Kuchnia arabska – przepisy i tradycyjne przyprawy | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kuchnia arabska – przepisy i tradycyjne przyprawy

17 stycznia 2018, dodał: czekoladka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kuchnia arabska jest barwna i aromatyczna. Dania tej kuchni są zdrowe, bogate w niezbędne wartości odżywcze. Składniki dań kuchni arabskiej, elementy diety bliskowschodniej, są różnorodnego pochodzenia i gwarantują bogactwem smaków i aromatów brak nudy w kuchni i na stole.

arabska kuchnia

okładka!

Mięso w krajach arabskich jest produktem dość drogim. Najbardziej popularnym gatunkiem mięsa jest baranina lub jagnięcina. Je się sporo wołowiny, lubiany jest drób. Zaś bazą do dań głównych są ryż i kasze burgul (burgol) a nie tak jak u nas, ziemniaki.

Rośliny strączkowe zaś to baza kuchni arabskiej. Na sukach warzyw (czyli targach) pysznią się poukładane w barwne sterty piękne kabaczki, bakłażany, kalafior, pomidory, cebula, ogórki, czosnek, cytryny, sałaty różnego gatunku, szpinak, mloukhijeh i wiele, wiele innych. Bardzo popularne są zielone części roślin i zioła – zielona pietruszka, kolendra, tymianek.

kebab!!!W krajach arabskich je się dużo owoców. Sprzyjający klimat i położenie geograficzne sprawiają, że pyszne owoce dostępne są przez cały rok. Najbardziej powszechne są owoce cytrusowe, daktyle, figi, granaty, arbuzy, melony, brzoskwinie

Oliwa z oliwek ma zaszczytne miejsce w kuchni arabskiej. Często kupowana w dużych, kilkunastolitrowych pojemnikach, dodawana jest do past warzywnych, do sałatek, do gotowania, używana jest do maczania pieczywa.

Chleb w kuchni arabskiej ma absolutnie zaszczytne miejsce. Występuje w wielu odmianach – od płaskich placków pieczonych nad ogniem w specjalnych kopułowatych piecach, po tradycyjny khobez – chleb składający się z dwóch warstw.Baklava!!!!!!

Arabski stół podczas posiłku trudno wyobrazić sobie bez kilku miseczek oliwek – zwykle z pestką, czarne i zielone owoce gaju oliwnego występują w wielu odmianach i smakach – od cierpkich, przez całkiem łagodne, po dymne, jakby wędzone.

Kuchnia arabska bez tahini? Niemożliwe! ;) Pasta z nasion sezamu to jeden z najbardziej popularnych dodatków do dań.

herbata!Herbata dla mieszkańca krajów arabskich to napój podstawowy. Pijana w maleńkich szklaneczkach do posiłku, zwykle jest dość słodka.

Kawa jest napojem uwielbianym przez Arabów. Proces przygotowania kawy to czynność pełna celebracji. Prawdziwa kawa po turecku, czyli türk kahvesi, jest podawana w trzech wersjach: mało słodka (şekerli), półsłodka (orta) lub bez cukru (şekersiz).  Parzona jest w małym specjalnym naczyniu – cezve.  Aromat arabskiej kawy na długo pozostaje w nozdrzach.

 

Przyprawy kawa1111!!!

Wiele z nich przybyło do krajów arabskich z karawanami sunącymi z Indii. Już w czasach dawnych dodatek przypraw był urozmaiceniem dość monotonnych posiłków wędrujących beduinów. Aromatyczne przyprawy, by wymienić tylko te najpopularniejsze – kumin, kardamon, goździki,  tymianek (zaatar), sumak, mięta, czarna cytryna, gałka muszkatołowa, anyż, kurkuma, curry, szafran, czosnek, ziele angielskie, pietruszka, pieprz czarny, cynamon – bez nich nie ma współczesnej arabskiej kuchni. Dziś w sklepach znajdziemy również ogromną liczbę mieszanek skomponowanych do dań kuchni arabskiej – do falafela, do szawarmy, do kibbe, etc. Jest to wygodny sposób doprawiania dań.

