Najpopularniejsze sałatki świata — przepisy
Jednym z najpopularniejszych dodatków do dań są sałatki. Niezaprzeczalnie królują wśród przystawek serwowanych w restauracjach przed obiadami. Są także stałymi bywalcami na stołach podczas świąt oraz spotkań towarzyskich. Występują w różnych formach. Jedne są ciężkostrawne, pełne majonezu i innych sosów, inne z kolei składają się głównie z zielonej sałaty i polecane są zwłaszcza osobom dbającym o figurę. W Polsce prym wiedzie sałatka jarzynowa, a jak jest w innych państwach? W końcu mówi się, że co kraj to obyczaj. Tak jest również w przypadku sałatek. Oto przepisy na kilka najpopularniejszych pozycji w zagranicznych menu.
Sałatka cezar
Sałatka cezar to danie wymyślone przez Włoskiego kucharza Caesara Cardiniego. Według jego córki sałatka cezar została wymyślona w 1924 roku, kiedy zapasy w restauracyjnej spiżarni zaczęły się skończyć, a klientów nie ubywało. Wówczas kucharz połączył resztki, jakie mu zostały, odpowiednio doprawił i stworzył jedną z najpopularniejszych sałatek na świecie. Po pewnym czasie sałatka przyjęła się nie tylko w Italii, ale także w innych krajach. Prym w wiedzie również w polskich restauracjach. Jej przygotowanie jest proste i nie zajmuje wiele czasu.
Składniki:
- pół główki sałaty rzymskiej lub lodowej
- 1 łyżka masła
- 1 ząbek czosnku
- 4 kawałki bagietki lub ciabatty
- 6 łyżek startego parmezanu lub grano padano
Składniki na sos:
- 4 łyżki majonezu
- 1 łyżeczka musztardy Dijon
- 1 łyżeczka sosu Worcestershire
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny
- szczypta soli i pieprzu
Sposób przygotowania:
Sałatę dokładnie opłukać, osuszyć i porwać na mniejsze kawałki. Doprawić solą i pieprzem. W osobnym naczyniu przygotować sos. Do niewielkiej miseczki wrzucić majonez, dodać sok z cytryny, sos Worcestershire i musztardę. W prasce rozgnieść czosnek (opcjonalnie można go po prostu drobno posiekać). Dodać go do mieszanki w asyście soli i pieprzu. Tak przygotowane składniki dobrze wymieszać. Kiedy składniki połączą się ze sobą, można wymieszać je z sałatą. Dodać 4 łyżki startego sera. Na koniec pokroić bagietkę w sporą kostkę. Wrzucić ją na rozgrzaną patelnię. Poczekać chwilę aż zarumieni się z każdej strony. Kiedy pieczywo uzyska złoty kolor, zmniejszyć ogień i dodać łyżkę masła z posiekanym wcześniej ząbkiem czosnku. Energicznie wymieszać składniki. Dobrze połączone z masłem grzanki dodać do przygotowanej wcześniej sałaty. Całość posypać resztą sera i zajadać ze smakiem!
Sałatka Waldorf
Z kolei ta sałatka ma swój rodowód z Nowego Jorku, gdzie została wymyślona pod koniec XIX wieku w Hotelu Waldorf. Podstawowymi składniki są jabłka, seler, majonez oraz orzechy. Autorstwo sałatki przypisuje się Oscarowi Tschirky, który był kierownikiem sali i wymyślił wiele z kojarzonych z Hotelem Waldorf potraw.
składniki:
1,5 jabłka
sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
1/2 średniego selera korzeniowego
1/2 filiżanki rodzynek lub świeże winogrono
świeżo zmielony czarny pieprz
2 szczypty mielonego cynamonu
2 garście rukoli
3 łyżki majonezu
sól do smaku
10 orzechów włoskich połówki
Przygotowanie
Obierz jabłka, usuń gniazda nasienne, pokrój w kostkę, wymieszaj z połową soku z cytryny. Selera obierz i umieść na minutę we wrzątku. Następnie pokrój go w cieniutkie słupki i dodaj resztę soku z cytryny oraz jabłka, do wrzącej wody dodaj rodzynki na kilka minut aby zmiękły. Odcedź je i dodaj do warzyw, całość przypraw do smaku solą, pieprzem i cynamonem. Dodaj rukolę oraz majonez, zrumienione na patelni orzechy, wymieszaj wszystkie składniki.
