Pomysły na kreatywne spędzenie czasu dla emerytów

22 sierpnia 2017, dodał: amethist
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Utarło się przekonanie, że emeryci większość wolnego czasu spędzają w kościołach, modląc się lub na targach, robiąc zakupy, z których uniesieniem mają potem spore trudności. Panuje przekonanie, że godzinami przesiadują u lekarzy, plotkując i skarżąc się na samotność, a w środkach komunikacji miejskiej dają upust swojej zgryzocie, narzekając lub krzycząc na innych pasażerów. Stereotypy warto jednak obalać i zaproponować seniorom różne aktywności. Wiek wcale nie musi oznaczać wykluczenia ze społeczeństwa, może być okazją do spróbowania całkiem nowych rzeczy. Oto kilka propozycji. 

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Jedno z popularnych polskich porzekadeł mówi, że „człowiek uczy się przez całe życie” — warto mieć to na uwadze i bez względu na wiek być ciekawym świata i żądnym nowych doświadczeń. Wiek nie powinien stać na przeszkodzie, jeśli chodzi o kształcenie się i zdobywanie wiedzy. W czasach, kiedy nasi najbliżsi seniorzy byli młodzi dostęp do uniwersytetów był trudniejszy. Zawirowania polityczne i ekonomiczne sprawiały, że nie wszyscy mieli możliwość kontynuowania nauki na szczeblu wyższym niż podstawowy czy średni, aktualnie jednak świat otwiera przed ludźmi nowe możliwości. Powstaje coraz więcej ośrodków naukowych, swoją ofertę kierujących do osób w podeszłym wieku. Także działające od lat uniwersytety na co dzień kształcące młodych ludzi otwierają kierunki adresowane do seniorów. Tak zwane Studia Trzeciego Wieku, pozwalają nie tylko poszerzać zainteresowania, zdobyć wymarzone doświadczenie, ale także są okazją do spotkań z rówieśnikami, dzielącymi podobne pasje. Nigdy nie jest za późno by kształcić się i realizować marzenia!

Różnego rodzaju kursy

Technologia nieustannie idzie do przodu. Co i rusz na rynku pojawiają się nowe gadżety i rozwiązania, za którymi z trudem nadążają młodzi, z reguły zainteresowani nowościami. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeśli chodzi o osoby starsze. Przez to, że nie rozumieją i nie potrafią obsługiwać różnych urządzeń, z czasem dostępują coraz większej alienacji od pędzącego do przodu społeczeństwa. Onieśmieleni swoją niewiedzą unikają kontaktów z nowymi mediami, bankomatami, czy chociażby coraz bardziej nowoczesnymi automatami biletowymi. Zamykają się na świat, przez to, że coraz mniej go rozumieją. Sytuacja wcale nie musi tak wyglądać, istnieje coraz więcej różnego rodzaju kursów, uczących obsługi poszczególnych urządzeń. Począwszy od użytkowania smartphone i komputerów po surfowanie w Internecie. Nie warto wzbraniać się przed  technologią, może bowiem znacząco ułatwić życie — opłacenie rachunków bez wychodzenia z domów zrobienie niezbędnych zakupów, zamówienie ulubionego jedzenia, czy chociażby kontakt z najbliższymi. XXI wiek da się lubić!

2010

Klub seniora

Klub seniora wielu osobom kojarzy się z nudnymi spotkaniami starszych osób dziergających na drutach, to jednak często stereotyp. Obecnie typu placówki dysponują coraz większymi ofertami, jakie mogą zaoferować zainteresowanym. Do atrakcji klubów seniora można zaliczyć miedzy innymi: wieczorki tematyczne, wspólne granie w planszówki, czy warsztaty garncarskie.  Organizują także wspólne wyjścia do teatru, kina, czy opery. Są świetną okazją do nawiązania nowych znajomości i spędzenia mile czasu. Wychodzą naprzeciw także osobom spragnionym większej ilości wrażeń, urządzając dancingi, czy też różnego rodzaju wycieczki, a nawet wyjazdy do sanatoriów. Ofert jest tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Uprawianie sportu

Podeszły wiek wcale nie musi oznaczać ciągłego przesiadywania w fotelu lub leżenia w łóżku. Może być okazją do coraz częstszego wychodzenia w domu. W końcu nie raz mówimy, że nie mamy na coś czasu, dlatego przekładamy to w nieskończoność, obiecując sobie, że wrócimy do tego, kiedy będzie ku temu sposobność. Bywa, że przypominamy sobie o tym… będąc na emeryturze. Wówczas koniec z wymówkami, warto zrealizować przekładane od lat plany. Jeśli tylko zdrowie na to pozwala, warto zacząć uprawiać sporty. Wiele z nich z łatwością można dostosować do wieku. Pływanie, jogging, joga, fitness, to tylko niektóre z opcji. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszy się tak zwany nordic walking — spacery z kijkami. Stymulują pracę mięśni, sprawiają, że stawy nie są przeciążone, a także stanowią dobrą okazję do nawiązania nowych znajomości, powstaje bowiem coraz więcej klubów zrzeszających seniorów „chodziarzy”, którzy wspólnie przemierzają zaplanowane szlaki.

Zobacz również:

Zamieszka z nami senior

Porady zdrowotne dla osób starszych

Seniorzy latem w mieście

60 plusów bycia seniorem

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

problemy z oczami
Na problemy z oczami dobry okulista, a nie krople nawilżające :/ Klinika Libermedic...
Astygmatyzm i soczewki
Obecnie wiele chorób można wyleczyć i pozbyć się na zawsze okularów i soczewek....
Kosmetyki fryzjerskie?
Ja czasem wzmacniam tak włosy, np. na wiosnę
Catering dietetyczny 1000-2000 kalo…
No nie wiem, ja bym chyba nie wytrzymała długo... Jednak trzeba być odżywionych...