Tradycyjne potrawy arabskie:

  • falafel – popularne wegetariańskie danie, są to smażone kulki z bobu lub ciecierzycy, z sezamem;
  • hummus – dip podawany z warzywami lub chlebem pita, przygotowywany z gotowanej i utartej ciecierzycy, ziaren sezamu, czosnku i przypraw;
  • kuskus – tradycyjna potrawa marokańska, w której skład wchodzą ziarna pszenicy twardej, smażone warzywa, w tym rzepa, ziemniaki, dynia oraz baranina lub mięso z kurczaka.
  • Baba ghanoush – pasta z bakłażana

Uwieńczeniem tradycyjnego arabskiego, szczególnie świątecznego, posiłku są owoce i różne rodzaje ciast, ciasteczek, deserów. Wszystkie słodkie, z wyraźnym aromatem miodu, wody różanej, wody z kwiatów pomarańczy, z dodatkiem orzechów i bakalii.

 

Arabskie kefty z pietruszką i fetą

Składniki:Arabskie kefty!
-1/2 kg mielonej wołowiny,
-cebula,
-2 ząbki czosnku,
-łyżka jogurtu naturalnego,
-łyżka koncentratu pomidorowego Pudliszki,
-łyżeczka oregano,
-1/2 pęczka natki pietruszki,
-50g sera feta,
-sól, pieprz.

 Przygotowanie

Cebulę posiekać, zeszklić na odrobinie oleju. Dodać do mięsa, dodać drobno posiekany czosnek, jogurt naturalny oraz koncentrat pomidorowy. Doprawić do smaku solą, pieprzem i oregano. Dokładnie wyrobić masę. Pietruszkę dokładnie posiekać, dodać pokruszony ser feta, wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Z masy mięsnej formować placuszki, nakładać po trosze farszu i zlepiać, formując podłużne kefty. Obsmażyć na oleju ze wszystkich stron na złoty kolor. Można także upiec je na grillu lub zapiec w piekarniku.

 

Pilaw na zielono
pilaw na zielono
Składniki:
-3 łyżki masła
-2 szklanki posiekanej cebuli
-2 szklanki ryżu
-½ szklanki posiekanego estragonu, szczypiorku, pietruszki, koperku i trybuli
-4 szklanki bulionu warzywnego
-sól
-pieprz
-1 liść laurowy

Przygotowanie:
Na rozgrzane masło wrzucić posiekaną cebulę i smażyć około 5 min. Po tym czasie dodać ryż i trzymać na ogniu do momentu, aż się zarumieni. W między czasie bulion zmiksować z ziołami, solą oraz pieprzem, po czym dodać do ryżu. Całość wymieszać i doprowadzić do zagotowania. Wrzucić liść laurowy i gotować pod przykryciem na małym ogniu około 25 min., aż ryż wchłonie cały płyn.

 

Pilaw migdałowo – ryżowypilaw migdałowy

Składniki:

-3 / 4 szklanki posiekanej cebuli
-1 / 2 szklanki płatków migdałów
-1 łyżka masła lub margaryny
-2 szklanki bulionu z kurczaka
-2 szklanki ryżu błyskawicznego niegotowanego

Wykonanie

Na patelni smażyć cebulę i migdały w maśle, aż cebula zmięknie i migdały będą lekko rumiane. Dodać bulion, zagotować. Wymieszać z ryżem i przykryć pokrywką. Zdjąć z ognia. Odstawić na 5-8 minut, aż płyn zostanie wchłonięty.

 

Arabska zupa fasolowa

Składniki: arabska fasolowa

-1 puszka pomidorów,
-1 puszka mieszanki fasoli,
-2 papryki,
-1 cukinia,
-1 szklanka zielonej soczewicy,
-mrożone liście szpinaku,
-3 łyżki oleju roślinnego,
-1 łyżeczka kurkumy,
-1 łyżeczka cynamonu w proszku,
-1/2 łyżeczki ostrej suszonej sproszkowanej papryki,
-1 łyżeczka ziaren kminku,
-2 łyżki przyprawy kebab gyros,
-1 łyżka przyprawy tandoori masala,
-bulion drobiowy (kostka),
-sok z 1/4 cytryny,
-2 ząbki czosnku,  średnia cebula,  zasmażka błyskawiczna, opcjonalnie tarty żółty ser.