Sałatka caprese
Kolejnym znanym na świecie specjałem kuchni włoskiej jest sałatka caprese. Uwielbiana także przez Polaków, często pojawia się na stołach przy okazji śniadań, czy małego lunchu. Składa się z zaledwie kilku składników, a swoją świeżością, delikatnością i bogactwem smaków ujmuje jak mało które danie główne.
Składniki:
- 2 duże pomidory
- 2 kulki mozzarelli
- garść listków świeżej bazylii
- pół łyżeczki oregano
- 4 łyżki oliwy z oliwek (najlepiej sprawdzi się oliwa z pierwszego tłoczenia)
- szczypta soli i pieprzu
- sos balsamico
Sposób przygotowania:
Pomidory umyć i pokroić na średniej grubości plasterki. Mozzarellę wyciągnąć z opakowań. Zazwyczaj pływa ona w zalewie. Delikatnie ją odsączyć. Następnie pokroić ser na plasterki. Tak przygotowane składniki ułożyć naprzemiennie na talerzu. Na koniec skropić wszystko oliwą z oliwek, balsamico i posypać oregano oraz pachnącą bazylią.
Sałatka grecka
Sałatka grecka to kolejna popularna pozycja znajdująca się w menu restauracji na całym świecie. Jest lekka, zdrowa, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut. Początkowo jadana była w Grecji przez ludzi najuboższych, z czasem jednak cały świat docenił jej prostotę i smak.
Składniki:
- 2 pomidory
- 2 ogórki szklarniowe lub 4 gruntowe
- 1 zielona papryka
- pół czerwonej cebuli
- pół szklanki czarnych oliwek
- 1 opakowanie sera feta (250 gr)
- 3 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
- szczypta oregano
- szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Sposób przygotowania:
Warzywa dokładnie umyć. Pomidory pozbawić szypułek i pokroić je na ćwiartki. Ogórka pokroić na półplasterki. Cebulę posiekać w piórka. Oliwki przekroić na pół. Ser feta pokroić w plasterki. Wszystkie składki połączyć ze sobą w dużej misce. Polać oliwą, doprawić do smaku oregano oraz pieprzem. Całość wymieszać i delektować się smakiem.
Sałatka gyros
To kolejny specjał kuchni greckiej. Znany niemalże na całym świecie, stały bywalec stołów tak domowych, jak i restauracyjnych. W Polsce sałatka gyros podawana jest zwłaszcza przy okazji rodzinnego grillowania. Składa się z kilku łatwo dostępnych i stosunkowo tanich składników, przy tym jest niezwykle prosta i szybka w przygotowaniu. Wprost idealna na różnego rodzaju przyjęcia!
Składniki:
- 2 filety z piersi kurczaka (lub 1 podwójny)
- 1 średniej wielkości kapusta pekińska
- 1 papryka zielona
- 1 papryka czerwona
- 1 puszka kukurydzy
- 5 ogórków konserwowych
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki majonezu
- 1 łyżka ketchupu
- przyprawa do gyrosa
- szczypta soli i pieprzu
Sposób przygotowania:
Pierś z kurczaka myć pod bieżącą wodą i pokroić na małe kawałki. Chojnie obsypać je przyprawą do gyrosa oraz solą. Odstawić w chłodne miejsce na około 40 minut. Po tym czasie wrzucić na rozgrzaną patelnię i podsmażyć. Kiedy nabiorą pożądanego koloru zdjąć z ognia i odsączyć tłuszcz. Następnie opłukać i osuszyć wszystkie warzywa. Sałatę i pokroić ją w średniej wielkości kawałki. Papryki oraz ogórki pokroić w kostkę. Przygotować wysoką, szklaną miskę. Na spodzie ułożyć kawałki kurczaka, na nim 1/3 przygotowanej kapusty pekińskiej, majonez oraz ketchup. Następnie dorzucić paprykę, ogórki, kukurydzę i ponownie kapustę. Warstwy ponownie udekorować majonezem oraz ketchupem. Całość oprószyć resztą sałaty. Najlepiej smakuje po 20-minutowym pobycie w lodówce, lekko schłodzona.
