubą kostkę. Podsmażyć chwilę mieszając w dużym ganku (najlepiej duży, płaski). Dodać wino, odparować lekko. Warzywa pokroić na grube kawałki i plastry. Wszystkie (prócz bobu) dodać do garnka wraz z listkami laurowymi i zielem. Zalać wodą (można dodać mniej, jeśli chcecie mieć mniej sosu). Dusić pod przykryciem przez godzinę. Bób zalać wrzątkiem, obrać ze skorupek i dodać do garnka. Doprawić przyprawą węgierską (jej główny składnik to mielona papryka) oraz cukrem. Doprawić dużą ilością pieprzu, solą ziołową lub prowansalską z młynka i karmelizowaną cebulą. Dodać przecier i mąkę wymieszaną z 1/3 szklanki zimnej wody (można dodać 2 łyżki, gulasz będzie gęstszy). Radzę, aby mięso pozostało w tym sosie przez noc i przestygło. Najlepiej smakuje następnego dnia. Mięso idealnie zmięknie, skruszeje, przejdzie aromatem warzyw, więc warto pomyśleć o obiedzie dzień wcześniej:) Podawać z pszennym pieczywem, np. bagietką.
Mięso umyć, osuszyć, pokroić w kosteczkę. Podsmażyć na kilku łyżkach oleju. Podlać 2 szklankami wody i dusić pod przykryciem na małym ogniu około 50 minut, w razie potrzeby podlewać wodą.
Cebule obrać, pokroić w kosteczkę. papryki umyć, oczyścić i pokroić w paseczki. Dodać do mięsa, wraz z ketchupem, doprawić solą, pieprzem, papryką i kminkiem. Dusić jeszcze 20 minut.
Kluseczki:
-500g mąki pszennej,
-jajko,
-sól,
-zimna woda.
Mąkę przesiać, dodać sól. Zrobić dołeczek, wbić jajko i wlać trochę wody, wymieszać końcówką noża. Zagnieść ciasto, dolać tyle wody, by ciasto było gładkie i elastyczne. Odrywać małe porcje ciasta tworząc malutkie kluseczki. Wrzucać porcjami na osolony wrzątek. Gotować około 1 minuty od momentu wypłynięcia. Odcedzić i dodać do gulaszu.
Krem warzywno – serowy z chipsami z buraków
Składniki:
-2 pory
-1 średniej wielkości seler
-2 pietruszki
-300 g (3 opakowania) serka topionego MSM Mońki
-100 ml słodkiej śmietanki
-sól, pieprz ziołowy do smaku
-rosół lub woda
-2 czerwone buraki
Wykonanie:
Warzywa obrać, pokroić w kostkę. Podlać rosołem lub wodą, tak aby je przykryć. Ugotować do miękkości. Dodać serek topiony, śmietankę i przyprawy. Całość zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Zupę podawać z chipsami z buraków.
Chipsy:
Buraki umyć, obrać i pokroić w cieniutkie plasterki. Usmażyć w głębokim oleju, aż zaczną się wywijać brzegi (ok. 3-4 min.) Odsączyć na ręczniku papierowym.
Mięso umyć, osuszyć i pokroić w kostkę, posypać obficie przyprawą do gulaszu i podsmażyć na oleju rzepakowym. Przełożyć do garnka, posypać ponownie przyprawą do gulaszu, zalać wodą i dusić na małym ogniu. Pieczarki oczyścić, pokroić w dość dużą kostkę, posypać vegetą. Podsmażyć na oleju rzepakowym i dusić ok. 10min. Papryki oczyścić, pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju. Wszystko połączyć z mięsem, dodać przecier i chili. Dusić do miękkości, około godziny. Zagęścić mąką rozkłóconą z wodą. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Placki:
-1kg ziemniaków,
-3 jajka,
-cebula,
-łyżeczka vegety,
-łyżka soli,
-6 lub więcej łyżek mąki pszennej.
Ziemniaki i cebulę obrać, zetrzeć na tarce o małych oczkach. Przełożyć na durszlak, by ziemniaki nieco ociekły. Dodać jajka, sól oraz vegetę. Na koniec dodać mąkę, dokładnie wymieszać. Na mocno rozgrzanym oleju rzepakowym smażyć duże placki, z obu stron na rumiano. Na placki nakładać gulasz, złożyć na pół, wierzch także polać gulaszem.
Karkówkę przekrój wzdłuż na pół, a potem podziel na kotlety. Mięso rozbij tłuczkiem i oprósz mąką. Usmaż na złoty kolor. Cebule obierz i pokrój w piórka. Następnie przesmaż je w garnku. Wsyp przyprawy. Gdy cebulka zarumieni się, dodaj mąkę i wszystko przysmaż. Cebule zalej wrzątkiem (600 ml) i dodaj mięso. Wrzuć Bulionetkę do duszonych mięs, która podkreśli smak wszystkich składników potrawy. Duś, aż karkówka będzie miękka. Serwuj z ulubioną kaszą.
Wieprzowe kąski z pomidorami
Składniki:
-1/2 kg szynki wieprzowej bez kości,
-5 suszonych pomidorów, marchewka,
-cebula,
-250ml drobiowego bulionu,
-do smaku: oregano, majeranek, bazylia, ostra papryka, ocet winny oraz sól i pieprz,
-łyżka mąki pszennej.
Przygotowanie
Mięso umyć i osuszyć, pokroić na kawałki wielkości około 4 cm. W każdym kawałku zrobić na środku nacięcie. Suszone pomidory osączyć, pokroić w paski. Nadziewać nimi mięso. Kąski przełożyć na patelnię, dodać pokrojoną w piórka cebulę oraz marchewkę pokrojoną w plasterki. Oprószyć przyprawami i wstawić na całą noc do lodówki. Następnego dnia całość zrumienić, podlać gorącym bulionem i dusić około godziny na wolnym ogniu. W razie potrzeby podlać odrobiną wody. Na koniec zaciągnąć mąką rozpuszczoną w trosze wody. Doprawić do smaku.
Kociołek z kurczakiem
Składniki:
– 400 g piersi z kurczaka,
– 1 Bulionetka do duszonego kurczaka Knorr,
– 1 opakowanie mieszanki warzyw na patelnię,
– 1 cebula,
– 150 ml śmietany.
Przygotowanie:
Kurczaka pokrój w kostkę 1×1 cm, podobnie cebulę. Przygotuj duży rondel i rozgrzej w nim tłuszcz. Podsmaż mięso oraz cebulkę. Wrzuć mieszankę warzyw i smaż przez chwilę. Dodaj śmietankę i Bulionetkę która wzbogaci smak dania i podkreśli go. Wszystko duś, aż potrawa delikatnie zgęstnieje.