Przygotowanie:

W garnku rozgrzać olej i smażyć poszatkowaną cebulę z kurkumą, cynamonem, kminkiem i suszoną papryką aż cebula będzie miękka. Do garnka dodać: odcedzoną fasolę, pomidory, pokrojoną paprykę i cukinię oraz szpinak. Dodać 3 szklanki wywaru. Wszystko wymieszać, dodać sok z cytryny i przyprawy. Gotować, aż papryka będzie miękka, ciągle mieszając. Gotową zupę można podawać z serem żółtym na wierzchu i odrobiną jogurtu naturalnego. Można zagęścić zasmażką w razie potrzeby.

 

Hummushummus-280b

Składniki:

-0,5 kg ziarna ciecierzycy,
-pasta sezamowa (tahina),
-olej tłoczony na zimno (lniany, oliwa z oliwek, słonecznikowy),
-jogurt naturalny,
-sok z cytryn,
-5 ząbków czosnku,
-świeży imbir,
-pieprz, sól.

Sposób przygotowania:

Cieciorkę dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą i namaczamy na noc. Do 1l wrzącej wody wrzucamy ciecierzycę, gotujemy do uzyskania miękkości. Podczas gotowania uzupełniamy wodę wyłącznie wrzątkiem (inaczej może stwardnieć). Ugotowaną cieciorkę miksujemy, dodajemy oliwę, sok z cytryn, tahinę. Jeśli masa jest bardzo gęsta można dodać trochę wody, w której gotowaliśmy cieciorkę. Na końcu dodajemy jogurt naturalny, przeciśnięte przez praskę czosnek, imbir, oraz inne przyprawy.

 

Kofta z wieprzowinykofta wieprzowe

składniki:

-800 g wieprzowiny
-1 cebula
-2 łyżki oliwy z oliwek
-3 ząbki czosnku
-1 mały pęczek kolendry

Przyprawy:
-Imbir
-Pieprz czarny mielony
-Sól czosnkowa
-Przyprawa do mięsa mielonego
-Przyprawa kebab-gyros
-Papryka słodka

Sos:
-200 ml jogurtu naturalnego
-100 ml jogurtu greckiego
-1 świeży ogórek
-2 ząbki czosnku
-Sól czosnkowa
-Mięta suszona
-Pieprz czarny mielony
-Tzatziki
-Szczypta cukru

Mięso umyć, oczyścić, osuszyć papierowym ręcznikiem, pokroić na małe kawałki, a następnie dwukrotnie zmielić. Obraną cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na gorącej oliwie, pod koniec dodać posiekaną kolendrę i wystudzić. Zmielone mięso przełożyć do miski, dodać cebulę, doprawić do smaku. Mięso wyrobić na gładką, jednolitą masę, uformować z niego walcowate kotleciki o długości około 5 cm, a następnie nadziać je na wykałaczki i odstawić na godzinę do lodówki.
W międzyczasie przygotować sos: połączyć oba jogurty, dodać obranego i startego ogórka oraz posiekaną miętę. Sos doprawić do smaku wyciśniętym czosnkiem, cukrem, solą i czarnym pieprzem.
Kotleciki piec około 20 minut w temperaturze 180˚C z włączoną funkcją termoobiegu. Podawać z przygotowanym wcześniej sosem tzatziki.

 

Kofta z dipem czosnkowym

Składniki:

– 5 ziemniakówkofta z dipem
– 15 dag sera białego (zwarty)
– papryka czerwona
– 10 dag maki pszennej
– jajo
– sól, pieprz, garam masala, świeża kolendra
– olej

Na dip:

-mały jogurt grecki,
-ząbek czosnku,
-kmin,
-chili, kurkuma lub curry,
-sól, pieprz,
-2 małe pomidory

Wykonanie

Ziemniaki ugotować w mundurkach, przestudzić, obrać i przecisnąć przez praskę. Przełożyć do miski, połączyć z serem, pokrojoną w kosteczkę paprykę, mąką i jajkiem. Masę doprawić do smaku przyprawami, uformować malutkie klopsiki, można je obtaczać w jajku i mące z dodatkiem przypraw i smażyć na głębokim tłuszczu. Przygotować dip: do jogurtu dodać przyprawy, czosnek i pokrajane w kosteczkę pomidory. Koftę nadziewać na patyczki – podawać z dipem.