Sałatka nicejska
Francuzki znane są z tego, że mają niezwykłe wyczucie stylu oraz idealne sylwetki. Złośliwi twierdzą, że świetne figury zawdzięczają temu, że jedzą głównie sałatki, trzeba przyznać, że jest w tym trochę prawdy. We Francji bowiem jako przystawkę przed daniem głównym każdorazowo zjada się odrobinę sałaty. Dzięki temu pierwszy głód zostaje zaspokojony i właściwy posiłek może być nieco mniejszy. Wśród francuskich sałatek króluje nicejska, znana i doceniania także w wielu innych krajach.
Składniki:
- pół główki sałaty rzymskiej
- 150 gr tuńczyka
- 90 gr zielonej fasolki (można też użyć fasolki Mamut)
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 1 czerwona cebula
- 4 filety anchois
- 10 kaparów
- 10 oliwek
Składniki na sos:
- pół łyżeczki musztardy Dijon
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka octu winnego
- 1 ząbek czosnku
- 4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
- odrobina szczypiorku
- garść liści świeżej bazylii
- szczypta soli i czarnego pieprzu
Sposób przygotowania:
Najlepiej zacząć od przygotowania sosu, jest najszybszym z elementów potrawy. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą, w przygotowanym wcześniej niewielkim naczyniu. Kiedy sos będzie gotowy na rozgrzaną patelnię wrzucić tuńczyka. Chojnie obsypać go solą i pieprzem z każdej strony. Podsmażać na każdej stronie około 2 minuty, tak by ryba nie zrobiła się zbyt sucha i nie zaczęła się rozpadać. W osobnych garnkach ugotować fasolę oraz jajka. Fasola powinna być lekko twarda, chrupiąca, dlatego najlepiej gotować ją we wrzącej wodzie przez około 2 minuty. Jajka ugotować na twardo. Następnie umyć, osuszyć i porwać na drobne kawałki sałatę rzymską. Cebulę pokroić w piórka. Oliwki, fasolę oraz jajka przekroić na pół. Tak przygotowane składniki wrzucić do jednej miski. Dodać do nich anchois oraz tuńczyka pokrojonego w mniejsze kawałki. Wszystko oblać sosem, wymieszać i doprawić solą i pieprzem do smaku.
Sałatka owocowa
Sałatka owocowa to jedna z najbardziej uniwersalnych i popularnych przekąsek na świcie. W zależności od kraju, w jakim jest serwowana, przybiera różną formę. Z reguły wpływa na to dostęp do świeżych, sezonowych owoców. W związku z tym nie ma jednego przepisu, który obowiązywałby we wszystkich krajach. Najlepiej wybrać się na targ, wybrać ulubione owoce, połączyć je ze sobą i delektować się pyszną, bombą witaminową.
Składniki przykładowej sałatki owocowej:
- garść winogron
- garść truskawek
- garść malin
- garść jagód lub borówek amerykańskich
- 3 morele
- 2 kiwi
- 1/4 arbuza
- sok z połowy limonki
- 1 łyżka miodu
- kilka listków świeżej mięty
Sposób przygotowania:
Wszystkie owoce umyć i wysuszyć. Z winogron pozbyć się pestek i przekroić je na pół. Truskawki pokroić na ćwiartki. Obrać ze skórki kiwi i pokroić je w równą kostkę, podobnie postąpić w przypadku moreli. Odciąć kawałek arbuza, pozbawić go pestek i pokroić w kostkę. Do miski wsypać wszystkie owoce, polać je sokiem z limonki oraz miodem. Całość wymieszać i udekorować liskami mięty. Sałatka najlepiej smakuje na zimno, dlatego przed podaniem warto włożyć ją na 20 minut do lodówki.
zobacz również:
Oryginalne surówki i sałatki do obiadu
Sałatki – pomysłowe przepisy na różne okazje
Oryginalne sałatki z arbuzem – pomysłowe przepisy
Sałatki ziemniaczane – różne przepisy