Przedwczesne siwienie włosów – czy da się go uniknąć?

4 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Przedwczesne siwienie włosów stanowi źródło ogromnych kompleksów niezależnie od płci. Siwizna kojarzy się ze starością, dlatego jest szczególnie trudna do przełknięcia przez młodych ludzi. Farbowanie włosów to niestety walka z wiatrakami, bo nie likwiduje przyczyn, a jedynie maskuje problem. Na szczęście przedwczesne siwienie włosów to problem, którego natura leży w nieodpowiednich nawykach, niezdrowym stylu życia i niedoborach w diecie. Jak zapobiec przedwczesnemu siwieniu włosów?

siwienie

Przedwczesne siwienie — co to?

Siwienie włosów to naturalny proces, który pojawia się z czasem. Wraz z upływem lat włosy tracą swój pigment. Najpierw pojawiają się pojedyncze siwe włosy, aby z czasem całkowicie zmienić swój kolor na szary lub biały. Naturalne siwienie związane z wiekiem zaczyna się już po przekroczeniu 30. roku życia.

Problem pojawia się, gdy siwizna zaczyna pojawiać się po 20. roku życia lub nawet jeszcze w wieku nastoletnim. Właśnie takie zjawisko nazywane jest przedwczesnym siwieniem. Utrata pigmentu w młodym wieku jest związana z wieloma czynnikami: genetyką, złymi nawykami żywieniowymi, niedoborami witamin, dużym stresem, a nawet stosowaniem używek. Dobra wiadomość jest taka — wiele z tych powodów można zniwelować.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak silny wpływ na przedwczesne siwienie włosów może mieć stres zapraszamy do zapoznania się z artykułem: https://siwe-wlosy.pl/siwienie-wlosow-a-stres-czy-istnieje-powiazanie

Sposoby na siwe włosy — jak nie poddać się siwiźnie

Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie przedwczesnemu siwieniu włosów jest zmiana nawyków. Zacznij od najważniejszych czynników, które mają największy wpływ na pojawienie się siwych włosów:

  1. Zadbaj o swoją dietę. Upewnij się, że dostarczasz wszystkich witamin i minerałów, które zmniejszają stres oksydacyjny w mieszkach włosowych. W razie potrzeby wprowadź odpowiednią suplementację.
  2. Ogranicz/rzuć palenie papierosów. Unikaj także kontaktu z dymem papierosowym.
  3. Chroń włosy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
  4. Ogranicz sytuacje stresowe do minimum.
  5. Wspieraj swój organizm przez stosowanie sprawdzonych suplementów diety zawierających wyselekcjonowane składniki, które są niezbędne do wspierania procesu odpowiedzialnego za prawidłową pigmentację włosów

gray protect

Produkt można zamówić bezpośrednio na stronie producenta tutaj.

Znaczenie genetyki dla siwych włosów

Zanikanie melaniny w komórkach włosów pojawia się wraz z wiekiem. W tym procesie dużą rolę odgrywa genetyka, czyli odziedziczone predyspozycje organizmu do pojawienia się siwych włosów. Badania przeprowadzone przez naukowców z University Collage London (UCL) wskazały, że jednym z głównych genów odpowiedzialnych za ryzyko pojawienia się przed wczesnego siwienia jest gen IRF4. Chociaż sama jego obecność nie wydaje wyroku skazującego na przedwczesne siwienie, to może znacząco przyczyniać się do gorszej produkcji i mniejszej kumulacji melaniny, czyli barwnika, przez komórki zwane melanocytami.

Czynniki, na które mamy wpływ — jak spowolnić siwienie?

Genetyka to istotny czynnik, od którego zależy ryzyko przedwczesnego siwienia włosów. Jednak obecność odpowiednich genów (np. IRF4) to nie wszystko. Na siwiznę (lub jej brak) wpływa także:

  • styl życia (np. przewlekły, intensywny stres)
  • stosowanie używek (np. papierosów)
  • dieta uboga w witaminy z grupy B
  • duża ekspozycja na promieniowanie słoneczne

Każdy z wymienionych czynników może spowodować przedwczesną utratę barwnika wewnątrz włosów, a więc siwienie. Badania wykazały, że przewlekły stres powoduje uwalnianie noradrenaliny w całym organizmie (także wewnątrz mieszków włosowych), co skutkuje szybszym obumieraniem komórek zawierających barwnik.

W wyniku procesu starzenia dochodzi do spowolnienia funkcjonowania organizmu, w tym również pracy melanocytów. W efekcie – produkowane są mniejsze ilości melaniny. W ten sposób dochodzi do siwienia włosów, które zawierając ograniczoną ilość pigmentu, zmieniają barwę na siwą.” – czytamy w artykule portalu stop-siwiznie.pl – Siwienie włosów – przyczyny leżą głębiej niż się wydaje

Udowodniono, że długotrwałe palenie papierosów poniżej 30. roku życia znacznie przyczynia się do występowania przedwczesnej siwizny. Z kolei w przypadku diety istotny jest poziom składników bogatych w antyoksydanty, które zmniejszają obumieranie komórek z melaniną, a więc utratę koloru. Istotne jest także dostarczanie biotyny (witaminy H), witaminy B3 oraz B5, a także kwasy PABA (kwasu para-aminobenzoesowego). Z kolei nadmierne promieniowanie słoneczne powoduje zmniejszenie ilości melanocytów, dlatego również warto ograniczyć ekspozycję do minimum.

Podsumowanie

Przedwczesne siwienie to główne źródło kompleksów u młodych mężczyzn i kobiet. I chociaż siwienie wydaje się procesem nieuniknionym i nieodwracalnym, to możesz wiele zrobić, aby zmniejszyć szansę na pojawienie się pierwszych, siwych kosmyków na swojej głowie. Niestety, zmiany stylu życia nie są łatwe. Jednak mogą przełożyć się pozytywnie nie tylko na ogólną jakość życia i samopoczucia, ale także zmniejszą szansę na szybsze pojawienie się siwych włosów.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklep a jego reklama ?
To przecież ważne kwestie. Jeśli o to nie zadbacie, to efekt może być...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...