 

Szaszłyki z baraniny

Składniki:szaszłyki z baraniny

– 1/2 kg baraniny – najlepiej gdyby to był comber lub polędwica
– 1/4 kg surowej, ładnej i świeżej słoniny
– 1/2 kostki masła
– cytryna
– 3-4 średnie cebule
– odrobina bulionu lub rosołu
– sól, pieprz, mielona słodka i ostra papryka
– 50 g koncentratu pomidorowego

Przygotowanie:

Mięso dokładnie obrać z tłuszczu i błony. Dokładnie umyć pod zimną bieżącą wodą. Następnie osuszyć i pokroić w kawałki odpowiednie do nabicia na szaszłyk. Podobnie pokroić  słoninę i cebulę. Oprószyć kawałki mięsa pieprzem, skropić sokiem z cytryny. Razem z przygotowaną słoniną lekko oprószoną słodką papryką wstawić mięso do lodówki na dwie godziny. Następnie poszczególne składniki nabijać kolejno na szpadki. Lekko można całość posolić i przetrzeć z dwóch stron lekko roztopionym masłem i koncentratem pomidorowym rozrobionym z odrobiną bulionu i niewielką ilością zmielonej ostrej papryki. Tak przygotowane szaszłyki piec na grillu kilka minut z dwóch przeciwległych stron (nie obracać szaszłyków w kółko). Podawać najlepiej z chlebem. Natomiast bardziej wykwintnie jeśli ktoś chce można podać na odpowiednio przygotowanym ryżu, który dodatkowo dekorujemy listkami zieleni i pomidorkami koktajlowymi.

 

Pieczeń baraniapieczen barania

Składniki:

– 0,8 – 1 kg dobrego mięsa baraniego pozbawionego kości
– tłuszcz do smażenia
– 10 dag słoniny wieprzowej
– 3 średniej wielkości cebule
– 500 ml wody
– ćwierć szklanki mąki pszennej
– szklanka śmietany – najlepiej 18% do zup, ukwaszonej
– 150 ml octu spirytusowego
– owoce jałowca – jedna łyżka stołowa
– pół łyżeczki startej gałki muszkatołowej
– ziele angielskie
– sól, pieprz
– świeża bazylia do przybrania

Przygotowanie:

Podstawą baraniny pieczonej jest odpowiednia zalewa, zwana też maceratem lub bajcą. W garnku zagotować pół litra wody, dodać octu, przyprawy i zagotować. Gdy zalewa jeszcze wrze zalać tą bajcą mięso baranie, które uprzednio pięknie obraliśmy z żył, powięzi i nadmiaru tłuszczu. Mięso z maceratem odstawić w chłodne miejsce, co jakiś czas obracać baraninę w zalewie. Po 24 godzinach wyjąć mięso i naszpikować ją słoniną. Posypać solą, oprószyć dokładnie mąką. Silnie rozgrzać tłuszcz w brytfance i przyrumienić baraninę. Co jakiś czas polewać ją niewielkimi ilościami wody. Po chwili pieczenia przykryć pokrywą i dusić na małym ogniu. Gdy pieczeń barania będzie już miękka wyjąć ją a do sosu, który powstał, dodać śmietanę z mąką, pozostałą po oprószeniu mięsa. Zagotować. Doprawić do smaku solą, pieprzem bądź jałowcem.

 

Udziec jagnięcy pieczonyudziec jagnięcy

Składniki:

– 10 ząbków czosnku przeciśniętych przez praskę
– 1 pęczek rozmarynu lub łyżka suszonego
– 100 g masła
– 50 ml oliwy
– sok z cytryny
– sól, pieprz
Przygotowanie:

Posiekać kilka gałązek rozmarynu i wymieszać z połową czosnku, połową soku, oliwą, solą (1-2 łyżeczki) oraz pieprzem. Mieszaniną dokładnie natrzeć udziec i pozostawić w lodówce na 24 godziny. Masło utrzeć z kilkoma usiekanymi listkami rozmarynu, pozostałym czosnkiem i sokiem. Doprawić solą i pieprzem, również odstawić do lodówki. Następnego dnia mięso obwiązać sznurkiem w kilku miejscach. W udźcu zrobić kilka nacięć i umieścić tam plastry masła i kawałki rozmarynu. Piekarnik rozgrzać do maksimum, umieścić mięso i piec 15-20min. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec ok. 1 ½ godziny często podlewając wytworzonym sosem. Gdy mięso zbytnio się nam rumieni nakryć folią aluminiową.

