Natura? Naturalnie! Kilka słów o ziołach, które wzmocnią nasze włosy
Od kilku sezonów na kosmetyczno-pielęgnacyjnym rynku triumfują naturalne sposoby dbania o nasz organizm i ciało, coraz bardziej bywają doceniane i odkrywane na nowo naturalne składniki, na które powinnyśmy świadomie zwrócić uwagę każdego dnia.
Nasz organizm wysyła nam wiele sygnałów mówiących o tym, że w naszym ciele dzieje się coś niedobrego i niepokojącego. Zwłaszcza włosy są prawdziwym wyznacznikiem zdrowia – ich łamanie się czy wypadanie może świadczyć o szeregu problemów ze zdrowiem. Ale także i my sami nie potrafimy odpowiednio się z nimi obchodzić – każdego dnia bywają poddawane wielu eksperymentalnym upięciom, ciekawym fryzurom, pokrywane lakierem, rozjaśniane, farbowane, prostowane lub zakręcane, suszone gorącym powietrzem – są najbardziej narażone na utratę blasku, przesuszenie, łamliwość. Na szczęście matka natura obdarowała nas całą gamą ziół i roślin, które wspomogą nas w potyczkach o piękne, silne i zdrowe włosy.
Kondycja naszych włosów, ich wizualny stan może wiele nam powiedzieć o tym, czego nasze włosy potrzebują. Z pomocą przyjdą w takim momencie zioła, które są dla nich najlepszym i najdelikatniejszym kosmetykiem.
Pokrzywa – niezwykle popularna roślina kryje w sobie bogactwo wielu składników. Jej liście zawierają prowitaminę A, witaminy K, B2, B6, chlorofil, kwasy organiczne, minerały (m.in. wapń, żelazo, fosfor, potas, jod). Połączenie tych składników staje się naturalnym najlepszym serum wpływającym na stan naszych włosów. Pokrzywa, dzięki zawartości m.in. prowitaminy A i krzemu, doskonale wzmaga produkcję keratyny, która buduje włos, jak również wpływa na zmniejszenie lub zanik wypadania włosów. Nie dziwi fakt, że pokrzywa jest często składnikiem wielu szamponów, masek czy odżywek do włosów. Doskonale pielęgnuje skórę głowy, odświeża i przywraca prawidłowe pH skóry głowy. Pokrzywę można pić i od wewnątrz wzmacniać włos i poprawiać jego stan, a także stworzyć w niej napar, którym delikatnie wymasujemy skórę głowy. Wystarczy ok. 3 całych roślin zalać dwiema szklankami wrzątku, odłożyć napar, następnie rozgnieść zioła i takim płynem namoczyć wacik, który następnie przyłożymy do skóry głowy, jednocześnie wykonując masujące ruchy. Warto pamiętać także o tym, że pokrzywa jest rośliną doskonale pogłębiającą barwę i intensywność ciemnych włosów.
Łopian to kolejna roślina, której działanie doskonale wpływa na stan włosów. Korzeń łopianu jest tą częścią zioła, która zawiera w sobie moc cennych składników, które wykorzystywane w ziołolecznictwie doskonale działają na nasz organizm. Łopian jest niezastąpionym lekiem na wszelkie problemy skórne – łojotokowate i łuszczycowate zmiany skórne, wypadanie włosów, swędzenie skóry głowy – z tym wszystkim poradzi sobie niepozorny łopian. Aby w prosty sposób korzystać z dobrodziejstw tych ziół każdego dnia, warto przygotować płukankę – dwie łyżki rozdrobnionego korzenia łopianu należy zalać dwiema szklankami ciepłej wody, gotować pięć minut, a przestudzonym naparem umyć włosy, zawinąć w ręcznik i po kilku minutach rozczesać i pozwolić naturalnie wyschnąć.
Łopian i pokrzywa to najbardziej podstawowe zioła, z których dobrodziejstwa możemy skorzystać przy problemach z włosami i skórą głowy. Natura daje nam jednak znacznie więcej korzyści płynących wprost z naszych lasów, łąk i ogrodów. Kurs zielarski przybliży niezwykle szeroką gamę roślin, pozwoli przyswoić wiedzę dotyczącą składników, korzyści i szerokiego spektrum działania ziół i roślin.