 

Turecka pizza Etlie PideTurecka pizza!

Ciasto: 

-200g mąki pszennej,
-150ml wody,
-4 łyżki oleju rzepakowego,
-15g świeżych drożdży,
-1/2 łyżeczki cukru,
-1/2 łyżeczki soli.

Mąkę przesiać. Drożdże zasypać cukrem, wymieszać i odstawić na 5 minut, by się rozpuściły. Dodać do mąki. Dodać sól i olej. Zagniatając, stopniowo dolewać wodę. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto.  Uformować kulę, przykryć ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejsce, by ciasto podwoiło swoją objętość.

Farsz:

-350g mielonej wołowiny,
-duża cebula,
-ząbek czosnku,
-2 łyżki koncentratu pomidorowego,
-puszka krojonych pomidorów,
-1/2 łyżeczki tymianku,
-1/2 łyżeczki kminu rzymskiego,
-1/2 łyżeczki bazylii,
-1/2 łyżeczki oregano,
-łyżeczka przyprawy do pomidorów (użyłam Kamis),
-łyżeczka ognistej mieszanki przypraw (użyłam Kamis),
-łyżka soli czosnkowej (użyłam Kamis),
-pieprz czarny ziarnisty (użyłam Kamis),
-łyżka posiekanej natki pietruszki lub szczypioru,
-50 g startego żółtego sera,
-pomidor.

Cebulę obrać, drobno posikać, zeszklić na odrobinie oleju, dodać mięso oraz posiekany czosnek. Dusić około 8 minut na małym ogniu. Dodać pomidory z puszki, doprawić tymiankiem, bazylią, oregano, kminem rzymskim, papryką, solą i pieprzem. Ciasto podzielić na trzy części, każdą część rozwałkować i uformować kształt łódki. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Nałożyć farsz, posypać startym serem, ułożyć plastry pomidora. Piec około 25-30minut w temp. 200st. Przed podaniem oprószyć natką pietruszki lub szczypiorkiem.

 

Kebab Massalam kebab-masaala

Składniki dla 4 osób:

-1 kg mielonej wołowiny
-200 g bułki tartej
-3 łyżki jogurtu naturalnego
-2 łyżki posiekanych liści kolendry
-2 łyżki roztopionego masła
-1 łyżka Sunquicka Pomarańcza
-1 łyżeczka soli
-1 łyżeczka szafranu w proszku
-2 zielone chilii
-1 cebula
–3 ząbki czosnku
-4 łyżki świeżego imbiru

Sposób przygotowania:

Cebulę, chilli, czosnek i imbir pokroić bardzo drobno. Wszystkie składniki prócz masła wymieszać dokładnie w dużej misce i odstawić na około 30 minut tak, by ich aromaty się przeniknęły. Z powstałej masy uformować kiełbaski i naprzemiennie z dowolnymi warzywami (cebula, papryka, cukinia, bakłażan itp.) nadziewać je na patyczki. Całość posmarować masłem i zapiekać na grillu lub w piekarniku. Gotowe! Orientalny aromat przypraw uzupełniony nutką pomarańczy sprawia, że szaszłyki smakują wprost niesamowicie. Kolendra nadaje nieco świeżości, jogurt łagodzi lekko ostrość papryczek, a roztopione masło sprawia, że kawałki mięsne wprost rozpływają się w ustach, są miękkie i aromatyczne. Szybka i wybitnie smaczna propozycja dla kreatywnych amatorów tradycyjnego grillowania. Smacznego!

 

Musaka musaka

Składniki:

– 500 g mielonego mięsa
– 2 bakłażany
– 2 cebule
– 12 czarnych oliwek
– 4 łyżki oleju
– 1 szklanka soku pomidorowego
– 2 szklanki mleka
– 3 jajka
– 3 łyżki startego żółtego sera
– 3 ząbki czosnku
– 2 łyżki koncentratu pomidorowego
– gałka muszkatołowa
– sól
– pieprz
Przygotowanie:


Cebulę obrać i posiekać. Zrumienić na 2 łyżkach oleju, dodać mięso. Smażyć kilka minut, wlać sok. Dusić pod przykryciem 15 min. Dodać koncentrat, wymieszać. Doprawić zmiażdżonym czosnkiem, solą oraz pieprzem. Oliwki pokroić w krążki i dodać do mięsa. Bakłażany umyć, pokroić w plastry, oczyścić, posolić i odstawić na 15 min. Żaroodporne naczynie wysmarować tłuszczem. Układać w nim mięso, potem bakłażany. Mleko roztrzepać z jajkami i serem. Zalać mięso z bakłażanami. Posypać solą i gałką muszkatołową. Piec w 200 st. przez 30 min.

 

Pitapita

Składniki :

-1 i 1/4 szklanki ciepłej wody (100 stopni do 110 stopni)
-1 łyżeczka suchych drożdży aktywnych
-3 szklanki mąki, a także więcej za odkurzanie
-1 łyżka soli
-1 i 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek, a także więcej do miski

Wykonanie:

Wlać wodę do miski z mikserem. Drożdże zalać woda i mieszać, aż się rozpuszczą. Dodać mąkę, utrzeć mikserem.  Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 1 i 1/2 godziny, aż ciasto podwoi objętość.
Ciasto posypać mąką i solą i dodać oliwę z oliwek i pozostałe 1 i 1/2 szklanki mąki. Wymieszać na średnio-niskiej prędkości, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne, około 5 minut.
Przenieść ciasto na posypaną mąką stolnicę i ugniatać około 10 minut. Umieścić w lekko naoliwionej misce i przykryć folią. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1 i  1/4 godziny.

Ciasto podzielić na pół.  Każdą część podzielić na cztery kawałki utoczyć kulki. Przykryć je luźno kawałkiem folii co chroni ciasto przed wysychaniem. Na posypanej mąką powierzchni roboczej, utoczyć dwie kulki o średnicy 7 cm. Piec na wyłożonej papierem blasze na  jasny brąz, 6 do 8 minut w temp. 225st.

 

Falafel z sosem tahinifalafel

składniki :

-2 szklanki suszonej ciecierzycy
-1 mała czerwona cebula, grubo posiekane
-4 ząbki czosnku
-1/2 szklanki drobno posiekanych świeżych liści pietruszki płaskim
-1/2 szklanki grubo posiekanej świeżej kolendry
-1/2 szklanki grubo posiekanej świeżej mięty
-1 łyżeczka mielonego kminku
-1 łyżeczka mielonej kolendry
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 i 1/2 łyżki grubej soli
-1 i 1/2 łyżeczki świeżo zmielony czarny pieprz
-Olej rzepakowy, do smażenia
-sos tahini
-Marynowane warzywa
Wykonanie

Umieścić ciecierzycę w dużej misce i dodać tyle wody, aby całą pokryło. Umieścić miskę w lodówce i moczyć przez co najmniej 12 godzin. Odsączyć  i dokładnie opłukać.
Przełożyć ciecierzycę do miski malaksera i zmiksować. Dodaj cebulę, czosnek, natkę pietruszki, kolendrę, miętę, kminek, kolendra, proszek do pieczenia, sól i pieprz. Miksować, aż powstanie puree.
Głęboki garnek napełnić litrem oleju. Podgrzać.  Z masy formować kulki i kłaść na gorący olej. Smażyć, obracając w razie potrzeby, aż zbrązowieje ze wszystkich stron, około 5 minut. Przenieść falafel na ręcznik papierowy. Podawać natychmiast z tahini i marynowanymi warzywami.

 

Kruche ciasteczka sezamkisezamki

Składniki: 

-200 g bardzo miękkiego masła
-200 g mąki
-100 g mąki kukurydzianej
-100 g cukru pudru


Masa sezamowa:

-100 g cukru
-100 ml śmietany
-50 g masła
-150 g sezamu

Wykonanie
Wsypać sezam na suchą patelnię i podprażyć na delikatny złoty kolor. Wszystkie składniki ciasta zagnieść, zawinąć w folie i włożyć do lodówki na 30 minut. Następnie rozwałkować do wielkości formy (moja ma wymiar 39×25 cm). Włożyć do piekarnika nagrzanego do 180*C na 10 minut. W tym czasie na patelnie wsypać cukier, dodać masło i śmietanę. Mieszać do rozpuszczenia i połączenia się składników. Chwilę pogotować a na koniec wsypać sezam. Wyjąc ciasto z piekarnika i rozłożyć na nim równomiernie masę sezamową. Włożyć z powrotem do piekarnika na 25 minut. Wyjmujemy i studzimy około 5-10 minut, po tym czasie kroimy ciastka. Mogą być kwadraty, prostokąty co chcemy.

Autor: http://olainthekitchen.blogspot.com/

 

Baklavabaklava

Składniki :

-4 filiżanki pistacji, orzechów włoskich lub pekan, drobno posiekane
-3 i 1/2 szklanki cukru pudru
-2 łyżki wody różanej
-1 łyżka mielonego cynamonu
-1 łyżeczka soku świeżo wyciśniętego z cytryny
-1 ciasto filo mrożone, rozmrożone
-2 szklanki stopionego masła klarowanego

Wykonanie:

W średniej misce wymieszać orzechy, 1 szklankę cukru, 1 łyżkę wody różanej i  1 łyżkę cynamonu.
Pozostałe 2 i 1/2 szklanki cukru, 1 i 1/4 szklanki wody i sok z cytryny pogrzać w rondelku na średnim ogniu. Doprowadzić do wrzenia; natychmiast zmniejszyć ogień i gotować, aż lekko zgęstnieje, od 3 do 5 minut. Dodaj pozostałą łyżkę wody różanej i gotować jeszcze przez 1 minutę. Zdjąć z ognia i ostudzić.

Foremkę natłuścić. Wyłożyć połowę ciasta filo w naczyniu do pieczeni. Posmarować masłem. Posypać na wierzchu mieszanką orzechów i kontynuować układanie warstw ciasta filo na pozostałej mieszance orzechów, między każda warstwą smarować masłem.
Górną warstwę posmarować obficie masłem. Za pomocą ostrego noża  pokroić ciasto na kawałki w kształcie rombu, ciąć przez wszystkie warstwy filo.
Do piekarnika i piec przez 10 minut w temp. 180st. Zmniejszyć  temperaturę do 120st i kontynuować pieczenie na złoty kolor, około 50 minut. Wyjąć z piekarnika i polać klarowanym masłem. Ostudzić.

 

Basbussabasbusa!

Ciasto:

2 szkl. kaszy manny,
-10 dag wiórków kokosowych,
-cukier waniliowy,
-łyżeczka cynamonu,
-szkl. mąki,
-3 łyżeczki proszku do pieczenia,
-szkl. mleka,
-20 dag margaryny.

Wszystko prócz mleka i margaryny wymieszać. Dodać resztę, wyrobić ciasto. Wyłożyć na blaszkę o wym. 24x29cm wyłożoną papierem. Pokroić ma romby. Piec ok. 40-45 min w temp. 170st.

Syrop:

szkl. wody,
-1,5szkl cukru,
-łyżeczka soku z cytryny.

Syrop zagotować, przestudzić. Syropem zalać gorące ciasto. można wierzch posypać wiórkami kokosowymi. Ciastka wyjmować dopiero, jak wsiąknie syrop.

 

Tureckie placki Gozlemeturecki eplacki

Ciasto:
-1 łyżeczka cukru
-1/2 szklanki letniej wody
-1 czubata łyżka zakwasu na chleb (jak ktoś nie ma, można użyć 9g suszonych drożdży)
-około 1/2 kg mąki pszennej
-1/2 łyżeczki soli
-2/3 szklanki letniego mleka

Farsz:
-około 400 g szpinaku (ja użyłam mrożony)
-80 g sera pleśniowego (tu Lazur)
-duży ząbek czosnku (albo 2 mniejsze)
-sól, pieprz, chilli mielone, papryka ostra, Garam Masala

Przygotowanie:

Szpinak rozmrozić i smażyć doprawiony, solą, pieprzem i pozostałymi przyprawami. Gdy jest już usmażony dodać pokruszony ser i podsmażać dopóki ser się nie rozpuści. Wyłączyć patelnię i odstawić do przestygnięcia.
W misce wymieszać wodę z mlekiem, cukrem i solą oraz zakwasem. Mąkę dodawać powoli i delikatnie ugniatać (pilnować aby ciasto było elastycznie, a nie twarde). Odstawić na minimum 30 min ,przykryte ściereczką.
Po tym czasie ciasto podzielić na mniejsze kawałki i rozwałkować na cienkie placki. Na połowie placka rozsmarować cienko szpinak (tak aby brzegi były suche), po czym złożyć go, a brzegi zagnieść ze sobą. Można jeszcze delikatnie rozwałkować. Smażyć na mocno rozgrzanej i suchej patelni.

 

Pita z serem oraz jabłkiem i dyniąpita z serem

Składniki:

-350 ml chudej serwatki
-ok. 800 kg mąki
-jajko
-szczypta soli

500 g mąki przesiać do miski, dodać jajko, serwatkę i sól. Składniki wymieszać. Zagniatać ciasto, w razie potrzeby dodawać po troszkę mąki. Ciasto powinno być bardzo miękkie, delikatne, elastyczne i odchodzić od ręki. Mąkę dodajemy bardzo powoli i stopniowo, tyle ile ciasto przyjmie. Trzeba uważać, aby ciasto nie było za twarde. Gotowe, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. W tym czasie przygotować nadzienie.

Składniki na nadzienie serowe, na 3 pity:

-1,5 kg twarogu
-2 jajka
-cukier

Jajka lekko roztrzepać, wymieszać widelcem z twarogiem.

Składniki na nadzienie jabłkowe, na 1 pitę:

-200 g obranych jabłek
-100 g obranej dyni
-cukier

Jabłka i dynię zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Dodatkowo:

4-5 łyżek masła
Ciasto podzielić na 4 równe części. Każdą z nich rozwałkować na lekko podsypanym mąką blacie. Rozwałkować bardzo cienko i następnie delikatnie przełożyć ciasto na rękę i palcami drugiej rozciągać stopniowo ciasto aż będzie niemal przeźroczyste. Odłożyć na blat. Posmarować roztopionym masłem wyłożyć ser lub jabłka. Nadzienie nałożyć równomiernie na całej powierzchni, nie zostawiając pustych miejsc. Całość obsypać cukrem. Ciasto zwinąć  i ułożyć w blaszce wyścielonej papierem do pieczenia.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i piec ok. godziny, aż pita się zrumieni.

Polewa:

-200 ml gęstej śmietany
-jajko
-cukier

Śmietanę  wymieszać z jajkiem. Gorącą pitę poporcjować w blaszce, i rozprowadzić na nich śmietanę. Obsypać cukrem pudrem i piec ok 20 minut, aż śmietana się zapiecze.

Autor: http://www.fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/

 

Ayranayran

Składniki:

-6 łyżek jogurtu pełnotłustego,
-600 ml wody,
-sól morska do smaku.


Przygotowanie:

Wymieszać wodę z jogurtem. Proporcje to 2 łyżki jogurtu na szklankę wody. Dodać sól i intensywnie ubijać aż powstanie lekka pianka. Odstawić do lodówki na dłuższy czas do schłodzenia.

Materiały: arabskiesmaki.blogspot.com

 

zobacz również:

  1. Ciasta z jabłkami – różne przepisy
  2. Kuchnia turecka – przepisy, przyprawy i tradycyjne dania

  3. Chińska dieta Yin Yang

  4. Kuchnia indyjska – jakie stosować przyprawy i przepisy

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Kuchnia arabska – przepisy i tradycyjne przyprawy

  1. avatar yas pisze:

    Pyszne potrawy, pyszne przepisy, ale… skoro mowa jest o kuchni arabskiej, to skąd się wzięły:

    – potrawy tureckie
    – kofty z wieprzowiny?

Dodaj komentarz